Misterium Sąd nad Jezusem 2017

Misterium Męki Pańskiej AD 2017 już za nami. Bardzo dziękujemy Państwu za przybycie i mamy nadzieję, że byliście poruszeni. Wiele osób mówiło nam, że w nowej scenerii, w tak symbolicznym miejscu i z taką muzyką (skomponowaną i zagraną przez zespół Karpaty Magiczne / Magic Carpathians) treści Misterium przemawiały szczególnie. Bardzo dziękujemy za pełne skupienia uczestnictwo. Zapraszamy do obejrzenie zdjęć z wydarzenia w naszej Galerii

 

sąd 8

sąd 2 sąd 3 sąd 4 sąd 5 sąd 6 sąd 7 sąd 8 sąd 9

W Wielki Piątek, w dniu wypełnionym modlitwą i refleksją na teatralnie zainscenizowanej przestrzeni gdzie Złota Brama stanie się pałacem a Katownia Golgotą odtworzymy historię sądu nad Jezusem.

Serdecznie zapraszamy na widowisko religijno-teatralne pt.: Misterium Gdańskie – „Sąd nad Jezusem”- w Wielki Piątek 14 kwietnia o godz. 20.00, miejsce: przestrzeń między Katownią a Złotą Bramą (wstęp wolny)

Organizator: Stowarzyszenie SUM.

Wydarzenie jest realizowanie dzięki wsparciu miasta Gdańska.

 

misterium okladka

Misterium – jeden z podstawowych rodzajów średniowiecznego dramatu religijnego oraz opartego na jego podstawie widowiska, szczególnie związany jest z okresem pasyjnym w kalendarzu religijnym. W okresie Wielkiego Postu Drogi Krzyżowe, które są naturalną formą refleksji nad Męką Pańską, wychodzą często w przestrzeń pozasakralną. Stąd fenomen tzw. kalwarii by wymienić choćby naszą kaszubską Jerozolimę w Wejherowie. Via Dolorosą stają się też często scenerie miast, miasteczek, wsi. Każde z tych miejsc na parę chwil zamienia się w Jerozolimę sprzed ponad dwóch tysiącleci.

Tak też kilkanaście lat temu w Stowarzyszeniu SUM narodziła się idea Misterium, które w Wielki Piątek podążałoby ulicami grodu nad Motławą wśród ludzi spieszących do i z pracy, robiących ostatnie przedświąteczne zakupy. Nasza inicjatywa jak i inne podobne realizowane w przestrzeni Gdańska, by przypomnieć paradę Niepodległości czy Orszak Trzech Króli, spotkała się z dużym rezonansem społeczności nie tylko stolicy regionu, ale i gości z Polski i zagranicy, nawet z najdalszych zakątków świata. Jej szlak przebiegał z Długiego Targu na Górę Gradową, gdzie następował finał, czyli ukrzyżowanie Jezusa.

W tym roku uznaliśmy, że w tym szczególnym czasie Wielkiego Postu należy “wydobyć” dla misteryjnego wydarzenia także inne miejsca oraz zmienić trochę formę. Dlatego przygotowujemy coś, co mamy nadzieję, na podobieństwo dotychczasowego widowiska, stanie się ważnym momentem Wielkiego Piątku. Misterium Gdańskie  – „Sąd nad Jezusem” to coś zupełnie innego niż dotychczasowe przedsięwzięcia. To spektakl, który skupia się wokół jednego elementu Męki Pańskiej, ale poprzez symbolikę miejsca, a będzie to przestrzeń miedzy Złota Bramą a Katownią, ogarnia całość przypominanej drogi cierpienia, śmierci i chwalebnego zmartwychwstania Chrystusa. Katownia to przecież nic innego jak ciemnica i Golgota zarazem, Złota Brama i Strzelnica św. Jerzego to pałace Heroda, Annasza i Kajfasza. Pełni symboliki tej przestrzeni dodaje właśnie tu zaczynająca się Droga Królewska. W intencji autorów inscenizacji, a są nimi autor scenariusza i reżyser „Sądu Nad Jezusem” – Robert Cyrta oraz artyści skupieni wokół Teatru Feta pod, jak zwykle perfekcyjnym, kierownictwem Elwiry Twardowskiej.           Misterium Gdańskie – „Sąd nad Jezusem” to także spojrzenie na ten moment z początków chrześcijaństwa przez pryzmat współczesności, dzisiejszych świadków historii, którą jak się wydaje, znamy doskonale, ale która w każdym momencie dziejów jest trochę inna. I ta inność zapewne zostanie dostrzeżona przez wszystkich, którzy pojawią się między Złotą Bramą a Katownią w Wielki Piątek 14 kwietnia o godz. 20.00. Widowisko zapowiada się niezwykle a jego istotnym wsparciem będzie realizowana na żywo, specjalnie przygotowana dla tego wydarzenia muzyka zespołu Karpaty Magiczne.

Misterium Gdańskie – „Sąd nad Jezusem” to przeżycie nie tylko artystyczne ale i duchowe!

Obsada:

Jezus – Marcin Szychowski

Maryja – Marzena Nieczuja -Urbańska

Kajfasz – Florian Staniewski

Annasz – Andrzej Nowiński

Jan – Adam Bogdan,

Piłat – Grzegorz Gajewski

Herod – Jakub Erlich

Faryzeusze – Marek Brand, Maciej Szemiel, Tomasz Kobiela

Judasz- Sebastian Wolf

Piotr – Tomasz Twardowski

Św. Jan – Tomasz Święcicki

Maria Magdalena – Laura Haras

Prokla, żona Piłata  – Aleksandra Dolna

Św. Weronika – Marta Kwietniewska

Barabasz – Anatol Karlicki

Dowódca straży świątynnej – Krzysztof Kucharski

Dowódca straży rzymskiej – Przemysław Krauza

Archanioł – Maciej Słowik

Anioły – Monika Wojtkiewicz i Karolina Wójcik

Lud Boży – Teatr „EPHATA”

Comments are closed