Parada Niepodległości

Serdecznie dziękujemy za wspólne radosne, bezpieczne świętowanie, pomimo deszczu i wiatru! Dziękujemy wszystkim tym którzy współtworzyli tegoroczną Paradę Niepodległości za wielkie zaangażowanie i radosne uczestnictwo. Szczególnie dziękujemy tym najmłodszym – przedszkolakom i uczniom, którzy tak dzielnie szli razem z nami. Do zobaczenia za rok!

 

 

XV Parada Niepodległości 11 listopada 2017

Spotykamy się  godzinie 9.00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 10:00 rozpocznie się przejście Parady ulicami:  Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11:15 nastąpi część finalna wydarzenia. Zakończenie uroczystości na Targu Drzewnym przewidujemy na godzinę 11.45. Bezpośrednio po zakończeniu części oficjalnej część uczestników, w tym grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne, udadzą się  na Targ Węglowy gdzie będą prezentować się szerokiej publiczności, tam na scenie odbędzie się koncert pieśni patriotycznych – zapraszamy do wspólnego śpiewania (zapewnimy pamiątkowe śpiewniki). Na Targu Węglowym będzie można zobaczyć także pojazdy i specjalistyczny sprzęt m.in. Staży Miejskiej, GAiT .

Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, która tradycyjnie rozpocznie się w samo południe w Bazylice Mariackiej.

„WIECZÓR NIEPODLEGŁOŚCI”  10 – 11 listopada

Wokół Parady Niepodległości każdorazowo organizujemy imprezy towarzyszące. W tym roku jest to „Wieczór Niepodległości” – możliwość spędzenia wieczorów 10 i 11 listopada w gronie znajomych,
w kilkudziesięciu gdańskich lokalach oznaczonych barwami biało- czerwonymi, serwujących „dania narodowe w specjalnych cenach.” Informacje i szczegółową listę wraz z okolicznościowym menu znajdą Państwo tutaj

Organizatorem Parady Niepodległości jest Stowarzyszenie SUM. Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Patronat nad XV Paradą Niepodległości objął Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Dodatkowe  informacje organizacyjne:

Jeżeli przychodzicie większą grupą, np. stowarzyszeniem, grupą szkolną:

Powinniście przyjść najpóźniej do godz. 9.15. Grupy zorganizowane zajmują miejsca na ul. Podwale Staromiejskie.

Jeżeli przychodzicie mniejszą grupą:

Również przyjdźcie najpóźniej do 9.15. Zajmijcie miejsce na ul. Podwale Staromiejskie dopasowując się do większych grup.

Pamiętajcie, że jeśli chcielibyście przyjechać zabytkowym pojazdem, to musi być on wcześniej zgłoszony.

Jeżeli przyjeżdżacie uzgodnionym pojazdem:

otrzymacie informację skierowaną bezpośrednio do Was. Generalnie dojazd jest możliwy od godz. 8.15 do godz. 9.00. Prosimy kierować się od tyłu Parady tak, aby nie manewrować i nie zawracać w szyku Parady.

  • Dojazd jest możliwy wyłącznie od ul. Stolarskiej!
  • Pozostałe dojazdy będą zablokowane dla samochodów (Ul. Stara Stocznia (Wałowa), Grobla, Olejarna, Tartaczna, Lawendowa, Targ Rybny)
  • Prosimy nie próbować wjeżdżać od Huciska przez Podwale Staromiejskie. Podwale też będzie zablokowane!

 

Przybij piątkę polskiej fladze

W tym roku motywem przewodnim, symbolem naszej XV Parady Niepodległości jest Flaga Biało-Czerwona. Dla uczestników Parady przygotujemy białą tablicę, na której każdy będzie mógł złożyć swój podpis, odrysować dłoń. W ten sposób chcemy stworzyć unikalną flagę, której dolna, czerwona część będzie utworzona z podpisów i odcisków rąk.

