Zapraszamy również na nasz profil na Facebook
XII Parada Niepodległości – Gdańsk 2014
GALERIA zdjęć.
XII Parada Niepodległości na ulicach Gdańska odbyła się przy bezdeszczowej aurze i wysokiej jak na tę porę roku temperaturze powietrza. Parada była jak zawsze inicjatywą oddolną, zorganizowaną przez Stowarzyszenie SUM. i dofinansowaną ze środków Miasta Gdańska. Była zgromadzeniem wolnych ludzi, których nic nie mogłoby zmusić do wyjścia z domu w świąteczny poranek. Mogli to zrobić jedynie z własnej woli. I chcieli to zrobić. Chcieli zamanifestować swoje przywiązanie do pewnych wspólnych wartości i wspólną radość z możliwości ich wyznawania.
Zawsze chcieliśmy aby Parada prezentowała, jak wielki jest kapitał społeczny w Gdańsku i na Pomorzu. W tym roku okazał się on ogromny, co można w sensie ilościowym było m.in. z dużym prawdopodobieństwem określić na podstawie wydanych i założonych opasek biało-czerwonych. Wg tego sposobu liczenia można stwierdzić ze w Paradzie uczestniczyło ok. 30000 ludzi. W sensie jakościowym Parada okazała się olbrzymim sukcesem – w jednym “pochodzie” szedł samorząd wojewódzki i miejski, szli politycy chyba wszystkich opcji działających w naszym mieście, szły dziesiątki szkół i przedszkoli, organizacji młodzieżowych z ZHR i ZHP na czele. Byli przedstawiciele dzielnic. Byli kibice Lechii Gdańsk. Jechały rowery, motory, skutery, gokarty, samochody zabytkowe – kierowane przez swoich dumnych właścicieli, prezentowały się dziesiątki grup reprodukcyjnych i odtworzeniowych konnych, zmotoryzowanych i pieszych. Była z nami tez Marynarka Wojenna, były media. Były tysiące “zwyczajnych” gdańszczan i gości.
W tym roku uczestnicy Parady Niepodległości zaczęli się gromadzić przed godziną 9.00 na ulicy Podwale Staromiejskie. O 9:00 rozpoczęła się oficjalna część Parady, natomiast wymarsz nastąpił o godzinie 10.00. Parada przeszła trasą: Podmłyńska – Rajska – Heweliusza – Korzenna – Kowalska pod pomnik Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Godzinę później rozpoczęła się część finalna wydarzenia. Zakończenie uroczystości zgodnie z przewidywaniami nastąpiło około godz. 11.30-11:40, po czym zachęciliśmy zebranych do uczestnictwa w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, która tradycyjnie rozpoczęła się w samo południe w Bazylice Mariackiej.
Ponieważ w roku 2014 przypadają rocznice: 75 powstania Polskiego Państwa Podziemnego i utworzenia Szarych Szeregów oraz 70 rocznica Powstania Warszawskiego organizując Paradę skupiliśmy się głównie na tych wydarzeniach. Dlaczego o Powstaniu z Warszawy zdecydowaliśmy się mówić w Gdańsku? Po pierwsze, w latach powojennych trafiło na gdańskie Wybrzeże bardzo wielu warszawiaków, wielu uczestników tamtego zbrojnego zrywu. Są z nami do dziś, czego efektem było szczególne zaproszenie tego środowiska do wspólnego świętowania święta narodowego a także przemowy pod pomnikiem polskiego króla przedstawicieli tego środowiska. Po drugie, nie było przypadku w tym, że 36 lat po tamtym wydarzeniu, kiedy robotnicy ze Stoczni Gdańskiej, Gdyńskiej, innych zakładów z terenu Trójmiasta, rozpoczęli strajk w imię solidarności, zgodnie włożyli na swoje ręce biało-czerwone opaski. Tak było w roku 1980, tak było w roku 1988. Tak jak powstańcom brakowało mundurów i biało-czerwone barwy umieszczone na rękawach były symbolem wolności, niepodległości, dumy z symboli narodowych, podobnie kilka dekad później protestujący robotnicy używali świadomie tych symboli, które stawały się swoistym mundurem, nawiązaniem do bohaterskiej historii, symbolem tego, co bliskie i ważne dla każdego Polaka. Warto przeczytać. i dowiedzieć się więcej na temat: BIAŁO-CZERWONA OPASKA.pdf
Na zdjęciu poniżej oryginalna opaska powstańcza dowódcy AK generała Tadeusza Bora-Komorowskiego.
