Misterium Męki Pańskiej 2013
29 marca 2013, w Wielki Piątek, odbyło się VIII Misterium Męki Pańskiej na ulicach Gdańska. Podobnie jak w roku 2008 i w latach kolejnych, tak i tym razem Misterium rozpoczęło się o godzinie 13:00 przed Dworek Artusa na Długim Targu a zakończyło na Górze Gradowej pod Milenijnym Krzyżem o koło godziny 15:30. Podczas przejścia ulicami Miasta, aktorzy uczestniczący w Misterium odgrywali sceny znane z tradycyjnych nabożeństw Drogi Krzyżowej, przy czym samo wydarzenie pozbawione jest typowych akcentów modlitewnych charakterystycznych dla takich nabożeństw. Naszym celem jest zawsze wzbudzenie w mieszkańcach Gdańska refleksji, niezależnie od ich religijnego zaangażowania. Również dlatego Misterium rozgrywa się w historycznej przestrzeni miasta, z uwzględnieniem losów i konkretnych wydarzeń. Daje to odczucie, że indywidualny los każdego mieszkańca wpisuje się w los wspólnoty, los Miasta. Refleksja nad męczeństwem Boga, człowieka, Miasta jest jednym z tematów narzucających się podczas drogi. A zaraz za nią refleksja nad obietnicą zmartwychwstania.
Oprawa muzyczna była jak co roku jednym z głównych aktorów wydarzenia. Do tegorocznej edycji Misterium skomponowane i wykonane zostały nowe utwory pasyjne. Wyjątkowy nastrój i skupienie tworzą zespół i Diakonia Muzyczna kierowane przez Cezarego Paciorka, który do słów Tomasza Pola stworzył niepowtarzalne pieśni.
Elementem wyróżniającym VIII Misterium było odegranie na ul. Jana Heweliusza oraz na Górze Gradowej etiudy „Siedem Grzechów Głównych”. Zespołem aktorów z teatrów Muzycznego i Miejskiego w Gdyni kierował Jakub Kornacki, odgrywający również Barabasza. Rolę Jezusa odegrał Krzysztof Suszek. Matkę Bożą – Marię zagrała Agnieszka Kaczor, Piłata Marek Richter. Gdyńscy aktorzy oraz liczne grono amatorów pochodzących ze wspólnot katolickich Trójmiasta odegrało jeszcze kilkadziesiąt innych postaci uczestniczących w Misterium. Aktor gdańskiego Teatru Wybrzeże Florian Staniewski zagrał natomiast Annasza w scenach rozpoczynających Misterium.
Szacujemy, że w VIII gdańskim Misterium wzięło udział około 6500 młodszych i dorosłych mieszkańców Miasta, przy czym jak zawsze część osób bierze udział w całym wydarzeniu, a cześć spotyka tylko Misterium na swojej drodze, towarzyszy mu przez moment lub w dowolnej chwili rozpoczyna wspólną drogę na Górę Gradową.
Aby organizacja Misterium mogła być zrealizowane profesjonalnie konieczne było finansowe wsparcie wydarzenia. Od początku partnerem naszego Stowarzyszenia pod względem współfinansowania jest Miasto Gdańsk.