Parada Niepodległości 2006

IV Parada Niepodległości – Gdańsk 2006

 

Rok 2006. kolejny listopad i kolejne, nietypowe jak na polskie warunki, obchodny Święta Niepodległości w Gdańsku. Jak co roku zachowujemy elementy tradycyjne – są kombatanci i szacunek wyrażany składaniem kwiatów, jest krótkie przemówienie Prezydenta Pawła Adamowicza, są “mundurowi” – Marynarka Wojenna, Policja, Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, Straż Miejska, ZHR i ZHP, jest śpiewanie Hymnu Polskiego i 1 Brygady. I jest “wojskowa” grochówka. Oraz jak przystało na listopad – prawie brzydka pogoda. Prawie – bo tak naprawdę padać zaczęło 15 minut po zakończeniu imprezy. Tradycyjnie zatem: kiedy my Gdańszczanie świętujemy niepodległość – wszystko wokół świętuje.

A ze świętujemy wyjątkowo – udowodniliśmy już po raz czwarty. Tym razem przygotowaliśmy spektakl “Wypędzenie Krzyżaków”, który odbył się na Targu Węglowym bezpośrednio po Mszy Świętej odprawionej w Bazylice Mariackiej. Przedstawienie dotyczyło wydarzeń z 1454 roku, kiedy to mieszczanie z terenu Pomorza sprzeciwiający się zakonowi zwrócili się do króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka z prośbą o przyłączenie Prus do Polski. Król wyraził zgodę i ogłosił włączenie ziem państwa krzyżackiego do Polski. Zbuntowani mieszczanie wypędzili Krzyżaków ze wszystkich miast Pomorza.

Wojsko

A oto fragment rozmowy z Jerzym Janczukowiczem, prezesem Gdańskiego Klubu Płetwonurków “Rekin” zamieszczonej w “Dzienniku Bałtyckim” dzień przed Paradą. (Ibid. Gdańska Niepodległa). “W sobotę jak zwykle przyjedziemy naszym odkrytym sowiecki łazikiem, przystrojonym napisami wypełnionym grupą płetwonurków w kombinezonach, kaskach i z chorągiewkami w rękach. Wszyscy byliśmy przyzwyczajeni d komunistycznych obchodów, ta Parada jest wyjątkowa, to patriotyczne święto, które powinno się hucznie obchodzić. Troszkę szkoda że wypada ono podczas ponurej jesieni, a nie słonecznym latem, ale trudno, trzeba się ciepło ubrać, wziąć parasolki i flagi w garści jak najgłośniej zamanifestować swój patriotyzm. Bo to przecież największe święto Polaków i zarazem największa Parada w Polsce.”

Sceny “wypędzania krzyżaków” z Gdańska oraz inne wydarzenia Parady 2006 – obejrzyj klikając GALERIA

Comments are closed