Bohaterowie XII Parady Niepodległości
Mieliśmy ogromne szczęście że nasze zaproszenie na Paradę przyjęli niezwykli świadkowie czasu walki:
Ewa Ludkiewicz, ur. w 1923 roku w Warszawie.
Podczas wojny, zdobyła wykształcenie rolnicze z maturą. Przed aresztowaniem w 1948 r. studiowała w Wyższej Szkole Higieny Psychicznej w Warszawie. Należy do Związku Byłych Więźniów Politycznych w Gdańsku. Autorka książek w tym m. in. autobiograficznej “Siedem lat w więzieniu. 1948-1955″. Pytana o to „Czym dla pani jest patriotyzm?” odpowiada – Kiedyś prawie wcale nie używało się tego słowa .To rozumiało się i robiło samo przez się. Wzrastałam w atmosferze stałego podkreślania naszej dopiero co osiągniętej wolności. Legiony, Piłsudski, Paderewski – to były ciągle żywe symbole polskiego patriotyzmu. Ewa i Jerzy, jej starszy brat, kształcili się w Warszawie. W 1947 roku powrócił z Anglii szkolny kolega Jerzego i jego przyjaciel z dzieciństwa, Władysław Śliwiński, słynny polski pilot myśliwski, odznaczony orderami za udział w walkach o Anglię. Ewa Ludkiewicz i jej brat zostają aresztowani w 1948 roku, w związku z tak zwaną sprawą Śliwińskiego. W 1948 r. została skazana na 7 lat więzienia „za szpiegostwo”, które w całości odsiedziała w więzieniach Mokotowa i Fordonu.
Jerzy Grzywacz, ur. w 1929 w Grudziądzu, naukowiec, instruktor ZHR, samorządowiec.
Od 1939 w ZHP, w drużynie hm. Lucjana Cylkowskiego przy SP nr 1 w Gdyni. 1942-1945 w Szarych Szeregach w Warszawie (ps. Tapir) w Hufcu Bałtyk, w pionie Zawiszacy, uczestnik akcji małego sabotażu, w 1944 w Powstaniu Warszawskim na Powiślu łącznik dowódców Zgrupowania Krybar.
Od IX 1980 w „S”; członek Komisji zakładowej na Uniwersytecie Gdańskim. W V 1988 doradca strajkujących podczas strajku solidarnościowego studentów Wydz. Humanistycznego UG ze SG, w VIII 1988 obecny podczas strajków w gdańskich stoczniach i porcie z wykładami o tematyce historycznej, w 1988 współzałożyciel Gdańskiego Stowarzyszenia Akademickiego.
Członek Światowego Związku Żołnierzy AK, prezes Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Wspólnie z ZHR działa na rzecz polskich harcerzy na Białorusi i Litwie, m.in. organizowanie obozów, kursów i wypoczynku turystyczno-historycznego.
Była Pani Irmina Golińska, członkini Szarych Szeregów, Pani Janina Brzozowska – żołnierz AK i wielu, wielu innych bohaterów tamtych lat.
