Więcej

WIĘCEJ WAŻNYCH WYDARZEŃ W HISTORII 

STOWARZYSZENIA SUM

 

STYCZEŃ 2016

“Już po raz 18. wręczone zostały w Gdańsku nagrody Pro Ecclesia et Populo – najważniejsze na Pomorzu nagrody dla świeckich pracujących na rzecz Kościoła.

“Pro Ecclesia et Populo” – “Dla Kościoła i Narodu” to nagroda, którą honorowani są świeccy, którzy swoją bezinteresowną pracą wspierają działalność Kościoła. Dotąd nagrodę otrzymało ponad sto osób. W sobotni wieczór wręczono kolejnych sześć. Laureaci reprezentują różne środowiska i typy działalności. Adam Hlebowicz – szef Radia PLUS – został doceniony za działalność w obszarze kultury i współorganizowanie Misterium Męki Pańskiej i Orszaków Trzech Króli, które na ulicach Gdańska od lat gromadzą tysiące osób. […] Ludzie świeccy są wielką wartością kościoła, bez nich Kościół nie mógłby istnieć – to słowa uczestniczącego w uroczystej gali bp. Wiesława Szlachetka, biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej.
W uroczystości w Dworze Artusa udział wzięło około dwustu osób, wśród nich parlamentarzyści, samorządowcy, wojewoda pomorski Dariusz Drelich i działacze licznych na Pomorzu stowarzyszeń katolickich. ( Źródło: http://ekai.pl/diecezje/gdanska/x96068/gdansk-wreczono-nagrody-pro-ecclesia-et-populo/)

Palma06 004

Palma06 004

Organizowanie w ramach Stowarzyszenia SUM wymienionych wydarzeń to tylko część powodów dla których uchonorowano nagrodą Prezesa Zarządu Stowarzyszenia. Dla nasz jednak szczególnie ważna.

***

GRUDZIEŃ 2015

5 grudnia 2015 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się XXI Gala Nagrody Bursztynowego Mieczyka – nagrody dedykowanej organizacjom pozarządowym. Stowarzyszenie SUM otrzymało w tym dniu nagrodę specjalną – Medal Marszałka Senatu za wieloletnią działalność i osiągnięcia. Podczas Gali wystąpili m.in. Prof. Jerzy Stępień z wykładem Obywatel a państwo, Senator Antoni Szymański, Szef ECS -Bazil Kerski. Wydarzenie zorganizowała Fundacja RC. Nagroda Marszałka Senatu wręczona została Stowarzyszeniu SUM na ręce obecnego i byłego prezesów Stowarzyszenia – Adama Hlebowicza i Lecha Parella.

Palma06 004

Palma06 004

Palma06 002 Palma06 010 Palma06 013 Palma06 020

Palma06 002

Palma06 004

 

***

PAŹDZIERNIK 2015

W dniu 2 i 3 października 2015 odbyło sie w Warszawie obchody Dnia Jedności Kresowian, w tym zjazd kresowian. Patronem honorowym wydarzenia był Prezydent ndrzej Duda, Wiecej na ten temat m.in. na stronie http://armiakrajowa-lagiernicy.pl/dzien-jednosci-kresowian/

Adam Hlebowicz, reprezentując  Stowarzyszenie SUM (organizacja pozarządowa)  wziął udział w debacie:„KRESY A POLSKA ŚWIADOMOŚĆ NARODOWA”, która odbyła się 2 października 2015 roku w godzinach 12:00-14:30 w Parlamencie. Poniżej uczestnicy i tematyka debaty wg oficjalnego programu:

1. „Wartość unii horodelskiej dla kształtowania narodu polskiego w nowożytnych granicach” Dr hab. Józef Maroszek, profesor UwB, wykładowca akademicki o zainteresowaniach badawczych związanych z historią Podlasia na tle dziejów Litwy i Polski, prezes Białostockiego Towarzystwa Naukowego 2. „Kulturotwórcza rola polskiego ziemiaństwa na Kresach” Prof. dr hab. Jan Żaryn, historyk, specjalista od historii Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku, obozu narodowego oraz dziejów politycznych emigracji po 1945, wykładowca akademicki na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych UKSW, Instytut Nauk Historycznych.3. „Rola kościoła katolickiego w zachowaniu polskiej tożsamości narodowej na Kresach po 1945 roku”red. Adam Hlebowicz, dziennikarz i historyk, dyrektor Radia Plus Gdańsk, prezes Zarządu Stowarzyszenia SUM. 4. „Rola Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”w umacnianiu polskości na Kresach.”Dr Jerzy Chełmecki, wykładowca akademicki na AWF w Warszawie na Wydziale Wychowania Fizycznego, Katedra Nauk Społecznych Zakład Organizacji i Historii Kultury Fizycznej. 5. „Polskie kluby piłkarskie na Kresach – od historii do współczesności”Dr Krzysztof Kawęcki, publicysta, nauczyciel akademicki, były wiceminister edukacji narodowej, polityk, wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej. 6. „Żołnierze Wyklęci – zapomniani obrońcy polskich Kresów” Dr Kazimierz Krajewski, historyk, pracownik naukowy IPN oraz prezes Okręgu Nowogródzkiego ŚZŻAK 7. „Porównanie polskiej, rosyjskiej i niemieckiej polityki kulturowej wobec rodaków i dziedzictwa narodowego poza granicami kraju.”Dr Robert Wyszyński, socjolog, wykładowca akademicki w Instytucie Socjologii UW, Zakład Socjologii Kultury, były dyrektor pierwszego w Polsce Instytutu Kresowego. 8. „Problematyka ukraińska w paryskiej „Kulturze” w latach III Rzeczypospolitej” Prof. zw. dr hab. Bogumił Grott, historyk, politolog i religioznawca, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, popularyzator problematyki Kresów Wschodnich. 9. „Działalność na rzecz rozszerzenia polskiej świadomości narodowej na Kresach Wschodnich w ostatnich latach II Rzeczypospolitej” Dr hab. Olgierd Grott, pracownik Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

***

CZERWIEC/LIPIEC 2015

Stowarzyszenie SUM, poza wydarzeniami “sztandarowymi”, które dorocznie realizujemy bierze aktywny udział w życiu społeczno – kulturalnym Pomorza. W związku z naszym zaangażowaniem w przywracanie dobrej pamięci Żołnierzom Niezłomnym Prezes Stowarzyszenia SUM Adam Hlebowicz uczestniczył w wydarzeniach związanych z dorocznym rajdem szlakiem Łupaszki. XIII Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Mjr. Łupaszki” trwał od 27 czerwca do 1 lipca w odbywał się w Sopocie oraz Borach Tucholskich. Gościem specjalnym rajdu po raz kolejny był jeden z dwóch obecnie żyjących żołnierzy Brygady por. Józef Bandzo ps. “Jastrząb”. A. Hlebowicz gościł Pana Józefa w swoim domu w sercu Borów – w Smolnikach.  W niedalekim Lubichowie odbył się koncert zespołu “Contra Mundum”, gdzie były również okazje do spotkań z prof. Piotrem Niwińskim ze Stowarzyszenia Historycznego im. 5 Wileńskiej Brygady AK, głównym organizatorem wydarzenia i Leszkiem Glinieckim z Trójmiejskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych. 1 lipca w kościele parafialnym w Lubichowie odbyła się uroczysta Msza św. na zakończenie Rajdu, w którym wzięło około 300 uczestników z całej Polski.

Palma06 004

Palma06 004

Palma06 004

***

CZERWIEC 2015

25 czerwca 2015 roku o godzinie 17.00 na Targu Drzewnym zaprezentowana została wystawa fotograficzna, poświęcona historii pomnika króla Jana III Sobieskiego i wydarzeniom, których był świadkiem. Okazją była 50 rocznica niezwykłego wydarzenia. To właśnie 50 lat temu – 26.06.1965 r.odsłonięto w Gdańsku na Starym Mieście w centralnej części Targu Drzewnego przeniesiony ze Lwowa pomnik króla Jana. Wystawa dostępna jest do września 2015.

Jako Stowarzyszenie SUM jesteśmy niezwykle dumni, że organizując od kilkunastu lat gdańskie Parady Niepodległości wpisaliśmy się na stałe w niezwykłą historię tego pomnika. Zdjęcia z Parad Niepodległości 2010, 2012 i 2014 wieńczą wystawę. Potwierdzają one że nasza koncepcja obchodów wokół tego właśnie miejsca była trafna, a ono samo podobnie jak w latach minionych tak i dzisiaj ma swoją patriotyczną “duszę”.

