Misterium Męki Pańskiej 2015

Misterium_news

Misterium Męki Pańskiej – Gdańsk 2015
X Misterium, po raz pierwszy w dwóch odsłonach

Na stronie Galerie Misterium  m.in. 160 zdjęć z tegorocznego wydarzenia.

fb-small Zapraszamy na nasz profil na Facebook

    • CZĘŚĆ I Początek Długi Targ ok godz. 12:30, zakończenie Góra Gradowa godz.15:15. Trasa Misterium (w części dziennej): Długi Targ (przedproża Dworu Artusa), ulice: Długa, Tkacka, Kołodziejska, Węglarska, Pańska, Podmłyńska, Wielkie Młyny, Rajska, Jana Heweliusza, Karmelicka, dalej City Forum, przejście podziemne, ulica 3 Maja, przejście skwerem, ulica Gradowa, Góra Gradowa.
    • CZEŚĆ II Początek Bastion Św. Gertrudy godz. 22:00, zakończenie Bazylika Mariacka godz.0:00. Trasa Misterium nocnego: bastion św. Gertrudy – Pl. Wałowy – dalej ulice Rzeźnicka – Kocurki – Żabi Kruk – Pod Zrębem – Dolna Brama – Grodza Kamienna – Reduta Wilk – Reduta Wyskok – prof. Kieturakisa – Łąkowa – Długie Ogrody – Stągiewna – Długi Targ – Długa – Kaletnicza – Piwna (Bazylika Mariacka)

Gdańskie Misterium jest unikalne w skali kraju z dwóch powodów. Dzień w którym umarł Bóg a wokół – trwają ostatnie zakupy, widać pośpiech, zabieganie, czasem irytację, ruch uliczny jest wzmożony. Misterium konfrontuje to życie współczesnego dużego miasta o z bardzo wyrazistym obrazem wydarzeń z Jerozolimy czasów Chrystusa. Realizm drogi krzyżowej, scen kaźni, kolorowego tłumu, krzyków i gdańszczanie, celowo lub przypadkowo, stający się „aktorami” Misterium.


Po drugie, X Misterium jest wyjątkowe, bo w tym roku po raz pierwszy odbyła się jego druga, nocna część. Inspiracją powstania koncepcji Misterium nocnego było oczekiwanie części zainteresowanych osób do realizacji wydarzenia w późnych nocnych godzinach, co dałoby mu charakter bardziej ascetyczny, pokutny. Z taka koncepcją koresponduje doświadczenie andaluzyjskiej Semana Santa, gdzie najwięcej ludzi przychodzi na nocną, (wielkoczwartkową) procesję, która rozpoczyna się o północy a kończy nad ranem w Wielki Piątek. I to właśnie wzorem m.in. hiszpańskich procesji Wielkiego Tygodnia, sięgających korzeniami do XIV wieku, anonimowość pokutników, ciemność nocy, zasłonięte twarze, światło ognia – świece, lampiony, pochodnie. Tutaj do przeczytania artykuł Adama Hlebowicza z kwietniowego wydania FRONDY pt. “Mistyczna procesja” – kliknij SEMANA SANTA.pdf aby przeczytać. Prowadząca misterników grupa perkusyjna „Taraban” w andaluzyjskich strojach wprowadziła uczestników w atmosferę Misterium nocnego.
Misterium_news

CZĘŚĆ I:

W postać Ukrzyżowanego wcielił się aktor, reżyser i nauczyciel Robert Cyrta. Matkę Chrystusa odegrała niezwykła aktorka i pieśniarka Marzena Nieczuja – Urbańska.
Misterium_news
Misterium_news
Pojawiły się w Pasji postacie, których do tej pory w naszym Misterium nie oglądaliśmy. Ważną rolę odegrała m.in. żona Piłata, która po proroczym śnie, inaczej spojrzała na nieznanego jej skazańca. W Misterium wystąpili ponadto: Piłat – Jakub Ehrlich – aktor Teatru Miniatura, Annasz – Andrzej Nowiński – aktor Teatru Wybrzeże, Kajfasz – Florian Staniewski – Teatr Wybrzeże, Faryzeusze : Maciej Szemiel, Marek Brand, Tomasz Kobiela, Henryk Zalesinski, Maria Magdalena- Laura Haras. Uwagę widzów zwrócił na pewno Barabasz – malwersant, który kupuje sobie ludzi, a spotkanie z Jezusem wykorzystuje do … zrobienia sobie z nim “selfie” Łącznie w X Misterium wzięło udział ponad 100 aktorów – zawodowych i amatorów.

Misterium_news
Misterium_news
Misterium_news

Dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II przywraca wspomnienie tego świętego, bliskiego nam człowieka. Postaci Szymona Cyrenejczyka z synami nawiązywały do postaci Ojca Świętego.

