Zapraszamy na nasz profil na Facebooku
XIII Parada Niepodległości – Gdańsk 2015
Wzruszające słowa które padły w tym roku z ust Marszałka Józefa Piłsudskiego (aktor Teatru Wybrzeże Florian Staniewski), napisane przed 100 laty przez pochodzącego z bliskiego nam Torunia poetę i chirurga doktora Leona Szumana, najlepiej oddają ducha i ideę , która przyświecała Paradzie w roku 2015:
Leć orle biały nad polską ziemię
Chroń twymi skrzydłami prastare plemię
I ponad szare Giewontu skały
I ponad Bałtyk leć orle biały.
Dzisiaj zniknęły wrogie nam trony,
Powiewa sztandar biało-czerwony
Powiewa sztandar ten pełen chwały
W polu czerwonym nasz Orzeł Biały.
Jak każdego roku, tak i w listopadzie 2015 zaproponowaliśmy uczestnikom Parady coś nowego, coś odmiennego z bogatej historii Polski. W tym roku motywem przewodnim, symbolem naszej XIII Parady Niepodległości był Orzeł Biały – symbol polskości na przestrzeni dziejów naszej ojczyzny. Inspiracją do tego pomysłu był fakt obchodzenia 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Mieliśmy przed oczyma pamiątki po żołnierzach polskich odnajdywane na różnych frontach czy miejscach kaźni. Wśród nich m.in. charakterystyczne orzełki z żołnierskich czapek. Orzeł inspirował, jednoczył, dodawał odwagi. Pod tym symbolem ludzie oddawali życie za niepodległość. Pod tym symbolem świętowali wielkie zwycięstwa. W Paradzie oddaliśmy hołd i zamanifestowaliśmy szacunek dla tego jednoczącemu nas wszystkich symbolu.
Organizatorem Parady Niepodległości w Gdańsku
było już po raz trzynasty Stowarzyszenia SUM.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.
Partnerzy: Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku, Olivia Business Center, Mercus
Partnerzy medialni: Radio Plus, Radio Gdańsk. TVP Gdańsk, gdansk.pl, Trojmiasto.pl, naszemiasto.pl, Dziennik Bałtycki
Na XIII Paradę Niepodległości w tym roku zapraszaliśmy zarówno poprzez wszystkie dotychczasowe kanały informacji (spoty radiowe i telewizyjne, komunikaty do mediów, zaproszenie do szkół, strona www, portal społecznościowy Fb) ale dodatkowo poprzez plakat promocyjny rozmieszczany głównie w pojazdach komunikacji miejskiej oraz w restauracjach (bo w nich właśnie realizowana była część tegorocznego projektu paradowego – Wieczór Niepodległości)
Szeroka akcja informacyjna zaowocowała tłumem obecnych na XIII Paradzie – szacujemy ze było to łącznie około 25 tys. osób.
Należy dodać że ważnym wydarzeniem towarzyszącym Paradzie była prezentacja o charakterze edukacyjnym. Na kilka dni przed Paradą, nasz Partner – IPN uruchomił przy trasie Parady wystawę: Zbrodnia Katyńska.
XIII Parada Niepodległości zaczęła się już tradycyjnie o godzinie 9.00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. Adam Hlebowicz i Michał Juszczakiewicz witali i prezentowali przybywających. Obecni byli Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i Radni Gdańska z Przewodniczącym Bogdanem Oleszkiem na czele.
O godzinie 10:00, po mowie Marszałka Piłsudskiego, nastąpiło przejście Parady ulicami: Podmłyńska – Wielkie Młyny – Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. W tym roku z dużą satysfakcją zauważyliśmy wzrost udziału dzieci i młodzieży (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i licea – zgłosiły się w liczbie 30, przy czym, co widać było na niesionych transparentach, pojawiły się również grupy wcześniej nie zgłoszone). Na samym początku Parady znalazły się grupy najbardziej “malownicze:: pierwszy jechał samochód przygotowany przez Gryf – Muzeum Techniki Wojskowej w Dąbrówce prezentujący wizerunek orła z cmentarza na Monte Cassino. Dalej motocykle, samochody osobowe zabytkowe, unikatowe, klubowe, samochody i sprzęt militarny. Wśród nich:
1. Klub Motocyklowy „Lotor” znani też jako Rzymianie z Misterium Meki Pańskiej
2. Rowerzyści
3. Stowarzyszenie FSO Pomorze a w tym Polski Fiat 125p JAMNIK – 1976 rok; Jedyny jeżdżący Polonez “Borewicz” z kierownicą poprawej stronie w Polsce; Polski Fiat 125p – Oryginalny radiowóz milicyjny – 1986 rok; Fiat 125p – replika TAXI z kultowego serialu Zmiennicy (2 szt.); dwie Warszawy 223 z roku 1970 – Jedna z nich jest własnością zespołu De Mono; Żuk, kilka Fiatów 126p – popularnych Maluchów, Fiatów 125p – Dużych Fiatów i kilka Polonezów, począwszy od tych najstarszych Borewiczów, również w wersji kryzysowej skończywszy na Polonezach Plusach produkowanych do 2001 roku.
