Parada Niepodległości

Przygotowania do XIV Parady Niepodległości już trwają! Tak, trudno w to uwierzyć ale tegoroczna Parada odbędzie się już po raz czternasty! Zaczynaliśmy w 2003 roku myśląc, że weźmie w niej udział kilkaset osób. Jednak, jak wiecie, stało się inaczej: nasza gdańska Parada jest największą w Polsce, oddolną inicjatywą patriotyczną, której celem jest wspólne świętowanie Niepodległości. Jak by to nie było trudne, szukamy tego co nas łączy a nie dzieli. Przyjdźcie i manifestujcie z uśmiechem i radością, razem z tysiącami gdańszczan!

Ponownie  świętowanie rozpoczniemy Wieczorem Niepodległości.

Zależy nam, aby najważniejsze święto państwowe Rzeczpospolitej zyskało dla Polaków dodatkowo taki charakter, jak ma dla Irlandczyków Dzień Św. Patryka

Chcemy aby wieczór 10 listopada (po którym następuje dzień wolny od pracy) był okazją do radosnych spotkań z przyjaciółmi w kawiarniach, domach i na ulicach, degustacji narodowych napojów i potraw, zabawy w większym gronie i uczestnictwa w koncertach i spektaklach.

Parada Niepodległości 11 listopada

To co jest dobre nie powinno być zmieniane. Dlatego tegoroczna Parada Niepodległości zacznie się (tak jak rok temu) o godzinie 9.00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 10:00 rozpocznie się przejście Parady ulicami:  Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11:15 nastąpi część finalna wydarzenia. Zakończenie uroczystości na Targu Drzewnym przewidujemy na godzinę 11.45, po czym zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, która tradycyjnie rozpocznie się w samo południe w Bazylice Mariackiej. Część uczestników, w tym grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne, udadzą się natomiast na Targ Węglowy gdzie odbędzie się koncert pieśni patriotycznych.

Prosimy, włączcie się w Paradę Niepodległości! Zaznaczcie Waszą obecność: jest to bardzo ważne. Zorganizujcie się w choćby kilkuosobową grupę. Jeśli działacie w klubie, stowarzyszeniu albo np. w radzie dzielnicy – przygotujcie transparent z nazwą Waszej organizacji. Być może uda Wam się skrzyknąć osoby, które  umieją zagrać na jakimś instrumencie? A może przyjedziecie większą grupą, na rowerach? Może potraficie  przebrać się w strój nawiązujący do dawniejszych epok, albo chociażby wpleciecie w swój ubiór jakiś historyczny element? Skontaktujcie się z nami a wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie!

Pamiętajcie, że jeśli chcielibyście przyjechać zabytkowym pojazdem, to musi być on wcześniej zgłoszony! Absolutnie, prosimy o nieprzyjeżdżanie pojazdami bez uzgodnienia a także współczesnymi i nie przystrojonymi.

Kiedy należy się pojawić:

Jeżeli przyjeżdżacie uzgodnionym pojazdem:

otrzymacie informację skierowaną bezpośrednio do Was. Generalnie dojazd jest możliwy od godz. 8.15 do godz. 9.00. Prosimy kierować się od tyłu Parady tak, aby nie manewrować i nie zawracać w szyku Parady.

  • Dojazd jest możliwy wyłącznie od ul. Stolarskiej!!!
  • Pozostałe dojazdy będą zablokowane dla samochodów (Ul. Stara Stocznia (Wałowa), Grobla, Olejarna, Tartaczna, Lawendowa, Targ Rybny)
  • Prosimy nie próbować wjeżdżać od Huciska przez Podwale Staromiejskie. Podwale też będzie zablokowane!

Jeżeli przychodzicie większą grupą, np. szkolną:

Powinniście przyjść najpóźniej do godz. 9.15. Grupy zorganizowane zajmują miejsca na ul. Podwale Staromiejskie.

Jeżeli przychodzicie mniejszą grupą:

Również przyjdźcie najpóźniej do 9.15. Zajmijcie miejsce na ul. Podwale Staromiejskie dopasowując się do większych grup.

Przybij piątkę polskiej fladze

Czas leci. W szybkim tempie zbliżamy się do 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Dlatego w tym roku motywem przewodnim, symbolem naszej XIV Parady Niepodległości jest Flaga Biało-Czerwona. Dla uczestników Parady przygotujemy białe płótno, na którym każdy będzie mógł złożyć czerwonym flamastrem własnoręczny podpis, odrysować  kształt dłoni albo odcisnąć odcisk w farbie. W ten sposób chcemy stworzyć unikalną flagę, której dolna, czerwona część będzie utworzona z odcisków rąk i  naszych autografów.

