Parada Niepodległości 2013

XI Parada Niepodległości – Gdańsk 2013

 

W 2013 roku rozpoczęliśmy drugie dziesięciolecie gdańskich parad. Oparliśmy się rutynie, wypaleniu, powtarzalności. Parada 2013 była inna, wnosiła nowe treści, poruszała niepodejmowane wcześniej tematy. I mimo że Parad było już wiele, gdańskie świętowanie niepodległości nie przestaje nas fascynować. A pogoda? Jesień w pełni, a u nas oczywiście słonecznie i ciepło. Nie tylko w sercach!

Parada Niepodległości formowała się już od godz. 9:00. Ze względu na olbrzymią liczbę grup rekonstrukcji historycznych oraz grup zmotoryzowanych czoło Parady umiejscowiono tym razem na ul. Podwale Staromiejskie, na wysokości Hali Targowej, u zbiegu z ul. Podmłyńską. Atrakcyjność grup historycznych wojskowych i cywilnych powoduje, że wszyscy obecni chcą dokładniej się im przyjrzeć, stąd pomysł na zmianę. Przekaz historyczny jest dzięki temu czytelny dla osób o różnym poziomie historycznej wiedzy. Wśród uczestników Parady było przecież bardzo dużo dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Ponadto członkowie grup rekonstrukcyjnych, tak precyzyjnie odtwarzają stroje, elementy umundurowania, wyposażenia, zwyczaje, wydarzenia, że nie sposób oderwać od nich oczu. W czasie imprezy uczestnicy otrzymali 2000 biało-czerwonych polarowych szalików a także flagi narodowe.

O 10:30 Parada wyruszyła i przeszła na Targ Drzewny zmienioną trasą, ulicami – Podmłyńską, Rajską, Heweliusza, Korzenną, Kowalską. Stawiły się jak zawsze tłumy. Obok siebie, z radością i bez obawy szli harcerze z ZHR i ZHP, seniorzy, kibice, kluby sportowe, stowarzyszenia hobbystyczne, przedstawiciele partii politycznych i „młodzieżówek” na co dzień często pozostających w konflikcie, Polonia, wreszcie władze Miasta i jego mieszkańcy. Były dzielnice które przygotowywały się do Parady już dużo wcześniej.

Siedlce

Gdańska Parada i tym razem w praktyce okazała się Paradą dla każdego. W 2013 po raz pierwszy udało nam się połączyć nasze siły z entuzjazmem uczestników całego województwa (byli oczywiście Kaszubi) , innych województw (m.in. rekonstruktorzy z mazowieckiego) , zza wschodniej granicy – z Rosji, w szczególności z Obwodu Kaliningradzkiego, z Białorusi i z Litwy (był z nami polski wicemer Wilna Jarosław Kamiński) ale również gości z Europy Zachodniej – jedna z grup rekonstrukcyjnych stanowili Hiszpanie – pasjonaci i rekonstruktorzy polskiego wojska z I i II wojny światowej zrzeszeni w Stowarzyszeniu „Poland First to Fight”.

Oczywiście motywem przewodnim Parady były obchody Odzyskania Niepodległości w 1918 r. Aktor Teatru Wybrzeże Florian Staniewski odegrał rolę Marszałka Piłsudskiego i przemówił do narodu na ul. Rajskiej. Po dojściu na Targ Drzewny pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego zgromadzeni wysłuchali przemówienia Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz posłania od Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Przemówił też prezes nielegalnego ZwiązkuPolaków na Białorusi Mieczysław Jaśkiewicz oraz przedstawiciel Stowarzyszenia Poland First to Fight. Potem odśpiewaliśmy Hymn Państwowy oraz, z pomocą Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego Trąbki Wielkie „Pierwszą Brygadę”. Wypuszczono też w niebo pochodzące z hodowli gdańskiego radnego i restauratora Piotra Dzika pocztowe gołębie. O 11.50 cześć uczestników przeszła do Bazyliki Mariackiej na mszę św. za Ojczyznę a część na Targ Węglowy, gdzie rozpoczęły się pokazy historyczne i inne pokazy realizowane przez grupy obywatelskie, śpiewano pieśni patriotyczne a cały plac tętnił i radosnym życzliwym życiem.

Jedną z największych atrakcji spotkania na Targu Węglowym była przygotowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Europejskim Centrum Solidarności inscenizacja tajnej drukarni z lat 80-tych (z możliwością drukowania, spotkaniami z opozycjonistami) oraz diorama historyczna z udziałem grup z Mławy i Warszawy odtwarzających „drobny handelek” czyli fragment życia ludności cywilnej podczas stanu wojennego oraz Milicję, ZOMO i ORMO.

drukarnia

Rekonstruktorzy rozdawali przygotowane przez nas ulotki i oporniki, drukarnia powielała „wywrotowe materiały”, po targu chodzili ludzie sprzedający szary papier toaletowy, kasety magnetofonowe i futra z norek.

opornik Oporniki

Inne historyczne pokazy realizowały m.in. grupy: Chorągiew Husarska Marszałka Woj. Pomorskiego, 12 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego, 82ND Airborn Division „Paraglite”, czy Garnizon Danzig.

Różnie mówią, ale było nas co najmniej 25 tys., choć i 30 tys. jest liczbą wysoce prawdopodobną. Ponadto w tym roku zapraszaliśmy gdańszczan nie tylko na Paradę. Już od 9 listopada trwały wydarzenia towarzyszące nawiązujące do tematyki niepodległościowej

Zakończenie Parady Niepodległości 2013 nastąpiło ok. godz. 14:00 Zapraszamy do obejrzenia – tutaj GALERIA zdjęć.

Comments are closed