Defilada Niezłomnych 2015

Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych  Gdańsk 2015

 

Ludzie Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

fb-small Zapraszamy na nasz profil na Facebooku

Zapraszamy do obejrzenia blisko 200 zdjęć z naszej Defilady. Kliknij GALERIA zdjęć 2015. Zajrzyj również na stronę Filmy Defilady Niezłomnych Wszystkie zdjęcia z Defilady wykorzystane w poniższym tekście – Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

W niedzielę, 1 marca 2015, w południe, bezpośrednio po Mszy świętej odprawionej w Bazylice Świętej Brygidy (patrz WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE ) wyruszyła ulicami Gdańska pierwsza w Polsce Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych Gdańsk 2015, Zorganizowana została przez Stowarzyszenie SUM we współpracy z IPN Oddział w Gdańsku. Jej organizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środkow Miasta Gdańska oraz objęciu wydarzenia Patronatem Honorowym przez Prezydenta Miasta Pawła Adamowicza.

Sponsorem Głównym Projektu był Bank Zachodni WBK. To między innymi dzięki temu mogliśmy zaprosić grupy rekonstrukcyjne z całej Polski.

Ludzie

W tegorocznej Defiladzie Niezłomnych wzięło udział kilkanaście takich grup. Były to: Grupa Historyczna Lotnictwa Polskiego, Stowarzyszenie rekonstrukcji Historycznej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzi, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej REX z Torunia,Grupa Rekonstrukcji Historycznej Commando ze Swarzędza, SGO Pomorze z Tczewa,Lubelska Grupa Rekonstrukcji Historycznych FRONT, Grupa Reknstrukcji Historycznej „Poland „ z Bydgoszczy, Polski Klub Kawaleryjski z Szusza, Towarzystwa byłych Żołnierzy i przyjaciół 15 Pulku Ułanów Poznańskich, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Rota z Grudziądza, Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych, Stowarzyszenie Grupa historyczna „Zgrupowanie Radosław” z Warszawy, Grupa Rekonstrukcyjna – Harcerski Batalion „Czata 49”, Stowarzyszenie Historyczne Morskiego Dywizjonu Lotniczego z Pucka oraz Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf”.

Ludzie Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Zgodnie z informacja na poniższym plakacie – rekonstruktorzy odtwarzali (jak informował internautów poniższy plakat)takie oddziały jak: V Wileńska Brygadę AK mjr. „Łupaszki”, oddziały, „Zapory” „Zgrupowania Radosław”, Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wojskowej, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, oddziały Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – 2 Korpus Polski, Pierwszą Dywizję Pancerną Gen. S. Maczka, Pierwszą Samodzielną Brygadę Spadochronową Gen. S. Sosabowskiego, polskich lotników, polskich marynarzy.

Ludzie

Udział grupy ponad 250 rekonstruktorów, oraz defilada jaka obejrzeli licznie zgromadzeni gdańszczanie i zaproszenia na wydarzenie kombatanci okazały się wydarzeniami bez precedensu w naszej przestrzeni Miejskiej. Na czele oddziałów jechał na przekór wieloletniej, szydzącej z marzeń Polaków propagandzie komunistycznej, Gen. Władysław Anders na białym koniu (w tej roli aktor Teatru Wybrzeże Michał Szemiel).

Ludzie

Kolumnę wojskową kończył zaś czołg Panther – replika niemieckiej Pantery, którą w czasie Powstania Warszawskiego zdobył i wykorzystywał do walki na Woli Batalion „Zośka”, nazywając maszyną „Pudlem”. Był to pierwszy czolg jaki pojawił się w Głównym Mieście od czasu II Wojny Światowej.
Na samym początku defilady rozdano uczestnikom 1000 szt. okolicznościowej gazetki „Niech żyje Wolna Demokratyczna Polska” zawierającej informacje o samym wydarzeniu, rekonstruowanych oddziałach, bohaterach „Wyklętych” i biorących w wydarzeniu udział grupach rekonstrukcyjnych.

Każda grupa uczestnicząca w Defiladzie poprzedzona była też niesioną przez harcerzy z ZHP tablicą informacyjną z nazwą rekonstruowanej formacji.

