Aktualności

Spotykamy się o godz. 9.00 na Podwalu Staromiejskim, ruszamy o godz. 10.00

 • Specjalnie na Paradę Niepodległości przyjechała do Gdańska młodzież i nauczyciele z Białorusi, zaproszeni zostali przez uczniów z VII Liceum Ogólnokształcącego.

Od 12 listopada  VII Liceum Ogólnokształcące gości  uczniów i nauczycieli ze Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach na Białorusi. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Janusz Klemens – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w gdańskim liceum.  W Paradzie Niepodległości pójdą razem 200 osobową grupą. To niesamowite przeżycie zarówno dla nas nauczycieli, jak i dla młodzieży doświadczyć patriotyzmu w Polsce powiedziała Eleonora Jarmolicz dyrektor  Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach. Spora część uczniów maturalnych chce wybrać uczelnie w Polsce, być może już od przyszłego roku będzie to także ojczyzna wielu z nich…

 • Specjalnie aby wziąć udział w Paradzie Niepodległości, na zaproszenie Szkolnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Czata 49” z Gimnazjum nr 7, przyjedzie jeden z ostatnich żyjących żołnierzy Batalionu „CZATA 49″ kapitan Tadeusz Roman- ze zgrupowania „Radosław” w skład którego wchodziły sławne bataliony „Zośka”, „Parasol”, „Miotła”, „Pięść”. Kapitan Tadeusz Roman był żołnierzem  plutonu „Mieczyki” oraz gońcem dowódcy  „Czata 49″ majora „Witolda”(cichociemnego). Za to po wojnie był więziony przez 2 lata przez komunistów. Z Jego plutonu, z 35 żołnierzy powstanie przeżyło tylko pięciu, większość zginęła w zbombardowanym budynku na ul. Mławskiej 3, na Starówce. Pozostali zginęli w epickich walkach wspomnianego zgrupowania „Radosław” na warszawskich dzielnicach: Woli, Starówce, Czerniakowie, Mokotowie. Te sławne oddziały prawie całą posiadaną broń zdobyły w walce z Niemcami, a mundury – słynne „panterki” zdobyli w magazynach SS i policji niemieckiej na Stawkach.

Członkowie Szkolnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Czata 49” napisali tak: „ Pan Tadeusz oraz Jego koledzy i koleżanki – pokolenie Kolumbów roczniki- 20 te -są dla naszej szkoły przykładem bezgranicznej miłości do naszej Ojczyzny. Dla nas Żołnierze i Oficerowie Armii Krajowej są wzorem do naśladowania. ICH hasła- BÓG HONOR OJCZYZNA oraz DEKALOG są kierunkowskazem -jak mają być wychowane nasze dzieci i młodzież. Jesteśmy dumni z tego, że mieliśmy Takie Babcie i Takich Dziadków.”

 

 • W portalu www.trojmiasto.pl napisali o organizowanym przez nas “Wieczorze Niepodległości”, artykuł przeczytacie tutaj

 

 • 7 listopada niedaleko “Krewetki” zastępca Prezydenta naszego miasta będzie rozdawał flagi!
  A tak o Paradzie napisał portal gdansk.pl
  http://www.gdansk.pl/urzad-miejski/Flaga-bialo-czerwona-dla-mieszkancow-Gdanska,a,64448

 

 • Pomaszeruje z nami Grupa Odtwórstwa Historycznego Biały Orzeł – której celem są działania związane z ochroną pamięci i tradycji dawnych formacji – jednostek polskiego wojska począwszy od wieku XVIII do lat 30-tych XIX wieku. Ta grupa pasjonatów zajmuje się precyzyjnym odtwarzaniem wybranych sylwetek żołnierzy piechoty regimentów pułków polskich. Zaprezentują się nam w mundurach piechoty koronnej czyli polskiej z lat 30 tych XVIII w.

orzel-1orzel2

 

 • W gotowości jest już Pułk 12. Piechoty Księstwa Warszawskiego – Każdy z członków Grupy dysponuje rekonstrukcją munduru żołnierza Księstwa Warszawskiego wg wzoru zdefiniowanego ustawą Ministra Wojny z 1810 roku!

p1170317

 

 

gdanska-rota-mieszczanska-1

Członkowie Gdańskiej Roty Mieszczańskiej wcielą się w postaci mieszczan i żołnierzy gdańskich z okresu wielkiej wojny z zakonem krzyżackim, nie zabraknie też postaci burmistrza miasta Gdańska – Konrada Leczkowa, który to oddał Gdańsk pod panowanie polskie po klęsce krzyżaków pod Grunwaldem.

 

 

 

 • Dzień Niepodległości świętować będą z nami żołnierze z czasów I Rzeczpospolitej i gdańscy mieszczanie – członkowie Projektu Historycznego Garnizon Gdańsk, po Paradzie na Targu Węglowym przy Katowni zaprezentują także musztrę, pokaz działania broni i pokaz mody historycznej.

garnizon-7

 

 

 • I w tym roku nie zabraknie motocyklistów, członkowie Stowarzyszenia Motocyklowego LOTOR zaprosili do udziału w Paradzie także pasjonatów z innych klubów z Trójmiasta. Zapraszamy!

lotor-1

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed