Parada Niepodległości 2016

XIV Parada Niepodległości  informacje organizacyjne:

Spotykamy się  godzinie 9.00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 10:00 rozpocznie się przejście Parady ulicami:  Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11:15 nastąpi część finalna wydarzenia. Zakończenie uroczystości na Targu Drzewnym przewidujemy na godzinę 11.45, po czym zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, która tradycyjnie rozpocznie się w samo południe w Bazylice Mariackiej. Część uczestników, w tym grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne, udadzą się  na Targ Węglowy,  tam na specjalnej scenie odbędzie się również koncert pieśni patriotycznych.

Jeżeli przychodzicie większą grupą, np. stowarzyszeniem, grupą szkolną:

Powinniście przyjść najpóźniej do godz. 9.15. Grupy zorganizowane zajmują miejsca na ul. Podwale Staromiejskie.

Jeżeli przychodzicie mniejszą grupą:

Również przyjdźcie najpóźniej do 9.15. Zajmijcie miejsce na ul. Podwale Staromiejskie dopasowując się do większych grup.

Pamiętajcie, że jeśli chcielibyście przyjechać zabytkowym pojazdem, to musi być on wcześniej zgłoszony!

Jeżeli przyjeżdżacie uzgodnionym pojazdem:

otrzymacie informację skierowaną bezpośrednio do Was. Generalnie dojazd jest możliwy od godz. 8.15 do godz. 9.00. Prosimy kierować się od tyłu Parady tak, aby nie manewrować i nie zawracać w szyku Parady.

  • Dojazd jest możliwy wyłącznie od ul. Stolarskiej!!!
  • Pozostałe dojazdy będą zablokowane dla samochodów (Ul. Stara Stocznia (Wałowa), Grobla, Olejarna, Tartaczna, Lawendowa, Targ Rybny)
  • Prosimy nie próbować wjeżdżać od Huciska przez Podwale Staromiejskie. Podwale też będzie zablokowane!

Paradę Niepodległości poprowadzą z ramienia organizatora – Stowarzyszenia SUM – Lech Parell i Marek Lesiński oraz Michał Juszczakiewicz – aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego do Gdańszczan kilka słów wygłosi Prezydent Miasta Gdańska zaproszeni goście.

W ubiegłym roku tematem przewodnim Parady było Orzeł Biały. Wielu z Was przygotowało przepiękne dekoracje związane z orłem. Przynieście je koniecznie i w tym roku!!!

Więcej o Paradzie Niepodległości dowiesz się tutaj: Parada Niepodległości

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa i kontaktu e-mail: sum.gdansk@gmail.com

 

 

Zapraszamy również na stronę:
Parada Niepodległości 2015

 

Parada Niepodległości na ulicach Gdańska

 

„Ta manifestacja jest za wolnością, za niepodległością, za patriotyzmem. Właśnie jest za, a nie przeciw komukolwiek, lub czemukolwiek. Za ludźmi, za ich dobrymi czynami, za dobrymi ideami. W Paradzie Niepodległości nie ma miejsca na sprzeciw! Dobrze jest sformułować taką refleksję mając w pamięci nawet nie tak odległą przeszłość, kiedy nie wolno było być otwarcie za niepodległością, za wolnością, za umiłowaniem niezależnej ojczyzny.” Tak brzmi fragment książki „Gdańska Niepodległa” wydanej przez Stowarzyszenie SUM w roku 2012, z okazji dziesięciolecia organizacji gdańskiej Parady Niepodległości. Było tak przez pierwsze 10 lat i tak, mamy nadzieję, będzie w latach kolejnych.

W książce pisaliśmy: „Ta Parada to składkowe przyjęcie urodzinowe naszej Ojczyzny. Czy może być coś lepszego niż wielka uroczystość rodzinna naszej wspólnej Matki? Każdy przynosi na nią to, co ma najlepszego. Najlepszy strój, najlepszą flagę, najbardziej odlotowy pojazd. I chyba głównie na tym polega jej fenomen.” Kiedy wydawalismy książkę – przyświecała nam myśl: „Szkoda byłoby utracić z pamięci to wszystko, co wydarzyło się od 11 listopada 2003.” Kierując się tą samą ideą zapraszamy do zapoznania się na tej stronie z wspomnieniami z minionych Parad, galeriami zdjęć oraz z aktualnościami. A przede wszystkim każdego roku – zapraszamy na Paradę!