Istotne elementy Parady

1.O XV Paradzie Niepodległości i imprezach towarzyszących informować będą plakaty (m.in. dystrybuowane w komunikacji miejskiej czy restauracjach) oraz spoty radiowe a także strona www.paradaniepodleglosci.pl i fanpage https://www.facebook.com/ParadaNiepodleglosci oraz prasa i lokalne portale informacyjne.

2. Pamiątki rozdawane przybyłym przez harcerzy:

Balony z okolicznościowym znakiem atrakcyjne wizualnie i nieodzowne dla młodszych uczestników.
Biało-czerwone szaliki  oraz kokardy narodowe– w tym roku seniorzy z Klubu Seniora Motława – Śródmieście przygotują kilkaset wspaniałych, wykonanych na drutach szalików, a także kokard z biało-czerwonej wstążki. W miarę możliwości rozdawane będą także biało-czerwone polarowe szaliki .

3. Monidła – na trasie ustawimy 2-3 duże ścianki z otworem na twarz, do których jako wzorzec wykorzystano plakaty z okresu II Rzeczypospolitej. Jest to bardzo ciekawa forma edukacji i zabawy również dla dorosłych, ciesząca się rosnącą popularnością.

4. Wystąpienie Marszałka Józefa Piłsudskiego – stanowi moment kluczowy, rozpoczynający Paradę.
I tym razem aktor Florian Staniewski przemówi do przybyłych z okna cukierni  Pellowski.

5. Wspólne śpiewanie – w tym roku rytm maszerującej Parady wyznaczać będzie więcej niż dotąd zespołów muzycznych i orkiestr.  Dla niektórych z nich przygotujemy ruchome platformy.  Na początku Parady odśpiewamy wspólnie wiązankę znanych piosenek patriotycznych, a pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego tradycyjnie Mazurka Dąbrowskiego, Rotę i wiele innych pieśni. Na Targu Węglowym będziemy wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne (zapewniamy pamiątkowe śpiewniki).

6. Nieograniczone możliwości prezentacji – organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa czy osoby prywatne mogą zaprezentować się w dowolny sposób: za pomocą transparentów, ruchomych dekoracji, przebrań etc. Parada jest okazją do pokazania się z nowej strony dla wszystkich, którzy tego chcą. Każdy akcent narodowy, każdy szalik, opaska, flaga znakomicie uzupełnią naszą najbardziej radosną Paradę w skali Polski.

7. Grupy zorganizowane prezentujące się podczas Parady – tradycyjnie zaprosiliśmy do udziału liczne grupy rekonstrukcyjne, piesze konne i zmotoryzowane.
8. Całość poprowadzą z ramienia organizatora – Stowarzyszenia SUM – Lech Parell  i Marek Lesiński oraz Michał Juszczakiewicz – aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego do Gdańszczan kilka słów wygłosi Prezydent Miasta Gdańska i zaproszeni goście.

Paradzie Niepodległości będzie towarzyszyła GRA MIEJSKA  “Z mapą po Gdańsku w święto Niepodległości”.

Jej organizatorzy Gdański Klub Imprez na Orientację „Bezdroża”i  Bractwo Przygody Almanak napisali tak: “Kto z uczestników i widzów Parady Niepodległości  chciałby uczestniczyć grze powinien zgłosić się do punktu odbioru map, który będzie się znajdował się na Targu Węglowym. Dla chętnych przygotowane zostały 3 warianty tras  najdłuższa-A licząca ok. 4.3 km,  średnia-B o długości ok. 3.3 km  oraz trasa najkrótsza  – D, polecana rodzinom z małymi dziećmi, która liczy ok. 1.2 km. W tym punkcie uczestnik gry otrzyma mapę, a właściwie fragment planu miasta z zaznaczonymi miejscami, które należy odwiedzić.  Następnie każdemu z tych miejsc należy przyporządkować numer zdjęcia, które na ogół nie ukazuje całego obiektu a raczej tylko jego jedną część lub nawet tylko jakiś detal oraz odpowiedzieć na pytanie odnoszące się do danego miejsca. Poznanie odpowiedzi na to pytanie będzie możliwe po  obejrzeniu danego obiektu, przeczytaniu inskrypcji, tablic etc.  Odpowiedzi trzeba wpisujemy do karty odpowiedzi, którą po zakończeniu spaceru oddajemy wraz z mapą w tym samym punkcie, gdzie mieści się start gry czyli na Targu Węglowym.  Ponieważ tzw. gra miejska jest krajoznawczą imprezą na orientację, jeden z punktów, które należy odwiedzić, będzie punktem kontrolnym oznaczony biało-czerwonym lampionem, takim samym, jak ma to miejsce w turystycznych imprezach na orientację. Przy lampionie powieszona będzie kredka, którą należy do Karty odpowiedzi wpisać kod umieszczony na lampionie.”