Palma06 004

Palma06 004

“Od samych swych początków pomnik Jana III Sobieskiego był świadkiem historii znakiem ciekawych, trudnych czasów. Ten ważący ponad 7 ton i mierzący przeszło 8 metrów pomnik symbolizujący triumfy polskiego oręża odsłonięto pierwotnie we Lwowie pod koniec XIX wieku, gdzie zwrócony ku południowemu-wschodowi (skąd zagrażało miastu niebezpieczeństwo rosyjskie) stał aż do 1950 roku. Następnie trafił do Warszawy, a ostatecznie – w 1965 roku – do Gdańska, gdzie usytuowano go na obecnym Targu Drzewnym i zwrócono w kierunku zachodnim, co miało wówczas symbolizować niebezpieczeństwo ze strony Niemiec. […] Tu w latach 70. i 80. odbywały się manifestacje niepodległościowe opozycji demokratycznej z Ruchem Młodej Polski na czele.  Dziś to tradycyjny punkt corocznych gdańskich Parad Niepodległości.” (źródło www.gdansk.pl)

***

STYCZEŃ/MAJ 2015

27 stycznia br. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków podjęło decyzję o zmianie składu władz Stowarzyszenia. Na stanowisko Prezesa Zarządu w kadencji 2015-2017 powołany został Adam Hlebowicz, a do Zarządu dołączyli Marek Lesiński i Mariusz Kowalik. Lech Parell wzmocnił natomiast swoim członkostwem Komisję Rewizyjną. Zmiany wyżej wymienione zostały wpisane do KRS przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w dniu 11.05.2015.

***

CZERWIEC 2014

9 czerwca o godz. 17:00 w Dworze Artusa odbyła się LIV sesja Rady Miasta Gdańska. Podczas obrad z okazji wręczenia Medali Św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II, Stowarzyszenie SUM stanęło w gronie najwybitniejszych przedstawicieli gdańskiego świata nauki, kultury, oświaty, służby zdrowia czy gospodarki. Wśród laureatów oprócz Stowarzyszenia SUM znaleźli się: Janusz Lewandowski – komisarz UE; niemiecki historyk, tłumacz Peter Oliver Loew; historyk, mediewista prof. Błażej Śliwiński; żeglarz Andrzej Dębiec; lekarz prof. Joanna Muszkowska-Penson oraz Miesięcznik Społeczno-Kulturalny “Pomerania”. Część członków Kapituły Medali wygłosiła interesujące i wzruszające laudacje opisujące dzieła i osiągnięcia nagrodzonych. Stowarzyszenie SUM reprezentowali Prezes Lech Parell i Wiceprezes Adam Hlebowicz. W tej szczególnej sesji poza Prezydentem Miasta Gdańska Pawłem Adamowiczem, Przewodniczącym Rady Miasta Gdańska Bogdanem Oleszkiem, Radnymi, Członkami Kapituły Madali wzięli udział wybitni artyści Capelli Gedanensis wraz z Konstantym Kulką, który nie tylko „wyreżyserował” występ orkiestry ale i sam zagrał na skrzypcach dla nagrodzonych fragment Czterech Pór Roku Vivaldiego. Licznie przybyli goście pozostawali pod ogromnym wrażeniem zarówno wydarzenia i jego oprawy, jak i osiągnięć laureatów tych niezwykle prestiżowych wyróżnień.

Palma06 004

Palma06 004

Palma06 004

GALERIA

KWIECIEŃ 2014

28 kwietnia 2014 Kapituła Medali Św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II oraz Rada Miasta Gdańska pod przewodnictwem Bogdana Oleszka przyznała naszemu Stowarzyszeniu MEDAL KSIĘCIA MŚCIWOJA II za pobudzanie obywatelskiej aktywności mieszkańców poprzez mądre i sprawne organizowanie wydarzeń publicznych (Parada Niepodległości, Misterium Męki Pańskiej, Orszak Trzech Króli), budujących wspólnotę gdańszczan wokół uniwersalnych wartości, promujących nasze miasto w Polsce i za granicą.

Mściwoj II był księciem pomorskim. Za jego rządów Pomorze Gdańskie było samodzielne politycznie. Medal Księcia Mściwoja II jest honorowym odznaczeniem Rady Miasta Gdańska nadawanym za wybitne zasługi dla miasta w różnorodnych dziedzinach oraz za podejmowanie pożytecznych inicjatyw. Jest on, po honorowym obywatelstwie miasta i obok Medalu św. Wojciecha, najwyższym wyróżnieniem w Gdańsku. O jego wartości mówi również skład Kapituły: Tadeusz Gocłowski , Andrzej Januszajtis , Jerzy Kiszkis , Edmund Kotarski , Jerzy Młynarczyk , Bogdan Oleszek , Jerzy Samp , Piotr Soyka , Barbara Szczepuła – Ponikowska .