 1.Pamiątki rozdawane przybyłym przez harcerzy:

Biało-czerwone szaliki i czapeczki oraz kokardy narodowe – w tym roku seniorzy
z Klubu Seniora Motława – Śródmieście przygotują kilkaset wspaniałych, wykonanych na drutach szalików i czapek a także kokard z biało-czerwonej wstążki. Będzie to wspaniała pamiątka.

Balony z godłem Polski – czerwone balony, z białym orłem w wersji współczesnej, atrakcyjne wizualnie i nieodzowne dla młodszych uczestników.

Wpinki (pinsy) z flagą – dla pierwszych 10 tys. uczestników przygotowaliśmy pinsy, pamiątkowe znaczki biało-czerwone, przeznaczone do wpięcia w ubranie.

2. Monidła – na trasie ustawimy 2 duże ścianki z otworem na twarz, do których jako wzorzec wykorzystano plakaty z okresu II Rzeczypospolitej. Jest to bardzo ciekawa forma edukacji i zabawy również dla dorosłych, ciesząca się rosnącą popularnością.

3. Wystąpienie Marszałka Józefa Piłsudskiego – stanowi moment kluczowy, rozpoczynający Paradę.

I tym razem aktor Florian Staniewski przemówi do przybyłych z okna cukierni Pellowski.

4. Oprawa muzyczna – w tym roku rytm maszerującej Parady wyznaczać będzie więcej niż dotąd zespołów muzycznych i orkiestr. Dlaniektórych z nich przygotujemy ruchome platformy. Na początku Parady odśpiewamy wspólnie wiązankę znanych piosenek patriotycznych, a pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego tradycyjnie Mazurka Dąbrowskiego, Rotę, pieśni legionowe.

 5. Nieograniczone możliwości prezentacji – organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa czy osoby prywatne mogą zaprezentować się w dowolny sposób: za pomocą transparentów, ruchomych dekoracji, przebrań etc. Parada jest okazją do pokazania się z nowej strony dla wszystkich, którzy tego chcą. W tym roku szczególnie mile będą widziane elementy związane z Orłem Białym – również wykonane własnoręcznie. Jednak każdy akcent narodowy, każdy szalik, opaska, flaga znakomicie uzupełnią naszą najbardziej radosną Paradę w skali Polski.

6. Grupy zorganizowane prezentujące się podczas Parady – tradycyjnie zaprosiliśmy do udziału liczne grupy rekonstrukcyjne, piesze konne i zmotoryzowane.

 7. Całość poprowadzą z ramienia organizatora – Stowarzyszenia SUM – Lech Parell i Marek Lesiński oraz Michał Juszczakiewicz – aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego do Gdańszczan kilka słów wygłosi Prezydent Miasta Gdańska zaproszeni goście.

W ubiegłym roku tematem przewodnim Parady było Orzeł Biały. Wielu z Was przygotowało przepiękne dekoracje związane z orłem. Przynieście je koniecznie i w tym roku!!!

Zapraszamy również na stronę:
Parada Niepodległości 2015

 

Parada Niepodległości na ulicach Gdańska

 

„Ta manifestacja jest za wolnością, za niepodległością, za patriotyzmem. Właśnie jest za, a nie przeciw komukolwiek, lub czemukolwiek. Za ludźmi, za ich dobrymi czynami, za dobrymi ideami. W Paradzie Niepodległości nie ma miejsca na sprzeciw! Dobrze jest sformułować taką refleksję mając w pamięci nawet nie tak odległą przeszłość, kiedy nie wolno było być otwarcie za niepodległością, za wolnością, za umiłowaniem niezależnej ojczyzny.” Tak brzmi fragment książki „Gdańska Niepodległa” wydanej przez Stowarzyszenie SUM w roku 2012, z okazji dziesięciolecia organizacji gdańskiej Parady Niepodległości. Było tak przez pierwsze 10 lat i tak, mamy nadzieję, będzie w latach kolejnych.