Więcej informacji o grze miejskiej i jej organizatorach znajdą Państwo tutaj

 

Organizator Parady Niepodległości: Stowarzyszenie Sum

Współorganizator Parady Niepodległości: Miasto Gdańsk.

Partner: Olivia Business Centre, Okręg Pomorski ZHR, Gdański Ośrodek Sportu

Patronat medialny: TVP 3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Radio Plus, Dziennik Bałtycki, Gazeta Wyborcza, trojmiasto.pl, gdansk.pl.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa i kontaktu e-mail: sum.gdansk@gmail.com

 
 
 
 

 

Zapraszamy na stronę: Parada Niepodległości 2016

Zapraszamy również na stronę: Parada Niepodległości 2015

 

Parada Niepodległości na ulicach Gdańska

 

„Ta manifestacja jest za wolnością, za niepodległością, za patriotyzmem. Właśnie jest za, a nie przeciw komukolwiek, lub czemukolwiek. Za ludźmi, za ich dobrymi czynami, za dobrymi ideami. W Paradzie Niepodległości nie ma miejsca na sprzeciw! Dobrze jest sformułować taką refleksję mając w pamięci nawet nie tak odległą przeszłość, kiedy nie wolno było być otwarcie za niepodległością, za wolnością, za umiłowaniem niezależnej ojczyzny.” Tak brzmi fragment książki „Gdańska Niepodległa” wydanej przez Stowarzyszenie SUM w roku 2012, z okazji dziesięciolecia organizacji gdańskiej Parady Niepodległości. Było tak przez pierwsze 10 lat i tak, mamy nadzieję, będzie w latach kolejnych.

W książce pisaliśmy: „Ta Parada to składkowe przyjęcie urodzinowe naszej Ojczyzny. Czy może być coś lepszego niż wielka uroczystość rodzinna naszej wspólnej Matki? Każdy przynosi na nią to, co ma najlepszego. Najlepszy strój, najlepszą flagę, najbardziej odlotowy pojazd. I chyba głównie na tym polega jej fenomen.” Kiedy wydawalismy książkę – przyświecała nam myśl: „Szkoda byłoby utracić z pamięci to wszystko, co wydarzyło się od 11 listopada 2003.” Kierując się tą samą ideą zapraszamy do zapoznania się na tej stronie z wspomnieniami z minionych Parad, galeriami zdjęć oraz z aktualnościami. A przede wszystkim każdego roku – zapraszamy na Paradę!

Parada SG 1

Na zdjęciu na pierwszym planie od lewej: Lech Parell i Adam Hlebowicz – współtwórcy gdańskiej Parady Niepodległości. Z tyłu – Marek Lesiński – od początku zaangażowany w organizację Parad.

Parada Niepodległości na ulicach Gdańska to obecność szczególnych gości. Piszemy gości – choć wielu z nich, jak i wszystkich gdańszczan obecnych na Paradzie lepiej byłoby nazwać jej gospodarzami. Legendarny kurier z Warszawy, Jan Nowak – Jeziorański był już blisko dziewięćdziesięciolatkiem, kiedy w 2003 roku podejmowaliśmy naszą inicjatywę. Nie mógł w Paradzie wziąć udziału, jednak w skierowanym do nas liście wyraził się o pomyśle z uznaniem i przyjął honorowy patronat nad projektem.

