Parada Niepodległości 2012

X Parada Niepodległości – Gdańsk 2012

 

Rok 2012 to dla nas rok jubileuszowy. W Paradzie uczestniczy około 20 000 ludzi. Część z nich rozpoczęła ten dzień Mszą Świętą z Ojczyznę odprawianą w kościele Św. Brygidy o godz. 7:00 (inni zaraz po Paradzie udali się do Kościoła Mariackiego). Na samej Paradzie szczególnie silną reprezentację wystawia Klub Motocyklowy Lotor. Duża atrakcję stanowi obecność pilotów szybowcowych i balonowych oraz skoczków spadochronowych z Aerokluby Gdańskiego, którzy przywieźli ze sobą dwa szybowce – szkolny i wyczynowy. Postacią w stroju historycznym odgrywaną przez aktora Macieja Szemiela jest Arend Dickmann, mieszkający w Gdańsku Holender, dowódca floty polskiej w Bitwie pod Oliwą, którego 440 rocznica śmierci przypada w tym roku. W niebo wypuszczamy blisko 100 gołębi pocztowych oraz 11 wybranych -białych na tzw. “dobrą wróżbę”, żeby po dziesiątej Paradzie przyszła kolejna – jedenasta.

Wojsko

Rok 2012 to oczywiście również rok wspomnień i podsumowań. Spróbowaliśmy tego dokonać w książce wg koncepcji i pod redakcją Adama Hlebowicza pt. “Gdańska Niepodległa” wydanej właśnie z okazji dziesięciolecia gdańskich Parad Niepodległości (więcej o książce w zakładce wydarzenia towarzyszące) Książkę można było nabyć podczas Parady, a po latach zaglądając do niej jesteśmy pewni, że warto mieć tę pamiątkę w domu. To już historia naszego Miasta. Zebraliśmy w niej dziesiątki spostrzeżeń i opinii ludzi znanych i zaangażowanych w życie Gdańska, opinii na temat tego co wraz z Gdańszczanami i gośćmi Parady tworzymy.

Prezydent Paweł Adamowicz powiedział m.in.: “Pomysł na taką właśnie formułę Parady Niepodległości jest – nie waham się użyć tego słowa – wielki. Wielki przede wszystkim poprzez swoją prostotę i to, że jest pomysłem idącym zdecydowanie pod prąd tego do czegośmy się w Polsce przyzwyczaili. […] I teraz po prostu nie wyobrażam sobie 11 listopada bez barwnej, radosnej i odbywającej się na luzie Parady. bez poprzebieranych tłumów rozbawionych mieszkańców. Bez biało-czerwonych szalików, gołębi, chorągiewek i baloników.”

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź tak ocenia 10 lat naszej pracy: “Co do gdańskiej Parady Niepodległości to ona może być dumna przede wszystkim z tego, że wyprzedziła inne parady, które są obecnie realizowane w całej Polsce. Mają różne hasła i różne cele, ale ta gdańska jest niepodległościowa, patriotyczna, łącząca wszystkich a nie dzieląca – i to jest prawdziwy powód do dumy”

Nasz Marszałek Piłsudski czyli aktor Florian Staniewski mówi natomiast: “Lubię nasze Gdańskie Parady za to, że są niekłamanie radosne, patriotyczne, kolorowe, ze co roku jest nas więcej, ze nikt ich nie zawłaszcza i wszyscy jesteśmy razem”

Takie opinie nie pozwalają osiąść na laurach. Chcemy żeby każda Parada, również ta dziesiąta, była niezapomniana. I dla wielu Gdańszczan taką się stała, przede wszystkim z powodu obecności honorowego gościa. W roku 2012 jest nim (na zdjęciu poniżej witany na Paradzie przez A. Hlebowicza)pan Albin Ossowski!Pan Albin był żołnierzem AK i więźniem KL Auschwitz. Był również aktorem-amatorem, który zagrał główną rolę męską w filmie Wielka Droga więcej o filmie w zakładce wydarzenia towarzyszące)

A oto słowa, które nasz szczególny gość wypowiedział pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego, relacjonując swoje wrażenia z tegorocznej Parady, w której uczestniczył jadąc bryczką powożoną przez Kaszubów: “Jestem dumny. I pytam się sąsiadów – dlaczego tyle ludzi przychodzi tu? Właśnie!. To jest Polska!. Tyle lat w Anglii spędziłem, ale takiego patriotyzmu nie widziałem. Tu właśnie – w tym Gdańsku! Ukochany mój Gdańsk, …”

Wojsko
GALERIA zdjęć z dziesiątej Parady. Miłego oglądania. Zapraszamy do obejrzenia

Comments are closed