Parada SG 1

Na zdjęciu na pierwszym planie od lewej: Lech Parell i Adam Hlebowicz – współtwórcy gdańskiej Parady Niepodległości. Z tyłu – Marek Lesiński – od początku zaangażowany w organizację Parad.

Parada Niepodległości na ulicach Gdańska to obecność szczególnych gości. Piszemy gości – choć wielu z nich, jak i wszystkich gdańszczan obecnych na Paradzie lepiej byłoby nazwać jej gospodarzami. Legendarny kurier z Warszawy, Jan Nowak – Jeziorański był już blisko dziewięćdziesięciolatkiem, kiedy w 2003 roku podejmowaliśmy naszą inicjatywę. Nie mógł w Paradzie wziąć udziału, jednak w skierowanym do nas liście wyraził się o pomyśle z uznaniem i przyjął honorowy patronat nad projektem.

Jan Nowak Jeziorański

Drugi ważny list skierował do nas były polski Premier, obecnie Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, gdańszczanin z urodzenia i zamiłowania, kilkakrotnie uczestnik naszych Parad. Sam o niej tak właśnie pisze – „nasza Parada”. Jak wielu gdańszczan – mówi to z dumą, do której każdy z nas ma prawo.

Parada Tusk

Nie sposób wymienić wszystkie znane osoby, które na przestrzeni lat brały udział w gdańskich wydarzeniach 11 listopada. Byli wśród nich kombatanci, działacze społeczni i politycy, przedstawiciele kościoła artyści, sportowcy, osoby zaangażowane we wszelkie dziedziny życia społeczności trójmiejskiej.

VIP

Tak jak cenimy obecność ludzi znanych i jesteśmy im wdzięczni za „firmowanie” naszego projektu swoimi nazwiskami i autorytetami, tak cenimy obecność każdego „zwyczajnego” uczestnika. „Uwielbiam ten listopadowy poranek, kiedy w kierunku Targu Rybnego podążają barwne grupki ludzi. Dominują biało – czerwone kolory, choć nie brak i innych barw. […] Na szczęście, nie muszą chwytać za broń, nie muszą narażać życia i przelewać młodej krwi dla swojej ojczyzny. Ale duch ten sam. Ten sam zapał i werwa. Radość, że robi się coś wspólnie, w duchu i tradycji tych, którzy byli przed nami. [..] Obok najmłodszych niesionych „na barana”, lub pędzących w nowoczesnych, eleganckich wózkach, pchanych ręką rodziców i dziadków, także ci najstarsi. Oni może pamiętają tamte chwile sprzed półwiecza i wcześniej. Uśmiechy i słowa. W tym tłumie nie ma zmartwionych.” – tak widzi gdańszczan Adam Hlebowicz. Po kilkunastu latach od pierwszej Parady jest to tłum kilkudziesięciotysięczny.

Tłum 1Tłum 2Tłum 3

Kasia Spychała – żona śp. Jacka Spychały, współtwórcy projektu, mówi, że robiąc corocznie pamiątkowe zdjęcia myśli „…jak to świetnie, że chłopcy tę Paradę wymyślili. A nie bez dumy – że oni zaczęli, a teraz naśladuje ich już cała Polska”

To prawda, ale dodać trzeba, że dziś to dzięki uczestnikom – z Trójmiasta i Pomorza, z innych regionów Polski oraz zza granicy, nasz pomysł ciągle tak świetnie się sprawdza.

Szczególny koloryt nadają Paradom mundury oraz wojskowy sprzęt i broń. W naszych paradach niejednokrotnie brali udział kombatanci, żołnierze jednostek wojskowych i inne służby mundurowe.

Wojsko

Bardzo liczną grupę stanowią zawsze pasjonaci historii i militariów zorganizowani w grupach rekonstrukcji historycznych. Dzięki nim można wręcz „dotknąć” czasów minionych. Podziwiamy precyzję i wytrwałość z jaką odtwarzają detale mundurów, broni czy wojskowego wyposażenia.