Ludzie

Defilada Niezłomnych przemaszerowała ulicami Katarzynki, Podmłyńską, Pańską, Węglarską, Kołodziejską, Tkacką, Długą do Ratusza Głównego Miasta. Przed wyruszeniem pomysłodawca i prowadzący wydarzenie Adam Hlebowicz ze Stowarzyszenia SUM, stojąc na czołgu, opowiedział uczestnikom o idei i powodach organizowania tego wydarzenia właśnie w Gdańsku. Następnie Męskie Towarzystwo Śpiewacze z Trąbek Wielkich odśpiewało dwie pieśni V Brygady Wileńskiej które na obecnych zrobiły wyjątkowe wrażenie – były to: piosenki ”My to kresowiacy” oraz „Wiernie iść”. Słowa utworów do pobrania: PIEŚNI V BRYGADY WILEŃSKIEJ.pdf W momencie wyruszenia Defilady rozległy się dźwięki orkiestry dętej – na czele Defilady szła bowiem orkiestra o charakterze wojskowym (Pstrong Orkiestra) nadając rytm i formę o jakiej marzyli żołnierze, którzy takiego wydarzenia w Polsce powojennej pragnęli. Kolejna grupą była młodzież z kilku gdańskich szkół pielęgnujących patriotyczne wychowanie młodych i chcące skorzystać z nauki poprzez tzw. historię żywą. Ogromną grupę stanowili kibice klubów piłkarskich, nierzadko na co dzień rywalizujących ze sobą. Chęć udziału zgłaszały środowiska kibicowskie: Lechii Gdańsk, Jagiellonii Białystok, Widzewa Łódź, ŁKS Łódź, Rakowa Częstochowa, Zawiszy Bydgoszcz, Lecha Poznań, Piasta Gliwice, Śląska Wrocław, Wisły Kraków, Gryfa Słupsk, Czarnych Słupsk i Bałtyka Gdynia. W tłumie trudno było rozpoznać przynależność poszczególnych grup, wszyscy szli razem, śpiewali i wznosili okrzyki patriotyczne w swoim charakterystycznym kibicowskim stylu. Dodatkowo atrakcyjna oprawa wydarzenia stały się przywiezione przez kibiców stadionowe banery o wymowie patriotycznej.

Ludzie

Ponieważ na Defiladę zaproszony był każdy, kto chciał oddać cześć bohaterom Niezłomnym, do maszerującej grupy dołączyli również przedstawiciele partii politycznych oraz środowisk, które czują się szczególnie związane tym obszarem historii. Wszystkim obecnym, którzy swoją postawą w godny sposób uczcili pamięć Niezłomnych – serdecznie dziękujemy.

Ludzie

Defilada Niezłomnych kończyła się na ulicy Długiej, przy Ratuszu Glównego Miasta, gdzie przed symboliczną trybuną oddziały oddawały hołd zgromadzonym na niej kombatantom Armii Krajowej. To był moment szczególnie wzruszający i radosny, zarówno dla rekonstruktorów jak i żyjących wśród nas ostatnich Żołnierzy Niezłomnych.

Ludzie

Kulminacyjnym punktem wydarzeń przy Ratuszu okazało się ogłoszenie przez prowadzącego informacji – że w tym właśnie czasie IPN podczas konferencji prasowej ogłosiło, że znalezione na Gdańskim Cmentarzu Garnizonowym szczątki należą do Danuty Siedzikówny „Inki”. Wtedy też Gdański IPN rozdał obecnym książki o „Ince” – sanitariuszce z V Wileńskiej Brygady AK, zamordowanej w gdańskim więzieniu.

Ludzie

W kolejnym etapie wydarzenia oddziały w szyku ustawiły się na Długim Targu, gdzie przeprowadzono inscenizację odprawy oddziałów Żołnierzy Niezłomnych przez Generała Andersa, który od pułkownika – dowódcy uroczystości odebrał raporty wszystkich formacji. Zebrani wysłuchali odtworzonego przez głośniki autentycznego przemówienia Gen. Andersa sprzed lat, wygłoszonego na obczyźnie. Następnie padły słowa „Czołem, żołnierze!” i odpowiedź zebranych formacji „Czołem, Panie Generale”, po których wszyscy zebrani, przy świetle kibicowskich rac odśpiewali Hymn Państwowy.

Ludzie

Następnie uczestnicy mieli możliwość bliższego zapoznania się z grupami rekonstrukcyjnymi, robienia zdjęć oraz udziału w koncercie pieśni patriotycznych. Całe wydarzenie trwało około 2h i przez jego uczestników zostało uznane za niezwykle ważny i udany sposób na oddanie czci bohaterom tamtych lat.
Dla nas największe znaczenie mają wyrazy wdzięczności ze strony kombatantów oraz słowa przebywającej w USA córki gen. Andersa, która dowiedziała się o naszej gdańskiej Defiladzie i symbolicznej obecności Generała – jej ojca. A oto co m.in. napisała do Prezesa Stowarzyszenia SUM – Adama Hlebowicza: ” Szanowny Panie, […] już słyszałam przez FB i od znajomych ze uroczystość była wspaniała i nawet widziałam kilka zdjęć. Gratuluje! Dziękuję za zaproszenie na przyszły rok, które już teraz przyjmuje z największa przyjemnością.Serdecznie pozdrawiam. Anna Maria.”

Cześć i chwała bohaterom!

Comments are closed