Misterium Sąd nad Jezusem 2019

W Wielki Piątek, w dniu wypełnionym modlitwą i refleksją na teatralnie zainscenizowanej przestrzeni gdzie Złota Brama stanie się pałacem, a Katownia Golgotą odtworzymy historię sądu nad Jezusem.

Serdecznie zapraszamy na widowisko religijno-teatralne pt.: Misterium Gdańskie – „Sąd nad Jezusem”- w Wielki Piątek 19 kwietnia o godz. 20.00, miejsce: przestrzeń między Katownią, a Złotą Bramą (wstęp wolny).

Organizator: Stowarzyszenie SUM.

Wydarzenie jest realizowanie dzięki wsparciu miasta Gdańska.

Wielki Piątek. 19 kwietnia. Godzina 20. Serce Głównego Miasta w Gdańsku. Droga Królewskiea, pomiędzy Złotą Bramą, Katownią i Dworem Bractwa św. Jerzego. To tu już po raz trzeci odbędzie się widowisko teatralno religijne Misterium Gdańskie – Sąd nad Jezusem. W ten szczególny wieczór gdańskie zabytki staną się na chwilę historycznymi miejscami Jerozolimy sprzed dwóch tysięcy lat Jerozolimy świadka męczeństwa Chrystusa. Nic dziwnego że nawet dla ludzi obojętnych religijnie ta historia osoby niewinnie skazanej na śmierć a przedtem okrutnie umęczonej jest przejmująca. Szczególnie, gdy przedstawiona jest we współczesnej miejskiej scenerii takiej a nastrój miejsca podkreślony jest teatralnym światłem i muzyką specjalnie skomponowaną i wykonywaną na żywo przez zespół Karpaty Magiczne w instrumentarium którego znajdują się ludowe instrumenty dęte, perkusyjne i smyczkowe, organy ale także azjatyckie bębny. 

W minionych latach inscenizacja spotkała się z dużym uznaniem widzów, z których sporą część stanowili przypadkowi turyści i przechodnie, osoby spędzające na tzw “mieście” po prostu pierwszy wieczór świątecznego weekendu. 

Historia jest z grubsza znana każdemu. Jezus, uprzednio zdradzony przez swojego ucznia, zostaje aresztowany i zaprowadzony przed oblicze faryzeuszy. Ci, jako ława prokuratorów, podburzają lud, który jeszcze kilka dni wcześniej wielbił Jezusa za niezwykłe znaki, które ten czynił, np. niedawne wskrzeszenie Łazarza. Następnie Chrystus trafia przed oblicze Annasza, arcykapłana, który cieszy się powszechnie wielkim szacunkiem. Jego zdanie waży bardzo dużo choć formalnie nie pełni już urzędu i nie może podejmować decyzji. Ten odsyła Jezusa po wyrok do swojego zięcia, arcykapłana Kajfasza, który już wcześniej przekonywał, że Jezusa trzeba zgładzić aby chronić resztę narodu. Gdy zaś zapada decyzja, by skazać Jezusa na śmierć, w celu zatwierdzenia tej kary zostaje on postawiony przed obliczem Piłata. W gdańskiej inscenizacji Pałacem Piłata będzie Złota Brama a pomiędzy nią a pozostałymi zabytkami rozegrają się wszystkie sceny Misterium. Skazany na śmierć Jezus, wjedzie wraz z krzyżem w kazamaty gdańskiej Katowni która symbolizuje Golgotę. Drodze krzyżowej towarzyszyć będzie narastająca, dramatyczna muzyka a jej gwałtowne przerwanie znaczyć będzie śmierć Chrystusa. Na koniec Misterium jego ciało spocznie na kolanach Marii w charakterystycznym wizerunku piety. W gdańskiej inscenizacji nawiązuje ona do rzeźby z Bazyliki Mariackiej.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie SUM, które wcześniej, przez kilkanaście lat, organizowało drogę krzyżową przechodzącą w ciągu dnia przez centrum Gdańska, w okolicach placówek handlowych, wśród zaabsorbowanych ostatnimi przygotowaniami do Wielkanocy mieszkańców. Gdańska Via Dolorosa zaczynała się tradycyjnie przed Dworem Artusa gdzie rozgrywane były sceny w pałacu Piłata, kończyła zaś ukrzyżowaniem na Górze Gradowej.

Nad sprawnym poprowadzeniem wykonawców, na co dzień skupionych wokół Teatru Plama, czuwać będzie reżyser i autor scenariusza Robert Cyrta, zaś za scenografię i kostiumy odpowiadać będzie Elwira Twardowska. Organizatorzy mają nadzieję, że i tym razem Misterium Gdańskie – „Sąd nad Jezusem” będzie przeżyciem nie tylko artystycznym ale i duchowym!

Obsada ,,Sąd nad Jezusem”
1.    Jezus – Marcin Szychowski 
2.    Św. Jan Ewangelista – Michał Juszczakiewicz
3.    Annasz – Leon Krzycki
4.    Kajfasz – Eugeniusz Sienkiewicz
5.    Faryzeusz I – Maciej Szemiel 
6.    Faryzeusz II – Krzysztof Matuszewski 
7.    Faryzeusz III – Piotr Łukawski
8.    Piłat – Grzegorz Gajewski 
9.    Żona Piłata – Marta Twardowska 
10.Herod – Grzegorz Duda
11.Maryja – Marzena Nieczuja-Urbańska
12.Judasz – Sebastian Wolf
13.Św. Weronika – Aleksandra Kucharska
14.Św. Piotr – Adam Bogdan
15.Maria Magdalena – Laura Haras
16.Barabasz – Marcin Wróbel
17.Płaczące Kobiety – Joanna Majewska, Wiktoria Morawska, Bogumiła Bęben, Ewa Jakielaszek
18.Św. Jan – Tomasz Święcicki

Comments are closed