Grupy

Coraz ważniejsze miejsce w naszych Paradach zajmują grupy spoza Trójmiasta oraz Polacy i obcokrajowcy z zagranicy. Dla części z nich, jak na przykład dla Polaków z Białorusi, wierność takim wartościom jak niepodległość, ojczyzna, patriotyzm ciągle łączy się z ponoszeniem konkretnych osobistych kosztów. Tym większa nasza radość z ich obecności.

Spoza Gd 1Spoza Gd2Spoza 3

Lech Parell tak mówił kilka lat temu: „Gdy obserwuję inne europejskie społeczeństwa, to z jakim entuzjazmem podchodzą do swoich barw narodowych, czasami im zazdroszczę […] Nie duśmy więc naszego patriotyzmu za bardzo w sobie. Nie trzymajmy go razem z flagą za szafą czy w postaci malutkiego znaczka w szufladzie.”

Na pozazdroszczeniu innym jednak nie poprzestaliśmy, a odpowiedzią było symbolicznie mówiąc wyjęcie flag i wyjście z nimi na ulicę. Liczba organizacji, instytucji, klubów, szkół i przedszkoli, stowarzyszeń biorących udział w Paradach dziś jest chyba nie do policzenia. Co roku spełnia się życzenie Lecha: „… i my powinniśmy z naszym patriotyzmem bardziej się obnosić”.

Barwy

Na ulice wychodzą radośni ludzie, wyjeżdżają zabytkowymi samochodami, nowoczesnymi motorami, czy rowerami; pojawiają się oddziały konne, przechadzają się postaci w strojach II Rzeczypospolitej, nierzadko zdarzy się pies ubrany w polskie barwy ale i człowiek przebrany za … Kasztankę Marszałka”. W powietrzu unoszą się balony i konfetti, wieść o naszej trwałej niepodległości wynoszą w niebo gołębie pocztowe.

Różności

Nasze Parady dofinansowywane są ze środków Miasta Gdańska. W sensie informacyjnym wspierają je lokalne media – Radio Gdańsk, Radio Plus, Trojmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Regionalną TVP. Corocznie zabiegamy o sponsorów zainteresowanych udziałem w tym wyjątkowym projekcie. Od lat także współpracujemy z tak dużą ilością osób prywatnych, że nie sposób wymienić tu je wszystkie (wcześniej próbowaliśmy zrobić to w książce „Gdańska Niepodległa” ). Corocznie uczestnicy słuchają wspaniale prowadzącego Parady Michała Juszczakiewicza. Wielu jest jednak „niewidocznych” współtwórców naszego wspólnego sukcesu.

page

Gdańska Parada to nie tylko przemarsz zakończony pod Pomnikiem Jana III Sobieskiego. Jego uczestnicy po zakończeniu tej części zapraszani są przez Księdza Biskupa Metropolitę Gdańskiego do Kościoła NMP na Mszę Świętą za Ojczyznę. Ci natomiast, którzy nadal chcą uczestniczyć w różnorodnych pokazach historycznych, w ostatnich latach zapraszani są na Targ Węglowy. Ponadto, najczęściej w dniach poprzedzających Paradę, odbywają się wydarzenia towarzyszące o charakterze patriotycznym – koncerty czy pokazy filmów, również organizowane przez nasze Stowarzyszenie. Staramy się, aby każdy – niezależnie od wieku, poglądów, zainteresowań poczuł się w trakcie paradowych wydarzeń „u siebie”.

MszaDrukarniainka

Marek Kamiński – gdański podróżnik i przedsiębiorca, zdobywca dwóch biegunów polarnych w jednym roku, tak rozpoczyna swoje „wspomnienie” o Paradach: „Polska to najpiękniejsze miejsce na świecie. Polska to mój umysł i dusza. Polska to nasze codzienne sprawy, z którymi musimy dawać sobie radę, wspólna ziemia pod stopami, to konkretne sprawy do załatwienia, mniejsze i większe. […] Parada pozwala poczuć wspólnotę, pozwala poczuć dumę z bycia Polakiem. […] A zatem, do zobaczenia na Paradzie!”

Wszystkie zdjęcia, których miniatury i zapowiedzi na tej stronie widzicie, możecie obejrzeć także w naszych Galeriach SUM. A najlepiej przekonajcie się jak jest na Paradzie na własne oczy.

Husarz Przyjdźcie, żebyście potem nie żałowali 😉

Comments are closed