VII Orszak Trzech Króli – 6 stycznia 2017

VII gdański Orszak Trzech Króli

 

6 stycznia 2017 po raz siódmy przeszedł ulicami Gdańska Orszak Trzech Króli.

Współtwórcami Orszaku Trzech Króli w Gdańsku są Stowarzyszenie SUM oraz Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER).

Orszak jest realizowany we współpracy z warszawską Fundacją Orszak Trzech Króli, patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Polski Andrzej Duda.
piekne

Gdański Orszak Trzech Króli odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia.

Głównym Partnerem w organizacji Orszaku w Gdańsku jest Miasto Gdańsk, którego wsparcie finansowe i zaangażowanie w ten projekt umożliwia jego wykonanie.

Patronami medialnymi wydarzenia są: Dzienni Bałtycki, Radio Plus i Radio Gdańsk.

W tym roku Orszak Trzech Króli przeszedł w ponad 500 miejscowościach w całej Polsce, a także w 21 miejscach poza granicami kraju.

 Relację z wydarzenia zamieszczoną przez  portal gdansk.pl mogą Państwo zobaczyć tutaj

zachęcamy także do zapoznania się z relacją na portalu trojmiasto.pl

 

 

Od 2011 roku dzień 6 stycznia Święto Objawienia Pańskiego, jest ponownie dniem wolnym od pracy.  Zachęcamy Gdańszczan, mieszkańców Trójmiasta i turystów do spędzenia tego czasu wspólnie, w przestrzeni naszego miasta.

Zaproszenie do wzięcia udziału w Orszaku  skierowane jest do wszystkich, którym bliskie są wartości związane z wiarą, tradycją, rodziną. Orszak to wychowanie w zgodzie z wartościami kształtującymi naszą europejską kulturę i tożsamość ale i otwartość na inne kultury. To także propozycja dla tych, którzy po prostu lubią kolędy i kolędowanie. Jako współtwórcy Orszaku zachęcamy do przejścia całej trasy (ulice: Piwna, Tkacka, Długa, Długi Targ) i wspólnego śpiewania. Zanieśmy światu radosną Nowinę. Zależy nam na udziale całych rodzin, dzieci, rodziców, seniorów, i jak w latach ubiegłych spodziewamy się tłumów rozśpiewanych, radosnych Gdańszczan a także gości. W 2016 roku udział uczestników oszacowano na blisko 15 tys.
VII gdańska edycja Orszaku Trzech Króli rozpoczyna się zbiórką o godzinie 11:30, wymarsz nastąpi o godz. 12.00. Spotykamy się i ustawiamy na ulicy Piwnej w okolicy wejścia do Bazyliki Mariackiej.

Tradycyjnie już uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki z kolędami.
Na czele Orszaku- prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami – pojadą konno Trzej Mędrcy ze Wschodu.

Po drodze spotkają Króla Heroda (rolę Pałacu Heroda po raz kolejny odegra jeden z najwspanialszych zabytków Gdańska – Wielka Zbrojownia). To tu, Herod kusząc i  grożąc będzie próbował zawrócić Orszak z właściwej drogi. Tak samo będą chciały uczynić diabły w okolicy Fontanny Neptuna, gdzie dojdzie do widowiskowej walki dobra ze złem.

Kulminacja będzie miała miejsce na scenie usytuowanej przy „Gdańskiej choince”. Nastąpi tu pokłon Kacpra, Melchiora i Baltazara przed Świętą Rodziną oraz zostaną złożone dary.

Całość ulicznych jasełek zakończy koncert kolęd, będzie on niecodzienną okazją, aby  pośpiewać piękne kolędy i  pastorałki wspólnie z wszystkimi uczestnikami tegorocznego orszaku oraz dziećmi ze Szkół Podstawowych „Fregata” i Męskim Towarzystwem Śpiewaczym z Trąbek Wielkich. W tym czasie każdy będzie mógł podejść do stajenki, w której zobaczy Świętą Rodzinę, Mędrców i towarzyszące im prawdziwe zwierzęta, będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Polecamy aplikację z kolędami którą można pobrać tu:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.stermedia.orszaktrzechkroli

W czasie Orszaku wolontariusze Caritas w ramach organizowanej akcji „Rodzina rodzinie” będą kwestowali na rzecz syryjskich rodzin, które dziś doświadczają dramatu wojny, a często skazane są na niepewność i tułaczkę.

