WŁADZE STOWARZYSZENIA SUM:
Zgodnie z statutem Stowarzyszenia SUM naczelnymi jego władzami są: Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, Zarząd Stowarzyszenia i Komisja Rewizyjna.
Walne Zebranie Członków odbywa się w trybie zwyczajnym corocznie, zazwyczaj w czerwcu. Podczas Walnego Zebrania przyjmowane jest sprawozdanie finansowe i merytoryczne, inne ważne uchwały, podsumowuje się pierwsze półrocze i określa plany działania na najbliższy rok, a raz na 3 lata odbywa się wybór Zarządu i członków Komisji Rewizyjnej.
ZARZĄD STOWARZYSZENIA SUM. Kadencja 2021 – 2024
Lech Parell – Prezes Zarządu
ur.1967, Prezes Zarządu Stowarzyszenia SUM w latach 2002-2015. Dziennikarz i redaktor. Od 2011 do 2016 roku Prezes Zarządu Radia Gdańsk. Wcześniej m.in. zastępca redaktora naczelnego “Dziennika Bałtyckiego” a także współtwórca i redaktor naczelny miesięcznika “30 Dni”. Za zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, wkład w rozwój wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za działalność w strukturach opozycji demokratycznej w czasach PRL (Ruch Wolność i Pokój) odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Obecnie Prezes Fundacji Gdańskie Centrum Multimedialne – wydawcy portalu gdansk.pl. Prywatnie pasjonat żeglarstwa.
Michał Juszczakiewicz – Członek Zarządu
Łukasz Kopeć – Członek Zarządu ur. 1990, Specjalista ds. Marketingu i komunikacji.
KOMISJA REWIZYJNA. Kadencja 2021 – 2024
Elwira Twardowska –
Tomasz Rozwadowski – ur.1967, architekt, pracownik naukowy Politechniki Gdańskiej.
Dorota Chojnicka – ur. 1964, gdańszczanka, prowadząca własną działalność gospodarczą.
W poprzednich latach Stowarzyszenie SUM współtworzyli i kreowali poszczególne projekty również inni pasjonaci Gdańska, historii, kultury i tradycji. Osoby, które chcemy tu wymienić i wyrazić naszą wdzięczność to:
Adam Hlebowicz – jeden z głównych założycieli, wieloletni wiceprezes Stowarzyszenia, prezes zarządu w latach 2015-2016
Działacz opozycji w okresie PRL. Zawodowo – najpierw redaktor w Ośrodku Dokumentacji i Studiów Społecznych w Warszawie, a od 1993, z dwuletnią przerwą na pracę na stanowisku dyrektora NCK w Gdańsku, długoletni pracownik Radia Plus w Gdańsku – najpierw dziennikarz, potem redaktor naczelny, a w lach 2005-2015 dyrektor tego radia. Obecnie dyrektor 3 Programu Polskiego Radia – kultowej Trójki.
Poza pracą dziennikarską jego wielką pasją są dawne Kresy Rzeczypospolitej. Jest pomysłodawcą i współtwórcą wystawy poświęconej sowieckim deportacjom o nazwie „Sybir – Pro Memento”. Autor książek, kilku filmów dokumentalnych i wielu programów publicystycznych przygotowanych dla TVP Gdańsk oraz kilkuset artykułów prasowych. Odznaczony m.in. estońskim orderem „Pro Terra Mariana”, watykańskim „Pro Ecclesia et Pontifice” oraz polskim Złotym Krzyżem Zasługi. Laureat Nagrody Instytutu im. Józefa Piłsudskiego w Nowym Yorku.
Jacek Spychała (1975—2010) – reżyser, producent imprez o tematyce historycznej, w tym monumentalnego Oblężenia Malborka, widowiska „Venimus, Vidimus, Deus vicit” z okazji 325 rocznicy bitwy pod Wiedniem w Krakowie, bitwy morskiej „Znak Gryfa” w Szczecinie. Działacz Młodych Konserwatystów, bractw rycerskich. Odznaczony medalem „Gloria Artis”.
Marek Lesiński – (1963-2021) – gdańszczanin, dziennikarz i publicysta Radia Gdańsk, w latach 80-tych, w czasie studiów na Uniwersytecie Gdańskim działacz opozycji. Od 89 roku pracował w Biurze ds Szkoleń KKW Solidarność. Potem współtworzył Tygodnik Młoda Polska. Po jego zamknięciu współpracował z Gazetą Wyborczą – Gazetą Morską. Od 1992 roku w pierwszym składzie Radia Plus. Od roku 1997 w Radiu Gdańsk. Mąż Anny, ojciec Jędrzeja, Karola, Agaty i Mikołaja. Od jakiegoś czasu “mąż babci” czyli dziadek Amelii. Uwielbia narty.
Tomasz Arabski – ur. 1968, dziennikarz, polityk. Działacz opozycji w okresie PRL. Pracował jako reporter w Radiu Wolna Europa, Radiu Plus, Radiu ZET. Następnie redaktor naczelny sieci Radia Plus oraz Dziennika Bałtyckiego, członek zarządu Radia Gdańsk. W l. 2007-2013 szef kancelarii Prezesa Rady Ministrów, od 2013 r. ambasador RP w Hiszpanii i Andorze.
Krzysztof Figel – ur. 1962, Pełnomocnik ds. komunikacji w Energa Obrót SA.w Gdańsku. Historyk, publicysta, honorowy konsul Łotwy w Gdańsku. Absolwent historii Uniwersytetu Gdańskiego, działacz opozycji demokratycznej w czasie PRL. Członek Towarzystwa Polsko-Ukraińskiego.
Adam Maksim – ur. 1967, Kierownik Referatu Sportu UM w Gdańsku. Dziennikarz, urzędnik miejski, działacz sportowy. Wcześniej długoletni dziennikarz Radia Plus w Gdańsku.
Beata Matyjaszczyk – ur.1965 prawnik, społecznik, instruktor ZHP, wcześniej komendantka Hufca ZHP Gdańsk Śródmieście, obecnie m.in. przewodnicząca Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych, Wiceprezes Trójmiejskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Śródmieście.
Katarzyna Gruszecka – Spychała – ur. 1981 w Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Wydziału Prawa i Administracji oraz Szkoły Prawa Amerykańskiego UG – Kent College of Law. Z zawodu radca prawny, z zamiłowania producent kultury. Od 2015 Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarskich
Janusz Karc – ur.1960, biznesmen, pomysłodawca Gdańskiego Asyżu, współzałożyciel Stowarzyszenia Jezus Żyje.
Zarząd Stowarzyszenia SUM serdecznie dziękuje wszystkim, również niewymienionym tu z imienia i nazwiska osobom, które w jakikolwiek sposób (koncepcje, projekty, realizacja usług, wolontariat i inne) angażowały się na przestrzeni lat w wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie na rzecz Gdańska i jego mieszkańców.