Wieczór Niepodległości

 

“Wieczór Niepodległości” 10-11.11.

W Dzień św. Patryka, narodowe święto Irlandii w całym tym wyspiarskim kraju słychać brzęk wznoszonych narodowym trunkiem marki Guiness toastów za  pomyślność ojczyzny. W dodatku Irlandczycy których tułaczy los rzucił za ocean na przykład w takim Chicago barwią z tej okazji przepływającą przez centrum rzekę o tej samej co miasto nazwie.

W Gdańsku z okazji Święta Niepodległości na razie jeszcze Motława pozostaje w swojej naturalnej kolorystyce, ale organizatorzy Parady Niepodległości Stowarzyszenie SUM oraz Wydział Promocji Urzędu Miasta Gdańska proponują podobne wspólne świętowanie na podobieństwo tego Patrykowego. To Wieczór Niepodległości rozpoczynany w wigilię naszej rocznicy odzyskania wolności, czyli 10 listopada. Wieczór w czasie którego można radować się  w tej wzniosłej chwili uczestnicząc np.  w uroczystym obiedzie, kolacji, prywatce czy spotkaniu z przyjaciółmi: w kawiarni, restauracji pubie czy barze.

W specjalnie przystrojonych na tę okazje lokalach na terenie całego miasta serwowane będą specjalne dania w specjalnych cenach. Ich przygotowaniu zawsze będzie towarzyszył jakiś akcent związany z naszymi barwami narodowymi.

Na wspólne świętowanie przy stole zapraszamy m.in. do Lookier Cafe & Restaurant tu w okolicznościowy menu znajdziemy dania:

Wieprzowina ułana
Schab z  podawany z kapustą zasmażaną, ziemniakami gotowanymi i sosem ze wstęgą z czerwonego wina

Ognisty  Mazur
shot  biało czerwony – Soplica z nutą granatu

Polewka legionisty
Grochówka z pajdą chleba  na zakwasie
                           lub
Krem z buraków z mascarpone

Polonez do pary
Białe i czerwone wino

Panieński rumieniec
Szarlotka z bitą śmietaną i sosem  truskawkowym

O mój rozmarynie
Pieczone ziemniaki  w rozmarynie  z sosem Staropolskim , podawane z pieczonymi buraczkami

Pasta House z okazji dnia niepodległości zaprasza na: Przysmak Marszałka z klopsikami z gęsiny.

Listę restauracji które włączyły się do “Wieczoru Niepodległości”  wraz z menu znajdą Państwo tutaj

Zapraszamy do świętowania!

plakaty-02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zachęcamy do przeczytania o tym jak Wieczór Niepodległości wyglądał w 2016 r:

Restauracja Baryłka zaproponowała m.in dania z polską gęsiną w tle. Ślinka cieknie na myśl o carpaccio z tego szlachetnego wędzonego ptaka, aromatyzowane oliwą truflową, skropione sosem żurawinowym z marynowaną dynią i winogronem posypane serem. Nie wspominając o daniu głównym takim jak zrazy z gęsi owsianej na sosie z leśnych grzybów, aromatyzowane wędzonką i tymiankiem, podane z kaszą jaglaną i burakami skropionymi miodem i wiśniówką.

Sobieszewski hotel Bartan zaprosił na obiad trzydaniowy z takim  rarytasem rzadko spotykanym na dzisiejszych stołach jak czernina /tak tak… to znana z Pana Tadeusza czarna polewka/ z kaszubskimi kluskami ziemniaczanymi łyżką kładzionymi, bitkami ze schabu w sosie tymiankowym z dodatkami i deserem którym są rogaliki z nadzieniem wiśniowym.

Restauracja Bellevue kusiła niejednego miłośnika historii polędwiczkami Paderewskiego z czerwonym puree oraz sosem śmietanowym. A więc biel i czerwień!

A co powiecie na… burger Józefa Piłsudskiego?! To dar narodu amerykańskiego prosto z Billy’s American Restaurants.

 

Plakat promujący Wieczór Niepodległości 2016:

 
a2_restauracje_426x6003
 

 

 

 

 

 

 

 

 

W czasie XIII Parady Niepodległości w dniach 8-11 listopada 2015 eksponowana była – Wystawa IPN – Zbrodnia Katyńska

Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.