4. Volvo 245GL z 1979 roku z w pełni oryginalnych części.
5. Kultowy Ikarus – ostatni kurs 2009
6. Jelcz 043 tzw. ”Ogórek” z 1984 r
Dalej konne i piesze grupy rekonstrukcyjne. Wśród nich Kaszubi. Niezmiennie wielkie wrażenie robiła Chorągiew Husarska JMci Pana Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego – jedna z najpiękniejszych i najsprawniejszych konnych grup rycerskich w Polsce (tym razem do Gdańszczan przemówił sam hetman Struczyński).
Inne barwne grupy budzące ogromne zainteresowanie obecnych to m.in.: Garnizon Gdańsk, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Biały Orzeł w Gdańsku, Chorągiew Wejhera, Pułk 12 Piechoty Księstwa Warszawskiego, Klub Kawaleryjski 18 Pułku Ułanów Pomorskich, Gdańska Rota Mieszczańska, harcerska grupa rekonstrukcyjna Czata 39, Samodzielna Grupa Odtworzeniowa Pomorze czy 16. Trójmiejski Wydział Szybkiego Reagowania Airsoft team Gdańsk.
Teatr Feta (szczudlarze) przygotował tym razem wyjątkowa prezentację. Olbrzymi Orzeł Biały oraz towarzysząca mu grupa symboliczna.
W Paradzie wzięli ponadto udział Polacy zza naszej wschodniej granicy:
• Związek Polaków na Białorusi (szefowie struktur lokalnych, najaktywniejsi działacze, głównie spoza Grodna
• Harcerze i zuchy z Domu Polskiego w Borysewie na Białorusi
• Harcerze z szkoły polskiej z Grodna na Białorusi
• Harcerze z Domu Polskiego w Czerniachowsku w Rosji
Szli z nami również:
Sekcja Szybowcowa Aeroklubu Gdańskiego, Sekcja Balonowa Aeroklubu Gdańskiego ogniści baloniarze, Klub Seniora „Motława” w Gdańsku – nasze wolontariuszki i wolontariusze, zrobili szaliki, kokardy narodowe po kilkaset sztuk, ręcznie, czapeczki i wykonali orły na Paradę, Koło Przewodników Miejskich i Terenowych im. Franciszka Mamuszki w Gdańsku Ich motto to: „Miłość do Gdańska, niech idzie w Pokolenia”, Stowarzyszenie “Młodzi Demokraci”, Rada Dzielnicy Gdańsk Śródmieście – po raz pierwszy w dużej grupie,, Rada Dzielnicy Gdańsk Siedlce – od lat z nami, Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska – harcerze i harcerki, zuchy, instruktorzy. Harcerski Klub Lotniczy “Wzlot” z Hufca Gdańsk-Śródmieście czyli baloniarze, ponadto Hufce Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa i Bałtycki Hufiec Gdańsk-Portowa, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Paradę zamykało Stowarzyszenie ”Lwy Północy” – zrzeszające kibiców Lechii Gdańsk
Na Targu Drzewnym, pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego, nastąpiły krótkie przemówienia Prezydenta Miasta Pawła Adamowicz i Mieczysława Jaśkiewicza – Prezesa Związku Polaków na Białorusi. Wcześniej wystąpiła prawnuczka Józefy i Pawła Wojczysów, młoda patriotka, której dziadkowie odznaczeni zostali medalem “Sprawiedliwy wśród narodów świata.” Było to wystąpienie szczególnie autentyczne i wzruszające. Podobnie jak występ małego chłopca (A. Wróblewski) mówiącego z prawdziwym przejęciem wiersz “Kto ty jesteś?”
Przy akompaniamencie chóru uczestnicy odśpiewali Warszawiankę, Jak długo na Wawelu, Czerwone Maki oraz wraz z orkiestrą Hymn Narodowy. Na cześć 11 listopada wypuszczono też 11 białych gołębi.
O 11.45 zaprosiliśmy uczestników do Bazyliki Mariackiej na mszę św. za Ojczyznę lub na dalsze swobodne spędzanie czasu w okolicy, w tym na wspólne śpiewanie z Męskim Towarzystwem Śpiewaczym Gryf z Trąbek Wielkich. ś
W tym roku przygotowaliśmy wraz z naszymi Partnerami olbrzymia ilość pamiątek z Parady:
Ciekawym elementem była jednodniówka okolicznościowa „Orzeł Biały”, zawierająca dodatkowo śpiewnik paradowy. Pięknie wydana i zawierająca ciekawe materiały, rozeszła sie w mgnieniu oka,
Inne pamiątki dla uczestników to: wpinki z orłem – rozdaliśmy ich około 5000 szt; naklejki z orłem w 5 różnych wzorach: orzeł piastowski, orzeł Władysława Jagiełły, orzeł II RP, orzeł Rządu RP na uchodźstwie, orzeł współczesny; naklejki i chorągiewki z orłem (a także ciepła kawe i herbatę dla gdańszczan) zapewnia również jeden z Partnerów Parady – Olivia Business Centre, balony z godłem Polski – atrakcyjne wizualnie i nieodzowne dla młodszych uczestników, biało-czerwone szaliki i czapeczki oraz kokardy narodowe i orły – w tym roku seniorzy z Klubu Seniora Motława – Śródmieście przygotują kilkaset wspaniałych, wykonanych na drutach szalików i czapek a także kokard z biało-czerwonej wstążki. Będą też biało czerwone orły.
Dużą atrakcją Parady okazały się Monidła – na trasie ustawiono 3 duże ścianki z otworem na twarz, do których jako wzorzec wykorzystano plakaty z okresu m.in z II Rzeczypospolitej. Monidła były oblegane.
Udział Sił Zbrojnych w gdańskich Paradach Niepodległości ma dla nas zawsze niezwykłą wymowę, tym bardziej ze nie są to tradycyjne defilady. W tym roku dzięki Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych mogliśmy gościć 3 Flotyllę Okrętów z Gdyni. Zainteresowanie przybyłych pokazami przygotowanymi przez Marynarkę Wojenna na Targu Węglowym przerosło nasze oczekiwania. Były to następujące prezentacje: 36 Patrol Rozminowania wystawił stoisko promocyjne wraz z pokazem sprzętu wojskowego i wyposażenia oraz akcją informacyjną na temat postępowania w przypadku znalezienia materiałów niebezpiecznych i niewybuchów; Brzegowa Grupa Ratownicza przeprowadziła pokaz sprzętu wojskowego i wyposażenia a w tym: łódź patrolową S-6200, namioty ratownicze DRASH serii XB, Ratowniczo-Leczniczy Kontenerowy Zestaw Hiperbaryczny; odbyła się też nauka wiązania węzłów.
Największa jednak niespodzianką, a dla nas i wielką radością było zaangażowanie młodych ludzi i ich wychowawców w projekt “Orzeł Biały” Wykonane “Orly” różniły się rozmiarami, wykorzystanym materiałem, itd. Ale łaczyło je jedno – były zrobione z przekonaniem że ten symbol jest nasz i naprawdę wiele znaczy! Dziękujemy dzieciakom, młodzieży i nauczycielom.
Podziękowania za wkład rzeczowy i osobowy:
1. Cukiernia Pellowski – budowa trybuny dla Marszałka Pilsudskiego
2. Związek Hodowców Gołębii Pocztowych z Oruni
3. Muzeum Techniki Wojskowej Gryf z Dąbrówki
4. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Związek Harcerstwa Polskiego
5. Grupa Perkusyjna „Taraban”
6. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej – użyczenie łodzi motorowej
7. Służby miejskie – Policja, Straż Miejska
8. Video Studio Gdańsk – użyczenie agregaty prądotwórczego
9. Grupa Perkusyjna Taraban
oraz następującym zespołom:
1. Gdański Archipelag Kultury Klub Plama – Teatr Feta (szczudlarze),
2. Męskie Towarzystwo Śpiewacze Gryf z Trąbek Wielkich
3. Orkiestra Dęta LinstarT z Liniewa
4. Teleradiomechanika Witosław Bociąg – nagłośnienie, Trans Piotr Piekarek – transport
5. Kaszubi
6. Ratownicy z Grupy Ratowniczej „Alfa”
7. Międzynarodowe Targi Gdańskie – projekty, wykonanie i montaż 3 monideł (Plakaty z okresu II RP i nasza husaria)
Niech dumnie powiewa biało – czerwony sztandar!
Niech nasz Orzeł Biały będzie przedmiotem naszej dumy!
Niech żyje Wolna, niepodległa Rzeczpospolita Polska!!!
Zapraszamy do obejrzenia ponad 110 zdjęć z naszej Parady. Kliknij GALERIA zdjęć 2015.