Misterium_news
Podobnie jak w zeszłym roku w niecodziennej roli zobaczyliśmy  członków Stowarzyszenia Motocyklowego „Lotor”. Całość wyreżyserowała Elwira Twardowska. Oprawę muzyczną zapewniał zespół i Diakonia Muzyczna kierowane przez Cezarego Paciorka. Larry Ugwu i Ikenga Drummers, oraz wybitni muzycy Maciek Grzywacz i Krzysztof Słomkowski.

Misterium_news

Sceny końcowe – ukrzyżowanie i złożenie ciała Jezusa do grobu odbyły sie na Górze Gradowej. Krótkie rozważanie oraz podziękowania dla wszystkich twórców i uczestników X Misterium wygłosił Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź.

Misterium_news

Misterium_news

Misterium_news

CZĘŚĆ II

Misterium_news

Bębniarze grupy “Taraban” znaleźli się również na czele Gdańskiego Misterium nocą. Nocna cześć naszego Misterium odbyła się po raz pierwszy! Kilkaset osób zebrało się na wzgórzach Bastionu św. Gertrudy w Gdańsku. Wydarzenie otworzył  ks. Krzysztof Ławrukajtis w krótkich słowach zapowiadając jego przebieg, trasę i cel, jaki jako organizatorzy chcieliśmy osiągnąć.
Misterium_news

Było to Misterium światła i śpiewu, wielu uczestników miało ze sobą lampiony, pochodnie i świece, które rozświetliły mało doceniane jak dotąd dzielnice jak Stare Przedmieście i Dolne Miasto.  Na czele pochodu znalazł się duży, około 6 metrowy krzyż który musiało nieść kilku mężczyzn.Wielu misterników ubranych było w ciemne stroje. Część miała zakryte twarze, część kryła swoje oblicza w obszernych, niemal mniszych kapturach. Wszystko po to, żeby skupić się na pokutniczym charakterze tego marszu.

Misterium_news

Misterium_news

Misterium_news

Śpiew tradycyjnych pieśni wielkopostnych wykonywał Chór Mieszczan Gdańskich dyrygowanych przez Krystiana Iwanowa, rytm marszu wyznaczali bębniarze z zespołu „Taraban” a całością oprawy muzycznej zaaranżował wybitny muzyk Czarek Paciorek.

Misterium_news

Misterium rejestrowało wielu reporterów i operatorów kamer.

Kliknij tutaj aby obejrzeć film Nocne Misterium Męki Pańskiej

Po zejściu z Bastionu św. Gertrudy misternicy przeszli do franciszkańskiego kościoła św. Trójcy, gdzie krzyż został wzniesiony do góry a Chór wykonał pierwszą część Lamentacji Jeremiaszowych. Podobny scenariusz obowiązywał przy kolejnych odwiedzanych świątyniach św. Piotra i Pawła, Niepokalanego Poczęcia NMP, św. Barbary i na koniec przy Bazylice Mariackiej.

Misterium_news

Wiele odcinków pokonywanej trasy było niezwykle malowniczych np. w okolicy Reduty Wyskok, gdzie tajemnicze, zakapturzone postacie niosące krzyż widać było na tle nocnej panoramy starego Gdańska. Dodać trzeba, że aurę tajemniczości wzmacniała pogoda, pełnia księżyca, gwiaździste niebo, którego odbicie można było obserwować w mijanym przez uroczysty pochód Odpływie Motławy.
Ostatni odcinek trasy nocnego Misterium wiódł od kościoła św. Barbary na Stare Miasto, ulicami Długie Ogrody, Stągiewną, przez Zieloną Bramę. W okolicach Długiego Targu i ulicy Długiej z otwartych restauracji i klubów wychodziło sporo osób, zaskoczonych widokiem. Obserwowało nas także sporo zagranicznych turystów, którzy tej nocy przebywali na Starym Mieście w Gdańsku. Wiele osób mogło uczestniczyć choć w części Misterium także spoglądając ze swoich okien i balkonów; tak było na Dolnym i Starym Mieście.

Misterium_news

Finał Misterium odbył się w Bazylice Mariackiej. Niemalże pustej o północy, tajemniczej i zapraszającej do swego wnętrza. Tam uczestnicy Misterium, powitani przez proboszcza tej świątyni ks. Zbigniewa Zielińskiego, przez kilka chwil mogli kontemplować Grób Pański, odśpiewali kilka pieśni i złożyli niesiony krzyż. Wielu uczestników tego wydarzenia  podkreślało jego wyjątkowość, niezwykłą atmosferę i nastrój, zauważając, że do tej pory nie było takiego wydarzenia w Gdańsku, czy całym Trójmieście.

 

Comments are closed