Parada Niepodległości 2018

XVI Parada Niepodległości 11 listopada 2018

Tegoroczna Parada Niepodległości zacznie się pół godziny wcześniej niż w poprzednich latach, o godzinie 8.30, na ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 9.30 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńska – Wielkie Młyny – Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam odśpiewamy hymn narodowy i następnie przejdziemy na Długi Targ, gdzie punktualnie o 11.30 wykonamy Historyczne Zdjęcie Gdańszczan w 100 lecie Niepodległości. Każda osoba uwieczniona na tej fotografii będzie się mogła rozpoznać. Kopię zdjęcia złożymy w Muzeum Gdańska. Po wykonaniu zdjęcia odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

W związku z tym, że trasa różni się od tych z lat poprzednich prezentujemy mapę z zaznaczoną trasą przejścia.

parada18_mapka

Paradzie Niepodległości będzie towarzyszyła Gra Miejska  “Niepodległościowa Gra Miejska 2018”.

Jej organizatorzy Gdański Klub Imprez na Orientację „Bezdroża”i  Bractwo Przygody Almanak . Kto z uczestników i widzów Parady Niepodległości  chciałby uczestniczyć grze powinien zgłosić się do punktu odbioru map, który będzie się znajdował się na Targu Węglowym. Dla chętnych przygotowane zostały 2 warianty tras:  trasa E “Spacer z mapą po Gdańsku”, długość 3,5 km, nawiązująca do historii Gdańska i wątków niepodległościowych oraz trasa C “Polski Kurier”, długość około 4,4 km, której dodatkową atrakcją będzie konieczność odgadnięcia hasła przewodniego.   

Każdy zespół na starcie otrzyma fragment planu miasta z zaznaczonymi miejscami, które należy odnaleźć. Na trasie, po dotarciu do miejsca zaznaczonego na mapie, każdemu z tych miejsc należy przyporządkować numer zdjęcia, które na ogół nie ukazuje całego obiektu a raczej tylko jego jedną część lub jedynie pewien detal oraz odpowiedzieć na pytanie odnoszące się do danego miejsca. Odpowiedź na pytanie uzyskamy po dokładnym obejrzeniu obiektu, przeczytaniu inskrypcji, tablic etc. Odpowiedzi wpisujemy do karty odpowiedzi, którą po zakończeniu spaceru oddajemy wraz z mapą w tym samym punkcie, gdzie mieści się start czyli na D;ugim Targu. Nasza Niepodległościowa Gra Miejska jest krajoznawczą imprezą na orientację, zatem jednym z punktów, które należy odnaleźć będzie punkt oznaczony tzw. lampionem czyli biało-czerwoną kartką papieru, takim samym jaki stosujemy w turystycznych imprezach na orientację. Przy lampionie powieszona będzie kredka, za pomocą której, do Karty odpowiedzi, należy wpisać kod wydrukowany na lampionie. .

Obowiązkowe jest posiadanie własnego długopisu lub ołówka do zaznaczania właściwych odpowiedzi.

Więcej informacji o grze miejskiej i jej organizatorach znajdą Państwo tutaj

Specjalnie z myślą o środowiskach harcerskich proponujemy bieg drużynowy w formie sztafety. Wszystkie drużyny harcerskie i grupy rekonstrukcyjne biorące udział w XVII Paradzie Niepodległości (i nie tylko), przypadającej w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, zapraszamy do włączenia się do rywalizacji w specjalnej sztafecie harcerskiej, w której ważna będzie współpraca w grupie. Drużyny powinny składać się z 3 patroli, które jednocześnie  wyruszą na trasę w celu zdobycia hasła przewodniego i  pełnego szyfru do jego potwierdzenia.

W zgłoszeniu, w polu „Uwagi do organizatorów” należy wpisać hasło „Sztafeta Harcerska”.

Udział w Grze Miejskiej zostanie sfinansowany przez organizatorów, zatem start jest bezpłatny. Wydawanie zadań harcerzom odbywać się będzie w sztabie na Długim Targu od godziny 11-tej (po zakończeniu Parady Niepodległości).

Współorganizatorem Parady jest Miasto Gdańsk.

 

niepodległosc gdansk

 

Comments are closed