Jan Nowak Jeziorański

Drugi ważny list skierował do nas były polski Premier, obecnie Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, gdańszczanin z urodzenia i zamiłowania, kilkakrotnie uczestnik naszych Parad. Sam o niej tak właśnie pisze – „nasza Parada”. Jak wielu gdańszczan – mówi to z dumą, do której każdy z nas ma prawo.

Parada Tusk

Nie sposób wymienić wszystkie znane osoby, które na przestrzeni lat brały udział w gdańskich wydarzeniach 11 listopada. Byli wśród nich kombatanci, działacze społeczni i politycy, przedstawiciele kościoła artyści, sportowcy, osoby zaangażowane we wszelkie dziedziny życia społeczności trójmiejskiej.

VIP

Tak jak cenimy obecność ludzi znanych i jesteśmy im wdzięczni za „firmowanie” naszego projektu swoimi nazwiskami i autorytetami, tak cenimy obecność każdego „zwyczajnego” uczestnika. „Uwielbiam ten listopadowy poranek, kiedy w kierunku Targu Rybnego podążają barwne grupki ludzi. Dominują biało – czerwone kolory, choć nie brak i innych barw. […] Na szczęście, nie muszą chwytać za broń, nie muszą narażać życia i przelewać młodej krwi dla swojej ojczyzny. Ale duch ten sam. Ten sam zapał i werwa. Radość, że robi się coś wspólnie, w duchu i tradycji tych, którzy byli przed nami. [..] Obok najmłodszych niesionych „na barana”, lub pędzących w nowoczesnych, eleganckich wózkach, pchanych ręką rodziców i dziadków, także ci najstarsi. Oni może pamiętają tamte chwile sprzed półwiecza i wcześniej. Uśmiechy i słowa. W tym tłumie nie ma zmartwionych.” – tak widzi gdańszczan Adam Hlebowicz. Po kilkunastu latach od pierwszej Parady jest to tłum kilkudziesięciotysięczny.

Tłum 1Tłum 2Tłum 3

Kasia Spychała – żona śp. Jacka Spychały, współtwórcy projektu, mówi, że robiąc corocznie pamiątkowe zdjęcia myśli „…jak to świetnie, że chłopcy tę Paradę wymyślili. A nie bez dumy – że oni zaczęli, a teraz naśladuje ich już cała Polska”

To prawda, ale dodać trzeba, że dziś to dzięki uczestnikom – z Trójmiasta i Pomorza, z innych regionów Polski oraz zza granicy, nasz pomysł ciągle tak świetnie się sprawdza.

Szczególny koloryt nadają Paradom mundury oraz wojskowy sprzęt i broń. W naszych paradach niejednokrotnie brali udział kombatanci, żołnierze jednostek wojskowych i inne służby mundurowe.

Wojsko

Bardzo liczną grupę stanowią zawsze pasjonaci historii i militariów zorganizowani w grupach rekonstrukcji historycznych. Dzięki nim można wręcz „dotknąć” czasów minionych. Podziwiamy precyzję i wytrwałość z jaką odtwarzają detale mundurów, broni czy wojskowego wyposażenia.

Grupy

Coraz ważniejsze miejsce w naszych Paradach zajmują grupy spoza Trójmiasta oraz Polacy i obcokrajowcy z zagranicy. Dla części z nich, jak na przykład dla Polaków z Białorusi, wierność takim wartościom jak niepodległość, ojczyzna, patriotyzm ciągle łączy się z ponoszeniem konkretnych osobistych kosztów. Tym większa nasza radość z ich obecności.

