X Orszak Trzech Króli – 6 stycznia 2020

X gdański Orszak Trzech Króli

W Święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2020, na ulicach Gdańska odbędzie się dziesiąty raz Orszak Trzech Króli. W tym roku uczestnicy przejdą pod hasłem “Cuda, cuda ogłaszają”, nawiązującym do słów pięknej polskiej kolędy, „Dzisiaj w Betlejem”, której korzenie sięgają XIX wieku, a która ma swoje odpowiedniki protestanckie i prawosławne. Motyw przewodni Orszaku zachęca więc do pielęgnowania tradycji: kolędowania w gronie najbliższych i przyjaciół. Czas Świąt Bożego Narodzenia i Trzech Króli to wspaniała okazja, by budować i rozwijać relacje rodzinne i przyjacielskie – także poprzez wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Święta bowiem to nie tylko porządkowanie domu i gotowanie pysznych potraw.

X gdańska edycja Orszaku Trzech Króli rozpocznie się zbiórką o godzinie 11:30, wymarsz (poprzedzony modlitwą Anioł Pański) nastąpi o godz. 12.00. Spotykamy się i ustawiamy na ulicy Piwnej na wysokości okolicy wejścia do Bazyliki Mariackiej.

Tradycyjnie już uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki z kolędami.
Na czele Orszaku- prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami – pojadą konno Trzej Mędrcy ze Wschodu. W ich role wcielą się: dyr gdańskiego ZOO Michał Targowski , Larry Okey Ugwu dyrektor NCK i Grzegorz Wszelaczyński z Zespołu Szkół Fregata, której młodzież i rodzice szczególnie licznie uczestniczą w Orszaku.

Tak jak w latach ubiegłych po drodze do Gdańskiej Stajenki Orszak spotka Króla Heroda (jego pałacem będzie jeden z najwspanialszych zabytków Gdańska – Wielka Zbrojownia). To tu, Herod kusząc i grożąc będzie próbował zawrócić pielgrzymów z właściwej drogi. Tak samo będą chciały uczynić to diabły w okolicy Fontanny Neptuna, gdzie dojdzie do walki dobra ze złem.

Kulminacja będzie miała miejsce na scenie usytuowanej przed Zieloną Bramą na Długim Targu. Kacper, Melchior i Baltazar pokłonią się Świętej Rodzinie i złożą dary. W tym roku w role Maryi Józefa i Dzieciątka wcielą się Olek i Cristiana Cavalieri Lukasiewicz oraz ich syn, 5 – miesięczny Leonard. Orszakowy Józef jest polskim Kubańczykiem, Maryja – polską Włoszką. Oboje od dzieciństwa mieszkają w Polsce.  

Na zakończenie, wspólnie ze chórem Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” z Trąbek Wielkich oraz dziećmi ze Szkół Fregata uczestnicy odśpiewają przepiękne polskie kolędy. Ok 13.30 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi świąteczny koncert carillonowy.

W tym czasie każdy chętny będzie mógł podejść do stajenki, w której zobaczy Świętą Rodzinę, Mędrców i towarzyszące im prawdziwe zwierzęta.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli przejdzie rekordową liczbą 900 miejscowości w Polsce i za granicą. Dekadę temu w Gdańsku Orszak pojawił się pierwszy raz w historycznej Oliwie w okolicach Katedry.  Jednak z racji coraz większego zainteresowania a co za tym idzie rosnącej liczby uczestników organizacja Orszaku została przeniesiona w historyczne przestrzenie Głównego Miasta i Drogi Królewskiej.

Organizatorami gdańskiego Orszaku Trzech Króli są Stowarzyszenie SUM oraz  Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER).

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

Partnerem wydarzenia jest sieć supermarketów Merco.

Comments are closed