Ludzie

Ukazywała ona zbrodnię katyńską: od układu Ribbentrop-Mołotow, poprzez losy polskich oficerów aresztowanych i osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, po mord w Katyniu i ogłoszenie przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w 1943 r. Na wystawie można było zobaczyć m.in. kopię rozkazu likwidacji polskich oficerów więzionych w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku podpisanego przez Józefa Stalina. Wystawa zawierała również panele regionalne, poświęcone mieszkańcom Pomorza zamordowanym w Katyniu.

***

8-11 Listopada 2014 – wystawa IPN
na trasie XII Parady Niepodległości

Wystawa “Polska Walcząca,” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej usytuowana od soboty do świątecznego wtorku na Placu Kobzdeja. Wystawa składała się z siedemnastu dwustronnych plansz. prezentujących fenomen powstania i działania Polskiego Państwa Podziemnego. Kolejne plansze opowiadały o początku konspiracji we wrześniu 1939 r., formach walki przeciwko okupantowi zarówno niemieckiemu, jak i sowieckiemu, powstaniu i działalności władz Rzeczpospolitej na uchodźstwie, działalności podziemnego sądownictwa i edukacji, przebiegu Akcji „Burza”, wybuchu Powstania Warszawskiego. Na wystawie znalazły się także informacje o „Żołnierzach Wyklętych”, którzy kontynuowali walkę o niepodległą Polskę po 1944 roku. Ekspozycję uzupełniłyh zdjęcia z prac poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w kwaterze „Ł” cmentarza na Powązkach, gdzie w ostatnich latach odnajdywane i identyfikowane są szczątki bohaterów Polski Walczącej, rozstrzelanych w komunistycznych więzieniach. Oddział IPN w Gdańsku przygotował aneks pomorski. Zawierał on informacje o organizacjach konspiracyjnych działających na Kaszubach, przebiegu akcji „Burza” na Kaszubach i Kociewiu, uczestnikach Powstania Warszawskiego więzionych w obozie koncentracyjnym Stutthof. Aneks dopełniły sylwetki przywódców ruchu oporu na Pomorzu: podpułkownika Józefa Chylińskiego „Andrzeja”, pułkownika Jana Pałubickiego „Gradusa”, kapitana Stanisława Lesikowskiego „Lasa”. Stowarzyszenie SUM z uznaniem i radością przyjęło koncepcję “wkomponowania” wystawy w trasę XII Parady.

Ludzie

 

***

Listopad 2013 – dwudniowy prolog
do XI Parady Niepodległości

Wojsko

Pokaz trzech filmów dokumentalnych poświęconych historii Polski zgromadził około 300 osób, w tym patriotów najstarszego pokolenia, którzy prawdopodobnie nie mogliby wziąć udziału w długim przemarszu w dniu 11.11.Były to filmy „Pani Weronika i jej chłopcy” w reżyserii Artura Pilarczyka, „Kwatera Ł” Arkadiusza Gołębiewskiego oraz „Niepodległość po gdańsku” Adama Hlebowicza. Ponad trzysta osób na sali przeżyło niezapomniany wieczór. Pierwszy film opowiadał o kpt. Weronice Sebastianowicz „Różyczce”, żołnierzu AK, mieszkance Grodzieńszczyzny oraz o jej kolegach, kombatantach polskich z Białorusi. Film Arkadiusza Gołębiewskiego zaprezentował zgromadzonym prace archeologiczne i medyczne prowadzone na tzw. „Łączce” w Warszawie, gdzie w najczarniejszych latach represji komunistycznych UB chowało potajemnie pomordowanych przez siebie polskich bohaterów podziemia i opozycji. Ostatni obraz to podsumowanie doświadczeń dziesięciu edycji istnienia Parady Niepodległości w Gdańsku. Po projekcji odbyła się dyskusja z udziałem (na środkowym zdjęciu poniżej, od prawej) reżysera Arkadiusza Gołębiewskiego, prof. Grzegorza Berendta i prezesa Związku Polaków na Białorusi Mieczysława Jaśkiewicza zatytułowana „Bohaterstwo, patriotyzm, edukacja”.Niestety Pani Weronika nie zdołała do nas dotrzeć.
Wojsko
Wojsko
Wojsko
Koncert Tadka Polkowskiego z Krakowa pt. „Niewygodna Prawda” zrealizowaliśmy we współpracy ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej. Skierowany był głównie do młodszej widowni. W Kinie Neptun zgromadziło się około 300 osób, w tym w dużej mierze środowiska harcerskie. Koncert upamiętniał takie postacie polskiej historii najnowszej jak Danuta Siedzikówna „Inka”, gen. Emil Fieldorf „Nil”, czy rtm. Witold Pilecki.