Spoza Gd 1Spoza Gd2Spoza 3

Lech Parell tak mówił kilka lat temu: „Gdy obserwuję inne europejskie społeczeństwa, to z jakim entuzjazmem podchodzą do swoich barw narodowych, czasami im zazdroszczę […] Nie duśmy więc naszego patriotyzmu za bardzo w sobie. Nie trzymajmy go razem z flagą za szafą czy w postaci malutkiego znaczka w szufladzie.”

Na pozazdroszczeniu innym jednak nie poprzestaliśmy, a odpowiedzią było symbolicznie mówiąc wyjęcie flag i wyjście z nimi na ulicę. Liczba organizacji, instytucji, klubów, szkół i przedszkoli, stowarzyszeń biorących udział w Paradach dziś jest chyba nie do policzenia. Co roku spełnia się życzenie Lecha: „… i my powinniśmy z naszym patriotyzmem bardziej się obnosić”.

Barwy

Na ulice wychodzą radośni ludzie, wyjeżdżają zabytkowymi samochodami, nowoczesnymi motorami, czy rowerami; pojawiają się oddziały konne, przechadzają się postaci w strojach II Rzeczypospolitej, nierzadko zdarzy się pies ubrany w polskie barwy ale i człowiek przebrany za … Kasztankę Marszałka”. W powietrzu unoszą się balony i konfetti, wieść o naszej trwałej niepodległości wynoszą w niebo gołębie pocztowe.

Różności

Nasze Parady dofinansowywane są ze środków Miasta Gdańska. W sensie informacyjnym wspierają je lokalne media – Radio Gdańsk, Radio Plus, Trojmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Regionalną TVP. Corocznie zabiegamy o sponsorów zainteresowanych udziałem w tym wyjątkowym projekcie. Od lat także współpracujemy z tak dużą ilością osób prywatnych, że nie sposób wymienić tu je wszystkie (wcześniej próbowaliśmy zrobić to w książce „Gdańska Niepodległa” ). Corocznie uczestnicy słuchają wspaniale prowadzącego Parady Michała Juszczakiewicza. Wielu jest jednak „niewidocznych” współtwórców naszego wspólnego sukcesu.

page

Gdańska Parada to nie tylko przemarsz zakończony pod Pomnikiem Jana III Sobieskiego. Jego uczestnicy po zakończeniu tej części zapraszani są przez Księdza Biskupa Metropolitę Gdańskiego do Kościoła NMP na Mszę Świętą za Ojczyznę. Ci natomiast, którzy nadal chcą uczestniczyć w różnorodnych pokazach historycznych, w ostatnich latach zapraszani są na Targ Węglowy. Ponadto, najczęściej w dniach poprzedzających Paradę, odbywają się wydarzenia towarzyszące o charakterze patriotycznym – koncerty czy pokazy filmów, również organizowane przez nasze Stowarzyszenie. Staramy się, aby każdy – niezależnie od wieku, poglądów, zainteresowań poczuł się w trakcie paradowych wydarzeń „u siebie”.

MszaDrukarniainka

Marek Kamiński – gdański podróżnik i przedsiębiorca, zdobywca dwóch biegunów polarnych w jednym roku, tak rozpoczyna swoje „wspomnienie” o Paradach: „Polska to najpiękniejsze miejsce na świecie. Polska to mój umysł i dusza. Polska to nasze codzienne sprawy, z którymi musimy dawać sobie radę, wspólna ziemia pod stopami, to konkretne sprawy do załatwienia, mniejsze i większe. […] Parada pozwala poczuć wspólnotę, pozwala poczuć dumę z bycia Polakiem. […] A zatem, do zobaczenia na Paradzie!”

Wszystkie zdjęcia, których miniatury i zapowiedzi na tej stronie widzicie, możecie obejrzeć także w naszych Galeriach SUM. A najlepiej przekonajcie się jak jest na Paradzie na własne oczy.

Husarz Przyjdźcie, żebyście potem nie żałowali 😉

Comments are closed