W książce pisaliśmy: „Ta Parada to składkowe przyjęcie urodzinowe naszej Ojczyzny. Czy może być coś lepszego niż wielka uroczystość rodzinna naszej wspólnej Matki? Każdy przynosi na nią to, co ma najlepszego. Najlepszy strój, najlepszą flagę, najbardziej odlotowy pojazd. I chyba głównie na tym polega jej fenomen.” Kiedy wydawalismy książkę – przyświecała nam myśl: „Szkoda byłoby utracić z pamięci to wszystko, co wydarzyło się od 11 listopada 2003.” Kierując się tą samą ideą zapraszamy do zapoznania się na tej stronie z wspomnieniami z minionych Parad, galeriami zdjęć oraz z aktualnościami. A przede wszystkim każdego roku – zapraszamy na Paradę!

Parada SG 1

Na zdjęciu na pierwszym planie od lewej: Lech Parell i Adam Hlebowicz – współtwórcy gdańskiej Parady Niepodległości. Z tyłu – Marek Lesiński – od początku zaangażowany w organizację Parad.

Parada Niepodległości na ulicach Gdańska to obecność szczególnych gości. Piszemy gości – choć wielu z nich, jak i wszystkich gdańszczan obecnych na Paradzie lepiej byłoby nazwać jej gospodarzami. Legendarny kurier z Warszawy, Jan Nowak – Jeziorański był już blisko dziewięćdziesięciolatkiem, kiedy w 2003 roku podejmowaliśmy naszą inicjatywę. Nie mógł w Paradzie wziąć udziału, jednak w skierowanym do nas liście wyraził się o pomyśle z uznaniem i przyjął honorowy patronat nad projektem.

Jan Nowak Jeziorański

Drugi ważny list skierował do nas były polski Premier, obecnie Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, gdańszczanin z urodzenia i zamiłowania, kilkakrotnie uczestnik naszych Parad. Sam o niej tak właśnie pisze – „nasza Parada”. Jak wielu gdańszczan – mówi to z dumą, do której każdy z nas ma prawo.

Parada Tusk

Nie sposób wymienić wszystkie znane osoby, które na przestrzeni lat brały udział w gdańskich wydarzeniach 11 listopada. Byli wśród nich kombatanci, działacze społeczni i politycy, przedstawiciele kościoła artyści, sportowcy, osoby zaangażowane we wszelkie dziedziny życia społeczności trójmiejskiej.

VIP

Tak jak cenimy obecność ludzi znanych i jesteśmy im wdzięczni za „firmowanie” naszego projektu swoimi nazwiskami i autorytetami, tak cenimy obecność każdego „zwyczajnego” uczestnika. „Uwielbiam ten listopadowy poranek, kiedy w kierunku Targu Rybnego podążają barwne grupki ludzi. Dominują biało – czerwone kolory, choć nie brak i innych barw. […] Na szczęście, nie muszą chwytać za broń, nie muszą narażać życia i przelewać młodej krwi dla swojej ojczyzny. Ale duch ten sam. Ten sam zapał i werwa. Radość, że robi się coś wspólnie, w duchu i tradycji tych, którzy byli przed nami. [..] Obok najmłodszych niesionych „na barana”, lub pędzących w nowoczesnych, eleganckich wózkach, pchanych ręką rodziców i dziadków, także ci najstarsi. Oni może pamiętają tamte chwile sprzed półwiecza i wcześniej. Uśmiechy i słowa. W tym tłumie nie ma zmartwionych.” – tak widzi gdańszczan Adam Hlebowicz. Po kilkunastu latach od pierwszej Parady jest to tłum kilkudziesięciotysięczny.

Tłum 1Tłum 2Tłum 3

Kasia Spychała – żona śp. Jacka Spychały, współtwórcy projektu, mówi, że robiąc corocznie pamiątkowe zdjęcia myśli „…jak to świetnie, że chłopcy tę Paradę wymyślili. A nie bez dumy – że oni zaczęli, a teraz naśladuje ich już cała Polska”

To prawda, ale dodać trzeba, że dziś to dzięki uczestnikom – z Trójmiasta i Pomorza, z innych regionów Polski oraz zza granicy, nasz pomysł ciągle tak świetnie się sprawdza.

Szczególny koloryt nadają Paradom mundury oraz wojskowy sprzęt i broń. W naszych paradach niejednokrotnie brali udział kombatanci, żołnierze jednostek wojskowych i inne służby mundurowe.

Wojsko

Bardzo liczną grupę stanowią zawsze pasjonaci historii i militariów zorganizowani w grupach rekonstrukcji historycznych. Dzięki nim można wręcz „dotknąć” czasów minionych. Podziwiamy precyzję i wytrwałość z jaką odtwarzają detale mundurów, broni czy wojskowego wyposażenia.