Palma06 004

Czytaj więcej na: http://www.gdansk.pl/bip/rada-miasta,721,4753.html

***

MARZEC 2014

Ruszyła nowa strona internetowa Stowarzyszenia SUM.

Od teraz wszelkie informacje na nasze temat znaleźć można pod adresem http://sumgdansk.pl  oraz http://stowarzyszeniesumgdansk.pl

Informacje dotyczące Misterium Meki Pańskiej bezpośrednio do odszukania pod adresem http://misteriumgdanskie.pl

Informacje dotyczące Parady Niepodległości do będą do odszukania pod adresem http://paradaniepodległosci.pl (w budowie)

Tym samym stworzyliśmy kompletne zbiór narzędzi do pozyskania informacji i kontaktu z nami, które obok tradycyjnych już form jak telefon czy e-mail, uzupełniają nasze profile na FB:

https://www.facebook.com/ParadaNiepodleglosci

https://www.facebook.com/MisteriumMekiPanskiejGdansk

https://www.facebook.com/OrszakTrzechKroliGdansk

MAJ 2011

Stowarzyszenie SUM  promuje w pierwszych dniach maja biało-czerwoną flagę poprzez Internet. Zachęca do ozdobienia swojego bloga lub strony internetowej kursorem w formie flagi Polski.
„Nie ma to żadnego związku z polityką. Flaga jako nasz narodowy symbol, powinna łączyć, a nie dzielić Polaków. To takie nasze wspólne dobro. Klikanie w białoczerwoną flagę w komputerze nie ma zastąpić wywieszania jej w oknie lub na balkonie. Mam nadzieję, że będzie wręcz przeciwnie i ci, którzy zademonstrują flagę w internecie, postarają się też o tę łopoczącą i powiewającą” – tak wyjaśnia ideę projektu pomysłodawca Lech Parell.

Akcja “Przypnij flagę do kompa, niech cały Internet zobaczy naszą biało-czerwoną”.

Nasz komunikat:

“Jest biało-czerwona, waży ledwie 14 kb i łatwo ją zainstalować. Polska flaga przypięta do twojego kursora. Możesz ją umieścić na swoim blogu, swojej stronie firmowej albo np. na stronie instytucji, którą kierujesz. Możesz też po prostu zainstalować ją na swoim komputerze (a jak zechcesz łatwo ją “schować” na inne święto). To nasz pomysł na to, jak uczcić pierwsze dni maja, tak bliskie każdemu z nas. 1 maja to beatyfikacja Jana Pawła II, 2 maja Dzień Flagi Narodowej, a 3 maja to już każdy wie. Przypnij wraz z nami ten prosty i piękny znak do swojego kompa i niech cały internet zobaczy naszą biało-czerwoną”

CZERWIEC 2010

Śmierć Jacka Spychały

Wielkim ciosem dla środowiska które reprezentuje Stowarzyszenie SUM, oraz dla jego członków osobiście jest śmierć Jacka Spychały. Pomysły Jacka i codzienny wkład pracy miały olbrzymie znaczenie dla Parady Niepodległości, Misterium Męki Pańskiej i innych działań Stowarzyszenia. Jacek Spychała zginął 16 czerwca 2010 roku w wypadku drogowym.

Palma06 004

KWIECIEŃ 2010

Debaty o roli rad dzielnic

W 2010 roku na zaproszenie Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych Stowarzyszenie SUM zaangazowało się w cykl debat poświęconych funkcjonowaniu rad dzielnic. Począwszy od 23 kwietnia 2010 odbyły się cztery takie debaty. Zgromadziły one ekspertów, radnych miasta, radnych dotychczasowych dzielnic oraz działaczy pragnących takie rady powołać. Podczas spotkań omawiano obowiązujące i postulowane kompetencje rad dzielnic, ordynację wyborczą, kwestie związane z progiem wyborczym, wymaganą frekwencją a także postulowane zasady podziału miasta na dzielnice.

Katastrofa smoleńska

Katastrofa smoleńska 10 kwietnia 2010 roku dotknęła członków Stowarzyszenia SUM szczególnie mocno. Zginęły w niej także osoby, które bardzo dobrze znali. Z częścią z nich się przyjaźnili. Szukając sposobu uczczenia ich pamięci Stowarzyszenie SUM pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców cykl spotkań połączonych z modlitwą.

W kolejnych dniach, od 12 do 16 kwietnia, wspominano wybitnych Pomorzan, którzy zginęli w tej katastrofie. W części modlitewnej, którą prowadzili gdańscy kapucyni  odmawiany był Apel Jasnogórski i dziesiątek różańca. W każdym ze spotkań, które zaczynały się o godz. 21 uczestniczyło od 500 do 1000 osób.

Jako pierwszą, w poniedziałek 12 kwietnia członek Komitetu Strajkowego z 1980 r. Zdzisław Złotkowski wspominał zmarłą tragicznie w katastrofie prezydenckiego samolotu Annę Walentynowicz.

13 kwietnia długoletni współpracownik Macieja Płażyńskiego, Maciej Kazienko dzielił się refleksją o byłym Marszałku Sejmu i  prezesie Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”, a wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki opowiadał o Leszku Solskim, członku Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich.

Palma06 004

Palma06 004

14 kwietnia prezydent Sopotu Jacek Karnowski wspominał swego przyjaciela, posła Arkadiusza „Arama” Rybickiego, który spisał na tablicy 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w 1980 r.

15 kwietnia komandor Włodzimierz Żychliński opisał drogę życiową dowódcy Marynarki Wojennej, wiceadmirała Andrzeja Karwety, a była wicewojewoda pomorska Krystyna Gozdawa-Nocoń przypomniała osobę Izabeli Jarugi-Nowackiej, posłanki lewicy.

W piątek 16 kwietnia dawny opozycjonista i poseł Czesław Nowak przypomniał parę prezydencką Marię i Lecha Kaczyńskich, a przedstawiciel dawnego środowiska NZS opowiedział o pośle Przemysławie Gosiewskim.

To ostatnie spotkanie było bardziej rozbudowane niż poprzednie. Przygotowano na nie liturgię słowa i specjalną oprawę muzyczną,  pochodzącą z widowiska „Kartki z Katynia”, przygotowanego na 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Soliści Weronika Korthals i Sławomir Bieniek zaśpiewali utwory z tekstami Tomasza Pohla i muzyką Cezarego Paciorka.

Wielkiego wsparcia przy organizacji tych spotkań udzielił Stowarzyszeniu SUM Ojcowie kapucyni, Prezydent miasta Gdańska i podległe mu służby.

STYCZEŃ 2010

Spotkanie z Premierem Donaldem Tuskiem

Interesującym wydarzeniem w historii Stowarzyszenia SUM była wizyta w Kancelarii Premiera i spotkanie z Donaldem Tuskiem. Były to przyjacielskie odwiedziny, ponieważ obecny premier RP, jeszcze jako wicemarszałek Sejmu wielokrotnie uczestniczył w Paradzie Niepodległości. Wspierał Stowarzyszenie także w przygotowaniu i przeprowadzeniu cyklu Lekcji Patriotyzmu w gdańskich liceach.. Pretekstem do tego spotkania było wydanie specjalnego kalendarza na 2010 rok ze zdjęciami z Parady Niepodległości. Poniżej kilka zdjęć z tego spotkania:

wiecej1wiecej6 wiecej2 wiecej3

Na zdjęciach Premier Donald Tusk, Jacek Spychała, Minister Paweł Graś (tyłem) a także

Adam Hlebowicz, Lech Parell i Marek Lesiński.

wiecej4

Donald Tusk historyk z wykształcenia z zainteresowaniem obejrzał historyczną mapę oporu polskiego na Pomorzu. Ukazała się ona jako dodatek do “Dziennika Bałtyckiego”, nakładem Stowarzyszenia SUM, dzięki dużemu wkładowi pracy historyków Muzeum II Wojny Światowej oraz wsparciu finansowemu Marszałka Województwa Pomorskiego. Mapa pokazuje ogromną ilośc punktów oporu i miejsc kaźni w czasie okupacji hitlerowskiej

wiecej5

 

Zdjęcia: Paweł Graś

ROK 2009

Debaty o roli i zadaniach jednostek pomocniczych gmin

Stowarzyszenie SUM oraz Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych przeprowadziło w roku 2009 cykl debat na temat roli i zadań jednostek pomocniczych gmin. W debatach tych, odbywających się w siedzibie RCI na ul. Grunwaldzkiej brało udział za każdym razem kilkudziesięciu przedstawicieli lokalnej samorządności. Byli to członkowie rad dzielnic oraz stowarzyszeń a także grup inicjatywnych, stawiających sobie za cel wystąpienie w wyborach do rad dzielnic. Pojawili się także radni gdańska zarówno z PO jak i z PiS. Na początku każdego spotkania eksperci prezentowali odpowiednie zagadnienie będące tematem dnia, a następnie rozpoczynała się dyskusja. Przedyskutowano m.in. następujące tematy:

– minimalna frekwencja wyborcza

– minimalny próg wyborczy

– zadania i kompetencje rad dzielnic

– granice dzielnic historycznie i współcześnie

 

LIPIEC 2008

Oblężenie Malborka.