Biało – czerwone opaski na ramię – w tym roku rozdaliśmy 8000 biało – czerwonych opasek ostemplowanych symbolem Polski Walczącej i stosownym napisem. Działały, obsługiwane przez ZHR 4 punkty dystrybucji opasek, biało – czerwonych szalików oraz flag: na placu Kobzdeja, przy ulicy Rajskiej (w pobliżu piekarni Pellowski), na ulicy Podwale Staromiejskie i w okolicy Technikum Łączności. Wzruszenie wzbudzały kolejne nadchodzące grupy osób z biało-czerwonymi opaskami na ręku, dumnych z tego symbolicznego związku z minionymi pokoleniami i dawnymi bohaterami.
Biało-czerwone szaliki – w tym roku seniorzy z Klub Seniora Motława – Śródmieście przygotuwali kilkaset wspaniałych, wykonanych na drutach szalików, czapeczek i opasek a także kokard narodowych z biało-czerwonej wstążki. Są to wyjątkowe pamiątki i mamy nadzieję, że w przyszłości tradycja ręcznego wykonywania ozdób a następnie obdarowywania nimi innych będzie się rozwijała.
Postacie historyczne – w tym roku pojawiły się postaci uosabiające ciągłość polskich dziejów i walki o wolność i niepodległość: Mrszałek Józef Piłsudski, dowódca Armii Krajowej generał Bór – Komorowski, przywódca strajkujących robotników z Sierpnia 80 Lech Wałęsa?
Oprawa muzyczna – w tym roku rytm marszu wyznaczała Orkiestra Dęta LinStarT z Liniewa a wspólne śpiewanie pieśni i piosenek powstańczych zapewniło Męskie Towarzysztwp Śpiewacze z Trąbek Wielkich. Rozdaliśmy kilka tysięcy śpiewników z przygotowanymi tekstami zaplanowanych do odśpiewania pieśni. Była to okazja do oddania specjalnego hołdu wszystkim poległym przed 70 laty w naszej stolicy. Dokument do pobrania: ŚPIEWNIK PARADOWY 2014.pdf “Przebojem” weszła do kanonu piosenek powstańczych “Dziewczyna z granatem”, utwór z kultowego już filmu “Czas honoru”. Wzruszającym wydarzeniem było odśpiewanie na zakończenie przy akompaniamencie orkiestry Hymnu Narodowego, podczas którego wszyscy trzymali w górze biało-czerwone barwy i ręce ułożone w znak Viktorii!.
Przebrania – w 2014 jak zawsze zachęcalismy do przebierania się w stroje historyczne, patriotyczne. W tym roku szczególnie mile widziane były stylizacje nawiązujące do Powstania Warszawskiego. Każdy jednak akcent narodowy, każdy szalik, opaska, flaga znakomicie uzupełniały naszą najbardziej kolorową Paradę w skali Polski. Zapewniamy nieograniczone możliwości prezentacji – organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa czy osoby prywatne mogły zaprezentować się w dowolny sposób: za pomocą transparentów, ruchomych dekoracji, przebrań etc.
Mobilna redakcja Trójmiasto.pl – jak co roku na Paradę Niepodległości w Gdańsku redakcja trójmiasto.pl przygotowała niespodziankę: była to przemieszczająca się na specjalnej platformie ubrana w stylu retro redakcja tego portalu. Niewątpliwą atrakcją była możliwość zrobienia sobie zdjęcia w stylu retro, zarówno w trakcie trwania Parady jak i po jej zakończeniu.
Ciastka „Patriotki” – te ciastka, przygotowane przez mistrza piekarnictwa Grzegorza Pellowskiego, a jakże biało – czerwone, można było dostać tylko tego dnia.
Po Paradzie Niepodległości na społecznościach portalach pojawiły się liczne komentarze – “najlepiej spędzony dzień niepodległości”, było przefajnie”, “niewyobrażalna skala” – tak piszą mieszkańcy Gdańska, tak mówią goście spoza regionu. Wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni za obecność i wspaniały, aktywny udział.
Kliknij, aby obejrzeć – GALERIA zdjęć 2014. Zapraszamy do obejrzenia.