Grupy

Coraz ważniejsze miejsce w naszych Paradach zajmują grupy spoza Trójmiasta oraz Polacy i obcokrajowcy z zagranicy. Dla części z nich, jak na przykład dla Polaków z Białorusi, wierność takim wartościom jak niepodległość, ojczyzna, patriotyzm ciągle łączy się z ponoszeniem konkretnych osobistych kosztów. Tym większa nasza radość z ich obecności.

Spoza Gd 1Spoza Gd2Spoza 3

Lech Parell tak mówił kilka lat temu: „Gdy obserwuję inne europejskie społeczeństwa, to z jakim entuzjazmem podchodzą do swoich barw narodowych, czasami im zazdroszczę […] Nie duśmy więc naszego patriotyzmu za bardzo w sobie. Nie trzymajmy go razem z flagą za szafą czy w postaci malutkiego znaczka w szufladzie.”

Na pozazdroszczeniu innym jednak nie poprzestaliśmy, a odpowiedzią było symbolicznie mówiąc wyjęcie flag i wyjście z nimi na ulicę. Liczba organizacji, instytucji, klubów, szkół i przedszkoli, stowarzyszeń biorących udział w Paradach dziś jest chyba nie do policzenia. Co roku spełnia się życzenie Lecha: „… i my powinniśmy z naszym patriotyzmem bardziej się obnosić”.

Barwy

Na ulice wychodzą radośni ludzie, wyjeżdżają zabytkowymi samochodami, nowoczesnymi motorami, czy rowerami; pojawiają się oddziały konne, przechadzają się postaci w strojach II Rzeczypospolitej, nierzadko zdarzy się pies ubrany w polskie barwy ale i człowiek przebrany za … Kasztankę Marszałka”. W powietrzu unoszą się balony i konfetti, wieść o naszej trwałej niepodległości wynoszą w niebo gołębie pocztowe.

Różności

Nasze Parady dofinansowywane są ze środków Miasta Gdańska. W sensie informacyjnym wspierają je lokalne media – Radio Gdańsk, Radio Plus, Trojmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Regionalną TVP. Corocznie zabiegamy o sponsorów zainteresowanych udziałem w tym wyjątkowym projekcie. Od lat także współpracujemy z tak dużą ilością osób prywatnych, że nie sposób wymienić tu je wszystkie (wcześniej próbowaliśmy zrobić to w książce „Gdańska Niepodległa” ). Corocznie uczestnicy słuchają wspaniale prowadzącego Parady Michała Juszczakiewicza. Wielu jest jednak „niewidocznych” współtwórców naszego wspólnego sukcesu.

page

Gdańska Parada to nie tylko przemarsz zakończony pod Pomnikiem Jana III Sobieskiego. Jego uczestnicy po zakończeniu tej części zapraszani są przez Księdza Biskupa Metropolitę Gdańskiego do Kościoła NMP na Mszę Świętą za Ojczyznę. Ci natomiast, którzy nadal chcą uczestniczyć w różnorodnych pokazach historycznych, w ostatnich latach zapraszani są na Targ Węglowy. Ponadto, najczęściej w dniach poprzedzających Paradę, odbywają się wydarzenia towarzyszące o charakterze patriotycznym – koncerty czy pokazy filmów, również organizowane przez nasze Stowarzyszenie. Staramy się, aby każdy – niezależnie od wieku, poglądów, zainteresowań poczuł się w trakcie paradowych wydarzeń „u siebie”.

MszaDrukarniainka

Marek Kamiński – gdański podróżnik i przedsiębiorca, zdobywca dwóch biegunów polarnych w jednym roku, tak rozpoczyna swoje „wspomnienie” o Paradach: „Polska to najpiękniejsze miejsce na świecie. Polska to mój umysł i dusza. Polska to nasze codzienne sprawy, z którymi musimy dawać sobie radę, wspólna ziemia pod stopami, to konkretne sprawy do załatwienia, mniejsze i większe. […] Parada pozwala poczuć wspólnotę, pozwala poczuć dumę z bycia Polakiem. […] A zatem, do zobaczenia na Paradzie!”

Wszystkie zdjęcia, których miniatury i zapowiedzi na tej stronie widzicie, możecie obejrzeć także w naszych Galeriach SUM. A najlepiej przekonajcie się jak jest na Paradzie na własne oczy.

Husarz Przyjdźcie, żebyście potem nie żałowali 😉

Comments are closed