W dniu Parady oraz w kilka tygodni po niej realizowana była jeszcze jedna inicjatywa – zbierliśmy podpisy pod petycją opatrzoną tytułem “Poprawa sytuacji życiowej opozycjonistów okresu PRL.” Listę podpisów wraz z pismem wysłaliśmy do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do wiadomości najwyższych władz RP, z nadzieją na wsparcie ze strony Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Donalda Tuska oraz Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Ewy Kopacz i Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Bogdana  Borusewicza. Napisaliśmy m.in.

“Prosimy o podjęcie inicjatywy ustawodawczej i wszczęcie potrzebnych działań prowadzących do jak najszybszego ustanowienia prawa umożliwiającego godne życie działaczom opozycji demokratycznej w PRL. Nasza szczególna troska należy się tym, którzy zarówno na skutek bezpośrednich represji, poniesionych ze strony komunistycznych władz, jak i w wyniku innych zdarzeń losowych, znajdują się obecnie w trudnej sytuacji materialnej.”

***

10 listopada 2012 – Pokaz filmu “Wielka Droga”

Rok 2012 to dla nas rok szczególny. Przybywa też szczególny gość i ma miejsce niezwykłe wydarzenie. W dzień poprzedający Paradę, w gdańskim Kinie Neptun przy ul. Długiej, o godz. 17:00 odbyła się projekcja filmu, w której wzięło udział około 800 osób.

Wojsko

Chodzi o film “Wielka Droga” w reż. Michała Waszyńskiego. To film niezwykły, bo jego premiera w kraju miała miejsce dopiero po półwieczu. Komuniści bali się tej produkcji bo została zrealizowana w 1946 roku poza ich wpływami i pokazywała dramatyczne losy Polaków w czasie II wojny: Lwów – Kołyma – Persja – Egipt – Monte Cassino. Jest to film o losach ludzi wysiedlonych na Sybir, Kołymę w 1939 r. którzy przetrwali wygnanie i dostali się do Armii generała Andersa (późniejszego 2 Korpusu Polskiego). Główny bohater, którego gra Albin Ossowski, bierze udział i zostaje ranny w pierwszym natarciu 11 maja 1944 na Monte Cassino. W szpitalu pielęgniarka znajduje przy nim pamiętnik, czytając go przywołuje zdarzenia z jego życia we Lwowie, dotyczące wybuchu wojny, pobytu na Syberii i pierwszego ataku na Monte Cassino, w którym zostaje ranny. Jest to jedyny na świecie film dotyczący udziału polskich wojsk w kampanii na froncie włoskim, jedyny film sprzed 1989 r. pokazujący prawdziwe losy Polaków podczas II wojny światowej. Zapomniana perła kinematografii polskiej. Bohaterowie pochodzą ze Lwowa, więc bałak lwowski (gwara lwowska) jest w filmie wszechobecny. Film powstał na emigracji – został wyprodukowany przez Ośrodek Kultury i Prasy II Korpusu Polskiego. Wykorzystano materiały dokumentalne z 1939 r. i późniejszych lat wojny.
Po projekcji spotkanie z odtwórcą głównej roli męskiej Panem Albinem Ossowskim, z którym rozmawiał Adam Hlebowicz.

 

Październik 2012 – Książka “Gdańska Niepodległa”

Z okazji dziesięciolecia naszych gdańskich Parad wydajemy książkę. Koncepcja i redakcja – Adam Hlebowicz. W domach Gdańszczan znalazło się 1050 egzemplarzy tego wydania.

Wojsko

Wypowiedzi udzielili nam uczestniczący i związani z naszymi Paradami ludzie polityki, kultury i sztuki, kościoła, mediów, sportu, biznesu, osoby zaangażowane w działania organizacji pozarządowych, znani i cenieni w gdańskim środowisku – Paweł Adamowicz, Tomasz Arabski, Teofil Bąk, Jerzy Boczoń, Beata Cybulska, Lidia Czartoryska-Górska, Krzysztof Figiel, Sławoj Leszek Głódź, Kuba Gorski, Katarzyna Gruszecka-Spychała, Adam Hlebowicz, Michał Juszczakiewicz, Marek Kaminski, Janusz Karc, Irena Korol, Adam Korol, Naciej Kosycarz, Mateusz Morawiecki, Artur Nowak, Bogdan Oleszek, Grzegorz Orenkiewicz, Lech Parell, Grzegorz Pellowski, Natalia Pogriebnaja, Jacek Spychała (wypowiedź wcześniejsza), Florian Staniewski, Mieczysław Struk, Michał Targowski, Elwira Twardowska, Danuta Wałęsa, Grzegorz Woźniak, Anna Zbierska, Paweł Zbierski oraz francuski muzyk Jean Michel Jarre. Postaraliśmy się tez, choć to prawie niemożliwe, zebrać i spisać organizacje, stowarzyszenia i kluby które przez te dziesięć lat współtworzyły Parady. “Gdańska Niepodległa” w formacie .pdf do obejrzenia / pobrania tutaj.

