XII Orszak Trzech Króli – 6 stycznia 2023

XII gdański Orszak Trzech Króli

 
6 stycznia kolejny raz ulicami Gdańska przeszedł Orszak Trzech Króli.
Tegorocznym tematem parady było hasło: Niech prowadzi nas gwiazda!
 
Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej i video z orszaku:
 
 

“Na Orszaku Trzech Króli jestem po raz trzeci, ale do tej pory zawsze brałam udział w odpowiedniku w Zakopanem. Bardzo mi się podoba to, jak zostało to w Gdańsku przygotowane. To świetne wydarzenie i świetna okazja, aby spędzić czas z rodziną” dodawała inna uczestniczka.

www.radiogdańsk.pl

 

“Także w Gdańsku pochód zawsze jest tłumny i uroczysty, a królom towarzyszą także aniołowie. Ale przede wszystkim mieszkańcy miasta w każdym wieku. Zwłaszcza dla dzieci jest to wspaniała atrakcja. Końcem drogi jest oczywiście Stajenka i jasło – czyli żłóbek – w którym monarchowie zastają Świętą Rodzinę.”

www.tvp.gdansk.pl

 
Trzej mędrcy, Kacper, Melchior i Baltazar, prowadzeni właśnie przez Gwiazdę wyruszyli sprzed Bazyliki Mariackiej na ul. Piwnej i przeszli aż pod Dwór Artusa, gdzie znalazła się stajenka, a niej Święta Rodzina. Pod drodze spotkali się z królem Herodem (którego pałac znajdował się w Zbrojowni) oraz stali się świadkami nieustannej walki dobra ze złem, którą symbolizowa potyczka aniołów i diabłów.
 
Hasło tegorocznego Orszaki ma nas skłonić do rozważania znaczenia znaku, którym jest gwiazda. Czemu to właśnie ona wiodła Mędrców? Dlaczego symbol ten wieńczy drzewka choinkowe? Jak rozumieć to, że i nas ma ona prowadzić przez życie?
Gwiazda nie jest jedynie dekoracją bożonarodzeniowych szopek, czy symbolem świątecznym. Jest znakiem, który również nas, tak jak Mędrców, ma mobilizować do wyruszenia w drogę ku Bogu. Gwiazda, którą Królowie ujrzeli była powodem rozpoczęcia wędrówki. Była dla nich wyraźnym znakiem, że zbliża się coś bardzo ważnego: czas narodzenia Zbawiciela.
Symbol gwiazdy przypomina, że w drodze życiowej powinniśmy iść za światłem. Potrzebujemy dobrych przewodników i dobrych kierowników duchowych, którzy pomogą nam kierować się jasnymi zasadami.
 
Motyw gwiazdy, komety i światła przewijał się  w okrzykach orszaków prowadzonych przez każdego z Królów.
  • „Gdy droga niełatwa – trzymamy się światła” – wołli wojownicy afrykańscy.
  • „Komety promienie – wskazują zbawienie” – usłyszeliśmy z ust orszaku Króla Azjatyckiego,
  • „Niebo dobrze radzi – Niech gwiazda prowadzi!” – było zawołaniem rycerzy króla europejskiego.
XII gdańska edycja Orszaku Trzech Króli rozpoczeła się zbiórką o godzinie 11:30 na ul. Piwnej, na wysokości Bazyliki Mariackiej. Wymarsz, poprzedzony modlitwą Anioł Pański, nastąpił o godz. 12.00. 
Dla wszystkich przygotowane zostały korony oraz śpiewniki kolędowe.
 

Organizatorami gdańskiego Orszaku Trzech Króli jest Stowarzyszenie SUM, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z jej proboszczem ks. Ireneuszem Bradtke oraz Stowarzyszenie SKWER, realizujące projekt edukacyjny Fregata.
 
Patronat nad Orszakiem sprawuje Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz

Comments are closed