Orszak Trzech Króli

Gdański Orszak Trzech Króli

VI Gdański ORSZAK TRZECH KRÓLI 6 stycznia 2016

Nasze podziękowania:

W 2016 roku mimo bardzo niskiej temperatury (około  minus 13 st C)  VI już Orszak Trzech Króli okazał się udanym radosnym wydarzeniem. Jak podkreślił na Facebooku Prezydent Paweł Adamowicz,”mimo mrozu gdańszczanie dopisali”. A my mamy poczucie, że nie jesteśmy w stanie wszystkim podziękować za to że z nami współtworzyli to wyjątkowe wydarzenie. W naszym odczuciu, mimo ze Orszaków w Polsce szło ponad 400, nasz gdański był wyjątkowy i najpiękniejszy. I za to właśnie chcielibyśmy podziękować: naszemu Partnerowi i współtwórcy Orszaku – Stowarzyszeniu SKWER za przygotowanie pięknych strojów dla dzieci ze szkoły Fregata a dyrekcji, rodzicom i nauczycielom dam dworu i rycerzy za wkład pracy i czasu w zorganizowanie dziecięcych orszaków; GAK Klubowi Plama i Pani reżyserce Elwirze Twardowskiej, aktorom w tym szczudlarzom z Klubu Feta oraz Grupie Perkusyjnej Taraban za oprawę artystyczną, Męskiemu Towarzystwu Śpiewaczemu z Trąbek Wielkich z Dyrygentem Markiem Rogalskim i Prezesem Teofilem Bąkiem za przepiękne kolędowanie z wszystkimi obecnymi, licznym profesjonalistom współpracujących z nami, którzy zapewnili bardzo dobre nagłośnienie, bezpieczną scenę, piękna stajenkę, transport, opiekę medyczną, bezpieczne i łagodne konie oraz ochronę całości zgromadzenia a potem rozliczenie finansowe tego dużego przedsięwzięcia.

Za udział i współpracę dziękujemy ZOO w Oliwie, Związkowi Harcerstwa Rzeczypospolitej, gdańskiemu Caritasowi, Wspólnocie Kafarnaum, Domowi Marzeń z Gdyni, seniorom, halabardzistom ze Straży Miejskiej oraz wszystkim zaangażowanym księżom naszej archidiecezji, Dziękujemy dziennikarzom licznych mediów – radia, telewizji, portali internetowych za obecność, zainteresowanie i przekaz informacji o wydarzeniu.
Dziękujemy Policji, Straży Miejskiej, służbie medycznej Adiutare, Straży Pożarnej oraz władzom instytucji kultury: Muzeum Narodowemu, Akademii Sztuk Pięknych a także wszystkim urzędnikom Urzędu Miasta, Zakładu Dróg i Zieleni, Zakładu Transportu Miejskiego, którzy pomagali nam w bezpiecznej realizacji całego projektu.
Dziękujemy wspaniałym Królom – Panom Michałowi Juszczakowi – Kacprowi, Michałowi Targowskiemu – Melchiorowi, Larremu Ugwu – Baltazarowi za poświęcenie i wkład w projekt. Dziękujemy wreszcie Świętej Rodzinie – Państwu Iwonie i Piotrowi i ich małej córeczce za wyjątkowa odwagę i oddanie dla projektu.

Logo OTK

Na koniec Stowarzyszenie SUM dziękuje Patronom Honorowym wydarzenia Księdzu Arcybiskupowi Metropolicie Gdańskiemu Sławojowi Leszkowi Głódziowi i Prezydentowi Miasta Pawłowi Adamowiczowi za Patronat Honorowy a Miastu Gdańsk za współfinansowanie projektu.
Dziękujemy wszystkim przybyłym Gdańszczanom i Gościom. Pięknie śpiewaliście, pięknie wyglądaliście. Stanowiliśmy dobrą wspólnotę.

W imieniu Stowarzyszenia SUM Prezes Zarządu Adam Hlebowicz

 Informacje o VI Gdańskim Orszaku Trzech Króli:

Współtwórcami Orszaku w Gdańsku są Stowarzyszenie SUM oraz Stowarzyszeniem Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju SKWER.  Orszak ja co roku był realizowany we współpracy z warszawską Fundacją Orszak Trzech Króli, której działania związane są z obchodami święta Objawienia Pańskiego.

Logo OTK

W Święto Objawienia Pańskiego które od 2011 jest ponownie dniem wolnym od pracy, zachęcaliśmy Gdańszczan do spędzenia pewnego czasu wspólnie, w przestrzeni naszego Miasta. W tym roku Orszak przeszedł ulicami ponad 400 miejscowości w Polsce i za granicą.

W Gdańsku Orszak Trzech Króli odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. Głównym Partnerem w organizacji OTK w Gdańsku jest Miasto Gdańsk.

Orszak jest wydarzeniem, które stwarza możliwość pokazania swojego przywiązania do wartości w nim wyrażanych. Zaproszenie kierowane jest więc do wszystkich którym bliskie są: tradycja, rodzina, otwartości na inne kultury czy wychowanie w zgodzie z wartościami kształtującymi naszą europejską kulturę. I do tych, którzy po prostu lubią kolędy i kolędowanie. Rok 2016 był rokiem w którym cały Orszak śpiewał kolędy! Zachęcaliśmy do przejścia całej trasy razem (ulice: Piwna, Tkacka, Długa, Długi Targ) i wspólnego śpiewania. Wzmocniliśmy nagłośnienie (2 samochody z głośnikami, podwyższenie głośników itp.)

Hasło tegorocznego Orszaku związane było z Rokiem Miłosierdzia ogłoszonym przez Papieża Franciszka i brzmi jakże aktualnie: „Nade Wszystko Miłosierdzie” – Miłość. Pokój. Przebaczenie. Orszaki skandowały też zawołania:
“W miłosierdziu Boga – świat znajdzie pokój” – tak wolał Orszak Baltazara
“Tam gdzie jest Bóg – mieszka miłosierdzie” – to orszak Melchiora
“Niech każdy dzis powie-Jezu ufam Tobie” -skandował orszak Kacpra
Te wspólne zawołania wzmocniły poczucie wspólnoty i wielu uczestnikom uświadomiły pewne wartości nierozłaczne z obchodzonym świętem objawienia.

Logo OTK

Z flagami promującymi Światowe Dni Młodzieży szli wolontariusze z naszej archidiecezji m.in. ze wspólnoty Kafarnaum.

W 2016 roku w VI Gdańskim Orszaku Trzech Króli wzięli udział zarówno Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz jak i Ksiądz Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź. Byli również księża m.in. proboszczowie Bazyliki Mariackiej i Św. Brygidy.

Logo LOGA SKWER KOGA-1

WSPÓŁTWÓRCY ORSZAKU TRZECH KRÓLI 2016

 

Logo LOGA SKWER KOGA-1

 

Oficjalna strona Gdańskiego Orszaku:

http://gdansk.orszak.org/

W 2015 roku Orszak przeszedł w ponad 300 polskich miejscowościach i kilkudziesięciu miastach zagranicą.

Fundacja Orszak Trzech Króli

Logo OTK

Stowarzyszenie SUM zaprasza na

profil Gdańskiego Orszaku na Facebooku

orszak-thumbdo naszych Orszakowych

FOTO GALERII

orszak-galeria

oraz

VIDEO GALERII

Video

Comments are closed