Parada Niepodległości 2010

VIII Parada Niepodległości – Gdańsk 2010

 

Rok 2010 był rokiem szczególnym. Wszystkim Polakom towarzyszyła wtedy żałoba po tragedii w Smoleńsku. Wydarzenie to wzmocniło potrzebę bycia razem, potrzebę wspólnoty. Dało się to zauważyć również podczas Parady. Szacujemy że VIII Parada Niepodległłosci zgromadziła ponad 25 tys. osób.
Nasze Stowarzyszenie przeżywało żałobę jakby „podwójnie” – z powodu tragicznej śmierci naszego kolegi Jacka Spychały. Tym większą radość dała nam tak liczna obecność Gdańszczan na Paradzie. Był to w pewnym sensie dowód na to, że dzieło, które Jacek współtworzył trwa, rozwija się i wszystko wskazuje na to że trwać będzie przez lata. Jest to dla nas pewnego rodzaju hołd jego pamięci.

Wśród gości specjalnych tej szczególnej Parady była Danuta Wałęsa żona Prezydenta Wałęsy, przez wielu postrzegana jako bohaterka czasu opozycyjnej działalności Lecha Wałęsy. Gościem specjalnym był również Jean Michel Jarre – wybitny fnancuski kompozytor muzyki elektronicznej. Nasi goscie specjalni zabrali głos pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego. J.M. Jarre mówił o znaczeniu patriotyzmu. Sam odebrał w dzieciństwie Patriotyczne wychowanie, ponieważ jego matka była działaczką francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej, stąd jego duże wyczulenie na tego rodzaju wartości. “To dla mnie zaszczyt i przywilej być na takiej właśnie Paradzie. Wiele miast powinno wzorować się na niej, by tak jak wy potrafić łączyć formalność parady, przemarszu po ulicach miasta ze świetem, w którym może uczestniczyć każdy. Chciałbym, żeby tę Paradę zobaczył prezydent Nicolas Sarkozy i coś podobnego zorganizował we Francji”. Tak Jarre oceniał nasze obchody. Danuta Wałęsa mówiła natomiast: “O niepodległość musimy walczyć każdego dnia od nowa, tak jak codziennie musimy walczyć o miłość wzajemną.” (Cytujemy za książką “Gdańska Niepodległa).

Prezydent Paweł Adamowicz mówił że niepodległość to wartość, której musimy bronić na co dzień – choćby dobrą pracą. Minister Tomasz Arabski, kilka lat wcześniej dziennikarz Radia Plus, przypominał korzenie naszej Parady.

230 ciekawych zdjęć z Parady Niepodległości 2010 do obejrzenia pod linkiem GALERIA

Comments are closed