W dniach 17.07-20.07.2008 odbyła się w dawnej stolicy państwa Krzyżaków kolejna (tym razem organizowana przez nasze Stowarzyszenie) dziewiąta już impreza plenerowa “Oblężenie Malborka” Z tej okazji do miasta przybyły grupy rekonstrukcyjne – kwiat rycerstwa europejskiego z polski, Litwy, Białorusi i Wielkiej Brytanii w liczbie około 400 wojowników pieszych i 30 rycerzy konnych. Pierwszego dnia od godz. 10:00 na Międzymurzu Zachodnim zaczęły otwierać się kramy jarmarku rzemiosł średniowiecznych – stoiska bursztynników, garncarzy, piekarzy i drukarzy. W samą tylko sobotę przez jarmark przewinęło się ok. 40 tys. ludzi. W czwartek odbywały się natomiast liczne koncerty. Wystąpiła Szwedzka Orkiestra Flażoletowa, Chór z Bremen, popołudniu alternatywno-punkowy zespół Świeżo Malowane a na koniec koncert zespołu FEEL, na który przyszło ok. 20 tys. ludzi. W piątek turyści poznawali obóz rycerski nad Nogatem – zabawy plebejskie, strzelanie z łuku i kuszy, warsztaty ceramiczne, jadło w karczmach. Wieczorek odbyła się pierwsza w tegorocznym oblężeniu inscenizacja bitwy o malborski zamek. Podobna bitwa została rozegrana w sobotni wieczór. Na Wałach Plauena starły się z krzyżackimi obrońcami sprzymierzone siły Władysława Jagiełły i jego brata Witolda. Spektakl obejrzało niemal 40 tys. ludzi. Dopracowany scenariusz, profesjonalne pokazy walki, fantastyczne efekty ogniowe, znakomita obsada (Maciej Kozłowski, Dawid Zawadzki, Florian Staniewski, Jacek Labijak raz Krystyna Czubówna w roli narratora) oraz finał – sztuczne ognie i pokaz laserowy – zapewniły duży sukces przedsięwzięcia. Zadanie to w głównej mierze realizował z ramienia SUM Jacek Spychała.

LIPIEC 2006

Festiwal pod palmami.

Stowarzyszenie SUM (w tamtym czasie Stowarzyszenie nosiło nazwę Społeczny Urząd Miasta) zrealizowało latem 2006 projekt „Festiwal pod palmami”. Projektem kierował  Tomasz Arabski. Festiwal służył  prezentacji gdańskich teatrów plenerowych. Wykorzystano do tego przedsięwzięcia malownicze miejsca na terenie Parku Oliwskiego. W programie znalazły się przedstawienia teatralne na scenie pod „Palmiarnią” a w tym: Teatr Niewielki „Przygody Pana Soczewki”, Teatr Klapa czyli Koperek i Kminek „Pinokio”, Teatr Między Innymi „Smok Wawelski” oraz konkurs Cała polska czyta Dzieciom. Dwa przedstawienia plenerowe odbyły się również w innych miejscach Parku Oliwskiego: Były to: Teatr Między Innymi „Starch na Wróble” oraz Teatr Feta „Podwodne podróże”. Ponadto na terenie Parku Opatów Kwartet Cafe „Oliwkowy Wiedeń” wykonał koncert straussowski. Patronem honorowym naszego Festiwalu był obecny na festiwalu Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Mecenat objął Rabat Pomorze S.A. – Się 34.  Naszymi Partnerami byli: Młodzieżowy Klub Twórczy „Plama”, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Wydawnictwo Projekt 2000, ZdiZ, a patronami medialnymi Radio Plus i Dziennik Bałtycki. Zdjęcia A. Hlebowicz

Palma06 002 Palma06 010 Palma06 013 Palma06 020 Palma06 034 Palma06 037 Palma06 040 Palma06 052 Palma06 059 Palma06 077 Palma06 082 Palma06 098 Palma06 110 Palma06 004

Comments are closed