Zapraszamy serdecznie!

mapa-na-facebook-2017

 

 

uwaga-2017

A tak wyglądał V Orszak Trzech Króli

VI Gdański ORSZAK TRZECH KRÓLI 6 stycznia 2016

Nasze podziękowania:

W 2016 roku mimo bardzo niskiej temperatury (około  minus 13 st C)  VI już Orszak Trzech Króli okazał się udanym radosnym wydarzeniem. Jak podkreślił na Facebooku Prezydent Paweł Adamowicz,”mimo mrozu gdańszczanie dopisali”. A my mamy poczucie, że nie jesteśmy w stanie wszystkim podziękować za to że z nami współtworzyli to wyjątkowe wydarzenie. W naszym odczuciu, mimo ze Orszaków w Polsce szło ponad 400, nasz gdański był wyjątkowy i najpiękniejszy. I za to właśnie chcielibyśmy podziękować: naszemu Partnerowi i współtwórcy Orszaku – Stowarzyszeniu SKWER za przygotowanie pięknych strojów dla dzieci ze szkoły Fregata a dyrekcji, rodzicom i nauczycielom dam dworu i rycerzy za wkład pracy i czasu w zorganizowanie dziecięcych orszaków; GAK Klubowi Plama i Pani reżyserce Elwirze Twardowskiej, aktorom w tym szczudlarzom z Klubu Feta oraz Grupie Perkusyjnej Taraban za oprawę artystyczną, Męskiemu Towarzystwu Śpiewaczemu z Trąbek Wielkich z Dyrygentem Markiem Rogalskim i Prezesem Teofilem Bąkiem za przepiękne kolędowanie z wszystkimi obecnymi, licznym profesjonalistom współpracujących z nami, którzy zapewnili bardzo dobre nagłośnienie, bezpieczną scenę, piękna stajenkę, transport, opiekę medyczną, bezpieczne i łagodne konie oraz ochronę całości zgromadzenia a potem rozliczenie finansowe tego dużego przedsięwzięcia.

Za udział i współpracę dziękujemy ZOO w Oliwie, Związkowi Harcerstwa Rzeczypospolitej, gdańskiemu Caritasowi, Wspólnocie Kafarnaum, Domowi Marzeń z Gdyni, seniorom, halabardzistom ze Straży Miejskiej oraz wszystkim zaangażowanym księżom naszej archidiecezji, Dziękujemy dziennikarzom licznych mediów – radia, telewizji, portali internetowych za obecność, zainteresowanie i przekaz informacji o wydarzeniu.
Dziękujemy Policji, Straży Miejskiej, służbie medycznej Adiutare, Straży Pożarnej oraz władzom instytucji kultury: Muzeum Narodowemu, Akademii Sztuk Pięknych a także wszystkim urzędnikom Urzędu Miasta, Zakładu Dróg i Zieleni, Zakładu Transportu Miejskiego, którzy pomagali nam w bezpiecznej realizacji całego projektu.
Dziękujemy wspaniałym Królom – Panom Michałowi Juszczakowi – Kacprowi, Michałowi Targowskiemu – Melchiorowi, Larremu Ugwu – Baltazarowi za poświęcenie i wkład w projekt. Dziękujemy wreszcie Świętej Rodzinie – Państwu Iwonie i Piotrowi i ich małej córeczce za wyjątkowa odwagę i oddanie dla projektu.

