VIII Orszak Trzech Króli – 6 Stycznia 2018

VIII gdański Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2018 po raz ósmy przejdzie ulicami Gdańska Orszak Trzech Króli.

Współtwórcami Orszaku Trzech Króli w Gdańsku są Stowarzyszenie SUM oraz Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER).

Orszak jest realizowany we współpracy z warszawską Fundacją Orszak Trzech Króli, patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Polski Andrzej Duda.

Gdański Orszak Trzech Króli odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia.

Głównym Partnerem w organizacji Orszaku w Gdańsku jest Miasto Gdańsk, którego wsparcie finansowe i zaangażowanie w ten projekt umożliwia jego wykonanie.

Patronami medialnymi wydarzenia są: Dzienni Bałtycki, Radio Plus, Radio Gdańsk oraz TVP3 .

W tym roku Orszak Trzech Króli przeszedł w ponad 500 miejscowościach w całej Polsce, a także w 21 miejscach poza granicami kraju.

VIII gdańska edycja Orszaku Trzech Króli rozpoczyna się zbiórką o godzinie 11:30, wymarsz nastąpi o godz. 12.00. Spotykamy się i ustawiamy na ulicy Piwnej w okolicy wejścia do Bazyliki Mariackiej.

Tradycyjnie już uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki z kolędami.
Na czele Orszaku- prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami – pojadą konno Trzej Mędrcy ze Wschodu.

Po drodze spotkają Króla Heroda (rolę Pałacu Heroda po raz kolejny odegra jeden z najwspanialszych zabytków Gdańska – Wielka Zbrojownia). To tu, Herod kusząc i  grożąc będzie próbował zawrócić Orszak z właściwej drogi. Tak samo będą chciały uczynić diabły w okolicy Fontanny Neptuna, gdzie dojdzie do widowiskowej walki dobra ze złem.

Kulminacja będzie miała miejsce na scenie usytuowanej przy „Gdańskiej choince”. Nastąpi tu pokłon Kacpra, Melchiora i Baltazara przed Świętą Rodziną oraz zostaną złożone dary.

Całość ulicznych jasełek zakończy koncert kolęd, będzie on niecodzienną okazją, aby  pośpiewać piękne kolędy i  pastorałki wspólnie z wszystkimi uczestnikami tegorocznego orszaku oraz dziećmi ze Szkół Podstawowych „Fregata” i Chórem Mieszczan Gdańskich. W tym czasie każdy będzie mógł podejść do stajenki, w której zobaczy Świętą Rodzinę, Mędrców i towarzyszące im prawdziwe zwierzęta, będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

Comments are closed