Parada Niepodległości 2007

V Parada Niepodległości – Gdańsk 2007

Atrakcją przemarszu niepodległościowego 2007 było spotkanie Ignacego Paderewskiego, premiera i ministra spraw zagranicznych RP w okresie międzywojennym a także pianisty i kompozytora z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Scena ta, odegrana została przez Ogólnokształcącą Szkoła Muzyczną I i II stopnia na ul. Gnilnej. Przed szkołę wystawiono fortepian i wykonano na nim utwory muzyczne, co ze względu na wilgotność listopadowego powietrza nie było prostym przedsięwzięciem. Paderewski wraz z Piłsudskim i innymi postaciami historycznymi przeszli pod pomnik króla Jana III Sobieskiego, po drodze przy Ratuszu Staromiejskim spotykając kapele Kaszubów, która również ubarwiła przemarsz muzyką i śpiewem. to scena najbardziej rozpoznawalna jeśli chodzi o Paradę 2007.

A tak stronie http://adiutare.wordpress.com wspomina Paradę 2007 inny jej uczestnik, Prezes Stowarzyszenia “Adiutare” Arkadiusz Kuźmiński – “11 listopada 2007 roku Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa „Adiutare” wzięło udział w Gdańskiej Paradzie Niepodległości. Jest to wspaniała okazja, aby pokazać się mieszkańcom Gdańska oraz turystom i zaznajomić dzieci, młodzież i osoby dorosłe z zasadami udzielania pierwszej pomocy, pracą zespołu ratownictwa medycznego i pokazać wykorzystywany do ratowania życia sprzęt. […] Był to nasz pierwszy i z całą pewnością nie ostatni udział w tej radosnej paradzie… “.

Wojsko

Na uroczystości obecne były jak co roku władze miasta i osoby związane z działalnością polityczną a wcześniej opozycyjną. W książce “Gdańska Niepodległa” zamieściliśmy tekst Jacka Spychały, współtwórcy i organizatora Parady, dotyczący roku 2007. W swoim krótkim wspomnieniu mówi on o obecności na Paradzie Arkadiusza Rybickiego z rodziną – żoną Małgosia i synem Antkiem. Dla nas obecność Arama – posła na sejm, ale przede wszystkim jednego z pomysłodawców spisania 21 gdańskich postulatów i wykonawców pamiętnych tablic w roku 1980 – na tym święcie była niesłychanie ważna. Niestety, trzy lata później, w roku 2010, obaj nasi przyjaciele zginęli – Aram w Smoleńsku, Jacek pod Płońskiem.

Tu do obejrzenia GALERIA Parady Niepodleści 2007.

Comments are closed