Logo OTK

Na koniec Stowarzyszenie SUM dziękuje Patronom Honorowym wydarzenia Księdzu Arcybiskupowi Metropolicie Gdańskiemu Sławojowi Leszkowi Głódziowi i Prezydentowi Miasta Pawłowi Adamowiczowi za Patronat Honorowy a Miastu Gdańsk za współfinansowanie projektu.
Dziękujemy wszystkim przybyłym Gdańszczanom i Gościom. Pięknie śpiewaliście, pięknie wyglądaliście. Stanowiliśmy dobrą wspólnotę.

W imieniu Stowarzyszenia SUM Prezes Zarządu Adam Hlebowicz

 Informacje o VI Gdańskim Orszaku Trzech Króli:

Współtwórcami Orszaku w Gdańsku są Stowarzyszenie SUM oraz Stowarzyszeniem Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju SKWER.  Orszak ja co roku był realizowany we współpracy z warszawską Fundacją Orszak Trzech Króli, której działania związane są z obchodami święta Objawienia Pańskiego.

Logo OTK

W Święto Objawienia Pańskiego które od 2011 jest ponownie dniem wolnym od pracy, zachęcaliśmy Gdańszczan do spędzenia pewnego czasu wspólnie, w przestrzeni naszego Miasta. W tym roku Orszak przeszedł ulicami ponad 400 miejscowości w Polsce i za granicą.

W Gdańsku Orszak Trzech Króli odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. Głównym Partnerem w organizacji OTK w Gdańsku jest Miasto Gdańsk.

Orszak jest wydarzeniem, które stwarza możliwość pokazania swojego przywiązania do wartości w nim wyrażanych. Zaproszenie kierowane jest więc do wszystkich którym bliskie są: tradycja, rodzina, otwartości na inne kultury czy wychowanie w zgodzie z wartościami kształtującymi naszą europejską kulturę. I do tych, którzy po prostu lubią kolędy i kolędowanie. Rok 2016 był rokiem w którym cały Orszak śpiewał kolędy! Zachęcaliśmy do przejścia całej trasy razem (ulice: Piwna, Tkacka, Długa, Długi Targ) i wspólnego śpiewania. Wzmocniliśmy nagłośnienie (2 samochody z głośnikami, podwyższenie głośników itp.)

Hasło tegorocznego Orszaku związane było z Rokiem Miłosierdzia ogłoszonym przez Papieża Franciszka i brzmi jakże aktualnie: „Nade Wszystko Miłosierdzie” – Miłość. Pokój. Przebaczenie. Orszaki skandowały też zawołania:
“W miłosierdziu Boga – świat znajdzie pokój” – tak wolał Orszak Baltazara
“Tam gdzie jest Bóg – mieszka miłosierdzie” – to orszak Melchiora
“Niech każdy dzis powie-Jezu ufam Tobie” -skandował orszak Kacpra
Te wspólne zawołania wzmocniły poczucie wspólnoty i wielu uczestnikom uświadomiły pewne wartości nierozłaczne z obchodzonym świętem objawienia.

Logo OTK

Z flagami promującymi Światowe Dni Młodzieży szli wolontariusze z naszej archidiecezji m.in. ze wspólnoty Kafarnaum.

W 2016 roku w VI Gdańskim Orszaku Trzech Króli wzięli udział zarówno Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz jak i Ksiądz Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź. Byli również księża m.in. proboszczowie Bazyliki Mariackiej i Św. Brygidy.

Logo LOGA SKWER KOGA-1

WSPÓŁTWÓRCY ORSZAKU TRZECH KRÓLI 2016

 

Logo LOGA SKWER KOGA-1

 

Oficjalna strona Gdańskiego Orszaku:

http://gdansk.orszak.org/

W 2015 roku Orszak przeszedł w ponad 300 polskich miejscowościach i kilkudziesięciu miastach zagranicą.

Fundacja Orszak Trzech Króli

Logo OTK

Stowarzyszenie SUM zaprasza na

profil Gdańskiego Orszaku na Facebooku

orszak-thumbdo naszych Orszakowych

FOTO GALERII

orszak-galeria

oraz

VIDEO GALERII

Video

Comments are closed