***

Grudzień 2009 – Kalendarz “Parady Niepodległości”

W tym właśnie roku zrealizowaliśmy projekt wg pomysłu Lecha Parella – specjalną edycję kalendarza ze zdjęciami z Parady 2009 – kalendarz na rok 2010. Został on rozdystrybuowany w szkołach, stowarzyszeniach oraz wśród innych uczestników dotychczasowych Parad. CDN

***

11 listopada 2008 – Koncert zespołu “Sabaton”

 

Rok 2008. 11 listopada o godz. 19:00 w Centrum Stocznia Gdańska wspólnie z Europejskim Centrum Solidarności zorganizowaliśmy koncert zwieńczający Narodowe Święto Niepodległości. Lekcję patriotyzmu poprowadził powermetalowy, czy inaczej hardrockowy szwecki zespół Sabaton w składzie: Joakim Brodén (vocal), Rikard Sundén (gitara elektryczna), Oskar Montelius (gitara elektryczna), Daniel Mÿhr (klawisze), Pär Sundström (gitara basowa), Daniel Mullback (perkusja).

Koncert w 90-tą rocznicę odzyskania niepodległości był szczególny z wielu powodów. Na Wolnym Forum Gdańsk A. Hlebowicz opowiada o wydarzeniu “Nowością 2008 roku stał się także okazyjny koncert muzyczny. Nie ukrywamy, że celem naszych działań było przede wszystkim przyciągnięcie młodego pokolenia Polaków do tego święta. Od 2 -3 lat myśleliśmy o zorganizowaniu 11listopada, przede wszystkim dla młodej, czy bardzo młodej publiczności, koncertu rockowego. Z pewnością publikacja płyty zespołu Lao Che „Powstanie Warszawskie” czy projekt muzyczny pod wspólnym tytułem „Gajcy” ułatwiły nam zadanie. W końcu wiosny 2008 roku w „Rzeczpospolitej” ukazał się artykuł o szwedzkiej grupie grającej muzykę heavymetalową „Sabaton”, która jeden ze swoich utworów o tytule „40-1″ poświęciła bohaterskiej obronie Wizny w 1939 roku i osobie jej dowódcy kapitanowi Władysławowi Raginisowi. Piosenka stała się prawdziwym przebojem wśród polskich internautów, w krótkim czasie zyskując ponad milion odbiorców. Grupa wykonuje wiele utworów poświęconych zagadnieniu wojny, przede wszystkim odtwarzając losy zwykłego żołnierza. Na ostatnim albumie zespołu zatytułowanym „The art of War” prócz utworu „40-1″ znalazł się jeszcze jeden polski akcent, we wprowadzeniu do piosenki „Union” o bitwie Monte Cassino można przeczytać na płycie o bohaterskim niedźwiadku o imieniu Wojtek, który towarzyszył zmaganiom 2 Korpusu generała Władysława Andersa.

11 listopada 2008 roku późnym wieczorem okazało się jak bardzo młodzi Polacy potrzebują takich treści jakie przekazuje w swoich piosenkach szwedzki zespół. Już przed występem Skandynawów metalowa długowłosa publiczność, sama, spontanicznie, przez nikogo nie dopingowana, odśpiewała hymn Polski. Kulminacją wieczoru było wykonanie utworu „40 – 1″, żywiołowo odśpiewane w języku angielskim wraz z zespołem przez całą publiczność. Ciekawie do sytuacji popularności Szwedów w Polsce odniósł się metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który postanowił uhonorować zespół, właśnie za ten konkretny utwór, oryginalną oficerską szablą z okresu II Rzeczpospolitej. Wokalista „Sabatonu” przyjmując szablę z rąk biskupiego delegata w czasie koncertu, ucałował ją na oczach publiki, czym wywołał dodatkowy entuzjazm.”
Wojsko

Wojsko

Klikając na link GALERIA obejrzycie więcej zdjęć z pamiętnego koncertu.

Comments are closed